Sokkolnak a számadatok

Drasztikusan emelkedő munkanélküliségről, a bérek vásárlóértékének csökkenéséről, az ipar, a kiskereskedelem és az idegenforgalom erőteljes visszaeséséről, továbbá növekvő államháztartási hiányról számolt be tegnap a Központi Statisztikai Hivatal.

Dénes Zoltán
2009. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs egyetlen olyan gazdasági adat sem a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által tegnap közzétett, az év első öt hónapját górcső alá vevő jelentésében, amely derűre adhat okot. A megszorítások kormány által hangoztatott célja, vagyis az államháztartási hiány csökkenése nem következett be. A statisztikai hivatal beszámolója szerint az államháztartás helyi önkormányzatok nélküli hiánya az első fél évben 815 milliárd forint volt, 93 milliárd forinttal több, mint a megelőző év azonos időszakában. Közben jelentősen visszaesett az ipari és az építőipari termelés, és drasztikusan emelkedett a munkanélküliség. Január–májusban az ipari termelés 23, az építőipari 6,9 százalékkal maradt el az előző évitől. Mindeközben a munkanélküliek létszáma 27 százalékkal nagyobb lett a tavalyinál.
A munkájukat megőrzők is rosszabbul élnek, mint egy éve. A reálbér, vagyis a hazavitt fizetések vásárlóértéke 2,1 százalékkal csökkent. A KSH beszámolója szerint a tavaly kezdődött, azóta globális méretűvé vált világgazdasági recesszió és a belső kiadáscsökkentő és az egyensúly javítását célzó kormányzati intézkedések alapvetően meghatározták a magyar gazdaság teljesítményét. A bruttó hazai termelés (GDP) az év első negyedévében 6,7 százalékkal csökkent. A visszaesés fő tényezője az ipari teljesítmény és a külkereskedelmi forgalom nagyarányú csökkenése volt. E területeken az április–májusi adatok nem jeleznek érdemi elmozdulást. A kivitel 26, a behozatal 31 százalékkal csökkent.
Az ipar exportértékesítése január–májusban 26,9 százalékkal esett vissza, a belföldi értékesítés pedig 11,7 százalékkal. Az ipar teljesítménye az év első öt hónapjában így összességében 23,3 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakához képest. Nem túl biztatók a kilátások sem, mivel az ipar rendelésállománya is drasztikusan csökkent. Az új rendelések májusban több mint 29 százalékkal estek vissza, ez a külpiaci megrendelések csaknem 28 százalékos, valamint a hazai új megrendelések több mint 35 százalékos visszaesésének eredménye. Ez, illetve az idegenforgalomban és a kiskereskedelemben is tapasztalt zsugorodás a munkanélküliség további növekedését vetíti előre. Az idegenforgalomban májusban is folytatódott a visszaesés mind a belföldi, mind a külföldi vendégeket tekintve. Január–májusban 14 százalékkal csökkent a külföldiek nálunk töltött éjszakáinak a száma, s csaknem 10 százalékkal a belföldivendég-éjszakáké. A teljes forgalom így 12 százalékkal lett kevesebb, mint egy évvel korábban.
A kiskereskedelmi forgalom az év első öt hónapjában 3,6 százalékkal, ezen belül májusban már 4,2 százalékkal volt kevesebb, mint 2008 azonos időszakában. Az egyre több állástalan, illetve a bérek csökkenő értéke következtében a lakosság már az élelmiszer-vásárláson is spórol. A KSH szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalma az év első öt hónapjában 2,7 százalékkal mérséklődött.
A vizsgált időszakban a legalább ötfős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél 2,667 millió fő állt alkalmazásban, 111 ezerrel, 4 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. A versenyszférában csaknem 6 százalékos létszámcsökkenés következett be, jelentős részben az ipar 73 ezres létszámcsökkenése következtében. Ezzel szemben a költségvetés területén enyhe, 0,4 százalékos növekedés volt tapasztalható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.