(Ungvár)
Viktor Juscsenkóhoz írt levelében Medvegyev tézisszerűen veszi sorra a legélesebb vitákat gerjesztő kérdéseket, megállapítva: jóllehet, a kétoldalú kapcsolatok korábban sem voltak problémáktól mentesek, ami szerinte természetes következménye is a Szovjetunió felbomlását követően kialakult új helyzetnek, amelyben a két ország viszonyának kialakítását valójában az alapoktól kellett kezdeni. Ugyanakkor mindazt, ami Juscsenko elnöksége idején történik, csakis az 1997-ben aláírt alapszerződésben rögzített barátsági és partneri kapcsolatok elveinek az ukrán fél általi megsértéseként lehet értékelni.
Medvegyev emlékezteti Juscsenkót a tavalyi kaukázusi konfliktus idején tapasztalt oroszellenes álláspontra, felróva Kijevnek a ma is folytatódó grúziai fegyverszállításokat. Destruktív politikai irányvonalnak nevezi az orosz fekete-tengeri flotta gyakorlati tevékenységének megnehezítésére irányuló probálkozásokat, s valótlannak az „orosz veszélyre” történő utalásokat, amelyeket az ukrán politikai vezetés – ignorálva az ország lakosságának véleményét – érvként igyekszik felhasználni a NATO-ba történő belépés erőltetésében. Az orosz elnök szerint mind több jele van annak is, hogy Kijev a kialakult gazdasági, köztük is elsősorban az energetikai együttműködés felszámolására törekszik, veszélyeztetve ezzel sok európai állam energetikai biztonságát is.
Ukrán elemzők szerint Medvegyev üzenete, ha közvetett módon is, de az elnökválasztási kampány befolyásolására irányul. Ezzel azonban – vélekedik Volodimir Feszenko politológus – valójában Juscsenkónak tesz jó szolgálatot, megnövelve népszerűségét elsősorban a nyugati megyék nacionalista érzelmű választói körében. Szergej Prihogyko, az orosz elnök tanácsadója határozottan tagadta, hogy Medvegyev levelének a diplomáciai kapcsolatok megszakítása, illetve azok befagyasztása lenne a célja. Szerinte az elnök csupán a kétoldalú kapcsolatok alakulása miatt érzett „mély nyugtalanságát” szerette volna megosztani ukrán kollégájával.
Bóka János: az Európai Bizottság költségvetési javaslata nem mutat utat a versenyképesség helyreállításához
