Kósa: Debrecen nem maradt le
Téves az a sajtóhíresztelés, ami szerint véglegesen lecsúszott volna Debrecen az EU egyik legnagyobb tudományos vállalkozásáról, a neutronspallációs (ESS) projektről – jelentette ki Kósa Lajos polgármester tegnap Debrecenben, a Bajnai Gordon kormányfővel közösen tartott tájékoztatóján. Az anyagok belső szerkezetének vizsgálatában világelsőnek számító berendezésért, aminek első üteme egymilliárd eurós fejlesztést jelent, a svéd Lund és Debrecen áll versenyben. Kósa kijelentette, igaz, hogy
a svédeknek több pénzük van, a magyar megoldás viszont háromszázmillió euróval olcsóbb, és ez a tény versenyelőnnyé fordítható. Bajnai Gordon elmondta: Magyarország az elmúlt években mélyebbre nyúlt a zsebébe annak érdekében, hogy az ESS telepítésének lehetőségét elnyerje. (D. M.)
Létszámstop az államigazgatásban
A kormányszóvivő tegnap bejelentette: a kabinet létszámstopot rendelt el az államigazgatásban. Az üres állásokat ezért nem lehet betölteni, a feladatokat pedig nem lehet megbízási szerződéssel „kiszervezni” az állami intézményekből. Szollár Domokos szerint az intézkedéstől havi egymilliárdos megtakarítást remélnek. Július 1-jétől egyébként a vezető közigazgatási tisztségekre pályázóknak, december 1-jétől minden köztisztviselői pozíció elnyeréséhez kötelező előzetesen közigazgatási versenyvizsgát tenni – tájékoztatott Szakács Gábor, a Kormányzati Személyügyi Szolgáltató és Közigazgatási Képzési Központ képzési főigazgató-helyettese. (MTI)
Elmaradt a BKV-vezér meghallgatása
Nem vette napirendre a BKV-vezérigazgató meghallgatásának ügyét a főváros gazdasági bizottsága – közölte Székely Gábor, a BKV felügyelőbizottságának elnöke tegnap az MTI-vel. Elmondása szerint minősített többség kellett volna ahhoz, hogy napirendre kerüljön Kocsis István meghallgatása, de egy szavazat hiányzott. (MTI)
Utolsó helyen a kormány
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat az első, míg a kormány az utolsó az intézmények iránti bizalmat tükröző huszonötös rangsorban – derül ki a Medián felméréséből. A Forsense és
a Századvég júliusban az Európai Unióhoz való viszonyunkat kutatta. Kiderült:
a magyar válaszadók alig több mint harmada értékeli egyértelműen pozitívnak tagságunkat és nagyjából ugyanennyi azt gondolja: az integráció kisebb-nagyobb mértékben rontott Magyarország helyzetén. (MN)
Advisor to Peter Magyar Calls It “Good” if Tens of Thousands of Hungarian Farmers Go Bankrupt
