Amikor szórakozás is a vetélkedés

Kő András
2009. 09. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cádizba és Sydneybe készülnek az úszók. Előbbiben szerdától Eb lesz, utóbbiban október 10-től világjátékok, amit egymás között csak „olimpiának” hívnak. A második mondatból kiviláglik, hogy a szenior úszók (újbóli) seregszemléjéről van szó. A seregszemle nem túlzás, mert a világjátékokon 35-40 ezren küzdenek az érmekért! Érthető, hiszen 25 évtől felfelé ötévenként emelkedik a korcsoportok száma, és a részt vevő országok is száznál többen vannak.
A versenyforma kitalálói a nyugati országok voltak (London rendezte az első Eb-t a nyolcvanas évek második felében, Tokió az első vb-t, és 1989-ben Arhus a világjátékokat), de hazánk is hamarosan jelezte részvételi szándékát. Pontosabban a ma Új-Buda Szenior Úszó Klub nevet viselő egyesület, amely 1987-ben elsőként alakult meg az országban. Ma már harminc szenior úszóklubot jegyeznek, többek között Egerben, Debrecenben, Békéscsabán, Gyulán és Hódmezővásárhelyen, nem csoda tehát, hogy a közelmúltban megrendezett gyulai ob-n 459-en álltak fel a rajtkőre. A világversenyeken klubszínekben neveznek be a résztvevők.
Mi a titka a szenior úszóbajnokságok népszerűségének? Csikány József, az 1960-as és a ’64-es olimpia hátúszó résztvevője (Tokióban a 4x100-as vegyes váltóval hatodik volt), az Új-Buda Szenior Klub elnöke és a Nyéki Imre Uszoda igazgatója abban látja a titkot, hogy amíg az élsport – több sportágban – az ízületek károsodásához vezet, és megviselheti a testet, addig a vízben, a súlytalanság állapotában végzett mozgásnak nincsenek ilyen következményei. A klub legidősebb versenyzője egy kilencvenéves szegedi testnevelőtanár. A másik szempont – ami persze nem csak az úszókra jellemző –, hogy a versengés, a siker, a győzelem vágya nem hal el a versenysport befejezése után, hanem megmarad az emberben a későbbi évekre is. Csikány az ausztrál Dawn Frasert említi, aki az 1956-os, a ’60-as és a ’64-es olimpián is megnyerte a 100 m női gyorsot, de a négy évvel ezelőtti szenior vb-n leszorult a dobogóról. Mégis boldogan ugrott be a medencébe, mert a szenior versenyek hangulata semmihez sem hasonlítható. Ez a vetélkedés szórakozás is, például abban a váltóban, amelyben férfiak és a nők vegyesen állnak rajthoz. A nagyszámú résztvevő miatt nincsenek előfutamok és döntők, az elért időeredmények alapján sorolják be 1-től 8-ig a versenyzőket. Mivel a világversenyeken való részvétel komoly költséggel jár, ezért kétségtelen, hogy csak bizonyos életszínvonal mellett engedhetik meg az úszók maguknak, hogy részt vegyenek egy-egy világeseményen.
Csikány József szerint – aki mellesleg a szenior világversenyek hazai szervezője is – mindenki nyerni akar, és sokkal jobban, mint élsportoló korában. „A tavalyi perth-i vb-n 200 méter háton világcsúccsal lettem első” – mondja Csikány. És úgy mondja, mintha ez az eredmény élete legnagyobb sikere volna. Játszani, szórakozni a felnőttnek is muszáj, sőt kötelező. Erre jók a szenior úszóversenyek is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.