Angyal Dávid élete számtalan tanulsággal szolgálhat, és bár e konzekvenciákat könnyű, sőt csábító lenne néhány lélektani motívumra szűkíteni, az utókor számára nyilvánvalóan nagyobb haszonnal jár, ha a viharos magyar történelembe ágyazott egész életet és vele a hallatlanul gazdag tudományos pályát egyszerre próbálja megérteni. A kunszentmártoni, gabonakereskedéssel foglalkozó zsidó családban született, eredeti nevén Engel Dávid – és családja – számára a kiegyezéssel nyílt meg a fejlődés, társadalmi felemelkedés lehetősége. Nyilván ennek a fordulatnak is köszönhető, hogy Angyal haláláig a kiegyezés és a Monarchia elkötelezett híve lett, igazi legitimista hazafi; a magyar irodalom és történelem kutatója és avatott ismerője, egyetemi tanár, akadémikus. Átélte a Monarchia virágzását, majd szétesését, az első világháborút, a Horthy-kort, a második világháborút és a származása miatti kirekesztettséget is. Gyulai Pál vetette föl neki 1885-ben, hogy „hazafias alapon” keresztelkedjen meg, és bár e lépés elszakította közösségétől, és szembeállította családjával, mégis keresztvíz alá hajtotta a fejét, s talán nem csak asszimilációs szándékkal. Emlékezései szerint valóban megérintette a kereszténység, még a szerzetesi életforma is foglalkoztatta egy ideig.
Angyal Dávid rendkívül gazdag életművével foglalkozik a közelmúltban megjelent A konzervatív kortárs című tanulmánykötet, amelyben Halász Ferenc életútjáról, Fenyő István irodalomtörténészi pályakezdéséről, R. Várkonyi Ágnes történetírói munkásságáról, Ujváry Gábor történész-tanári és könyvtárosi tevékenységéről, Schweitzer Gábor Angyal és Marczali Henrik visszaemlékezéseinek zsidóságra vonatkozó aspektusairól, valamint Habsburg Ottónak tartott előadásairól írt tanulmányt.
Angyal Dávid ugyanis 1929-ben, visszavonulván az egyetemi katedrától, Spanyolországban és Belgiumban tartott előadásokat az utolsó magyar király, IV. Károly legidősebb fiának. A kötet bevezető sorait író Habsburg Ottó valószínűleg az utolsó Angyal tanítványai közül, meleg szeretettel emlékezik meg hajdani professzoráról, akinek küldetését Klebelsberg Kunó is támogatta. Az Angyal Dávidnak emléket állító kiváló tanulmánygyűjteményt a tudós munkásságának alapos bibliográfiája egészíti ki – és szokatlan, ám követendő módon egy rövid errata is, amely azonban sajnálatosan csak meglehetősen kevés fogyatkozást helyesbít. Ez utóbbi körülmény persze inkább a hazai könyvkiadás siralmas állapotait tükrözi, nem a szerzők és szerkesztők hányavetiségét mutatja, hiszen a szép kiállítású kötetet láthatóan nagy körültekintéssel és alapossággal készítették.
(A konzervatív kortárs. Tanulmányok Angyal Dávidról. Szerk. Császtvay Tünde, Halász Ferenc, Ujváry Gábor. Argumentum Kiadó, Budapest, 2009. Ára: 2900 forint)
Karácsony sikeresen teljesítette a globalisták elvárásait
