A pillanat megörökítésének csodája

A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége hét évvel ezelőtt kezdeményezte, hogy augusztus 29. a magyar fotográfia napjaként éljen tovább a köztudatban. A jeles eseményhez kapcsolódva több héten keresztül négy országban, ötvenhat településen, mintegy nyolcvan programmal ünneplik a világ birtokbavételének objektív művészetét.

Makrai Sonja
2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vállas Antal matematikus, fizikus 1840-ben e napon, a Magyar Tudós Társaság ülésén hivatalosan szemléltette egy Daguerre– Giroux fényképészeti felszereléssel a pillanat megörökítésének folyamatát; nem sokkal később már itthon is megnyílt az első fotókiállítás. Ugyanezt a bemutatót Párizsban egy évvel korábban tartották meg. Daguerre és Niépce urak találmányát, a fényképezést 1839-ben a párizsi lapok egyfajta csodaként ünnepelték. A találmány minden részletét nyilvánosságra hozták, a fényképezés viharos gyorsasággal terjedt el az egész világon. Nekünk üröm az örömben, hogy a Vállas Antal bemutatóján készült két dagerrotípia elkallódott, a jövő embere előtt rejtve maradtak e kincsek.
A magyar fotográfia napja alkalmából július óta sorra nyílnak a különböző tematikus kiállítások országszerte és a határainkon túl is. A csíkszeredai Hargita Megyei Kulturális Központ első alkalommal szervezte meg a Megőrzött történelem című rendezvényét. A kiállításra kerülő régi fényképek az Erdélyi Fotográfia Múzeumért Egyesület archívumának részét képezik. A törzsanyagot régi magyar fotográfiák és eredeti, vizitkártya típusú képmások alkotják: látható Munkácsy Mihály portréja, André Kertész némely fotója, eddig ismeretlen Orbán Balázs-anyagok, illetve Nadar, Bonfils és Abdullah Freres közel-keleti válogatása is.
Sopronban, a Bástya-gödörben október végig látogatható a páneurópai piknik huszadik évfordulója című fotó- és dokumentumkiállítás, az abaligeti Pajta Múzeumban az F & F Természetfotósok Klubja mutatkozik be, a mezőtúri közösségi házban az Impro Fotóklub Városunk című kiállítását lehet megnézni egészen szeptember 27-ig.
Ma, az ünnep hivatalos napján nyílik meg Budapesten az Ágens Fényfestő Egylet Csillagászat 2009 című fotótárlata az alkotócsoport saját galériájában, A hetvenéves a BMK-Reflex Fotóklub című kiállítása a Budapesti Művelődési Központban, Kulcsár Balázs Struktúrák című mustrája a Rét Galériában. Közönség elé kerülnek Puskel Zsolt fotográfiái is a Pataky Művelődési Központban, valamint a Dunatáj Fotókör munkái a Museion No.1 galériában. Szintén mától látható az észak-komáromi Zichy-palotában a Győri Fotóklub Egyesület 50 év – 100 kép című tárlata, ugyanitt, a Madách Art Café Galériában Szabó László fotóművész alkotásait lehet megtekinteni. Marosvásárhelyen egész napos szabadtéri fotópikniket rendeznek a várudvarban, Székesfehérvárott a Himmer-házban József Lipót művész portréival tisztelegnek a memento mori művészetének szépsége és nagysága előtt.
Hétfő óta látható Budapesten, a Magyar Művelődési Intézetben a XXVI. Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége (Mafosz) Szalon, az autonóm fotóművészeti alkotócsoportok közös tárlata, amely a szövetség által meghirdetett pályázatra beérkezett alkotások közül több mint száz képet vonultat fel. Szokás szerint ebben az évben is kitüntették a legígéretesebb alkotókat, műhelyeket. Idén a Mafosz, valamint az Oktatási és Kulturális Minisztérium közösen odaítélt díját az Óbudai Fotóklub, a Mafosz plakettjét a Dabasi Fotóklub Egyesület és az Ágens Fényfestő Egyesület kapta meg, a Magyar Művelődési Intézet és a Képzőművészeti Lektorátus díját pedig az Óbudai Fotóklub érdemelte ki. A díjazottak mellett Fazekas Sándor, Kálmán Roland, Makovinyi Zoltán, Gunics Adrienn, Zágon László és Wágner Csapó József alkotásai is láthatók egészen szeptember 2-ig.
Szeptember 3-án nyílik meg a Mint a mesében című fotókiállítás Benedek Elek emlékére a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus épületében. A meseíró személyét felelevenítő fotópályázatra érkezett nevezések közül az intézmény díját Báthori Zsigmond (Marosvásárhely) kapta Életszelet című alkotásáért; a Magyar Fotóművészek Világszövetsége díját Fenesi Bianka (Győr) nyerte el Hamupipőke című alkotásával.
A holnapi központi rendezvényen, amelyet a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus közösen rendez meg, Kerekes István fotográfus veheti át Az év fotográfusa díjat. A magyar fotográfia napjához kötődő további eseményekről a www.mafosz.hu honlap ad tájékoztatást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.