A pénzhiány az elővásárlás fő akadálya

Péntek óta törvény biztosítja az önkormányzatoknak a bajba jutott lakáshitelesek otthonának elővásárlási jogát, ám a kényszerű bérlakásprogramként is értelmezhető lehetőség sikere kétséges. Gémesi György a települések forráshiányával magyarázza a nehézségeket.

Bodacz Péter
2009. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felemásan ítélik meg az önkormányzati vezetők azt a múlt péntek óta hatályos törvényt, amely elővásárlási jogot biztosít a helyhatóságoknak a bajba jutott devizahitelesek lakásainak megvásárlására. A kormány az önkormányzati vagyon ilyen módú növelésének ösztönzésével kívánja elejét venni a kényszerárverezéseknek, az egyébként is forráshiánnyal küszködő települések azonban valószínűleg nem vagy csak alig néhány esetben tudnak élni a lehetőséggel. Annak ellenére, hogy – mint azt Szollár Domokos a távirati irodának a minap kifejtette – a kabinet kiterjesztette a mintegy 60 milliárd forintos Sikeres Magyarországért bérlakáshitel-program lehetőségeit a helyhatóságok felé is, amelyek így önrész nélküli kölcsönhöz juthatnak. A kormányszóvivő komoly eredményként említette, hogy a hónap elején hatályba lépett a hitelintézetekre vonatkozó törvény kormány által javasolt módosítása, amely korlátozza az egyoldalú szerződésmódosítást. Szollár emlékeztetett: a kormány eddig fél tucat intézkedést hozott a lakáshitelesek védelmében. Idesorolta, hogy a gazdasági válság miatt munkanélkülivé vált vagy fizetési nehézségekkel küzdő, de munkával rendelkezők átmeneti kölcsönért folyamodhatnak hitelintézetüknél. A kétéves lefutású áthidaló kölcsön meghatározott részére az állam garanciát vállal.
Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Gödöllő polgármestere megkeresésünkre jó szándékúnak, ám nem megfelelően előkészítettnek nevezte a kormány lépését. Mint fogalmazott, a jogi háttér biztosítása pusztán elvi lehetőséget ad, mert az önkormányzatok aligha tudnak komolyabb összeget áldozni lakásvásárlásra. Emlékeztetett: a helyhatóságoktól a kormány 120 milliárd forint központi támogatás megvonását tervezi a jövő évtől. Ezen túlmenően problémát jelent az is, hogy nehezen feltérképezhető a bajba jutó háztartások terhelhetősége, valamint az ingatlanok valós piaci értéke, így az önkormányzatok tehervállalása igen kockázatos. Ezen – emelte ki Gémesi – az sem segít, hogy a jogszabály hároméves kamatmentességi moratóriumot biztosít a bérlakásprogram forrásait felhasználó helyhatóságoknak.
Szegeden, a szocialista vezetésű dél-alföldi megyeszékhelyen nem tudnak a devizahitelek bedőlésének fokozódó veszélyéről, ezért – mint azt Botka László polgármester érdeklődésünkre elmondta – az elővásárlási jog kényszerű alkalmazására sem számítanak.
– Amíg nem növekszik a kényszerárverések száma, nincs miről beszélni. Első körben a krízisalapból biztosítunk támogatást, amit Szegeden eddig körülbelül tízen vettek igénybe. Mivel azonban tömeges leépítések a városban nem voltak, s remélhetőleg nem is lesznek, nem számítunk tömeges igénylésre – fogalmazott az
MSZP-s képviselő-polgármester, akinek szavai szerint szükség esetén annyi forrást biztosítanak az ingatlanok kivásárlására, „amenynyire szükség van”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.