ANNO

MN
2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

70 éve
Danzig ultimátumot vár
Hétfő este előtt Danzigban sem tudott a közvélemény a készülő német–orosz megegyezésről. A hír kipattanása után valószínűnek tartják a birodalom részéről huszonnégy órás ultimátum átadását. Az ultimátum Danzig azonnali visszacsatolását kívánná a hírek szerint
Augusztus 22., kedd

Az álláspontok nem közelednek
Hétfőn közzétették annak az üzenetnek a tartalmát, amelyet Daladier intézett Hitlerhez a béke megmentése érdekében, valamint a Führernek részletes válaszát a francia miniszterelnökhöz. Ebből a két szövegből egyelőre csak annyi derült ki, hogy mind Franciaország, mind pedig Németország kitart eddigi álláspontjánál. Franciaország Angliával együtt ugrásra készen áll, ha kitör a német–lengyel háború, Németország pedig ragaszkodik most már nemcsak Danzig, hanem a korridor átengedéséhez is.
A német kormány ma már szinte nem is tekinti tárgyaló félnek a lengyel kormányt, hanem egyszerűen Lengyelország kapitulációját kívánja. A Hitler-levélnek Lengyelországról szóló passzusa majdnem ugyanolyan hangon beszél Varsóról, mint ahogyan tavaly szeptemberben a nürnbergi pártnapokon nyilatkozott a Führer Prágáról.
Augusztus 29., kedd
Enyhülés
Londoni politikai körökben szerdán este némi enyhülést tapasztaltak a jelenlegi európai válságban. Komoly békejel: felszökött a font, esett az arany ára.
Augusztus 31., csütörtök

Német javaslat a lengyeleknek
Németország a Londonnak küldött javaslat keretében kész lett volna elfogadni, hogy csak Danzigot csatolják Németországhoz azonnal, a folyosóra nézve megelégedett volna azzal is, hogy egy év múlva megtartandó népszavazás döntsön a korridor egyes részeinek hovatartozásáról.
Szeptember 1., péntek

Európai háború
A pénteken kitört német–lengyel háború következtében Anglia és Franciaország nem ment automatikusan Lengyelország segítségére, hanem előbb igyekezett visszavezetni a konfliktust a békés kiegyenlítés útjára. Mussolini béketervét, amely lengyel–német fegyverszünetet és utána revíziós értekezletet javasolt, Anglia és Franciaország csak úgy volt hajlandó magáévá tenni, hogyha a német csapatokat visszavonják lengyel területről. Miután ezt a német kormány nem volt hajlandó teljesíteni, London és Párizs vasárnap néhány órás lejáratú ultimátumot intézett Berlinhez. Minthogy pedig az ultimátum is lejárt a német kormány beleegyező válasza nélkül, tizenegy órakor Anglia, délután öt órakor pedig Franciaország hadiállapotba került Németországgal.
Szeptember 5., kedd

Megértéssel fogadták
Molotov miniszterelnök és külügyi népbiztos beszédében közölte a nyilvánossággal, hogy a szovjet hadsereg ma reggel bevonult Kelet-Lengyelországba. Berlini politikai körökben megértéssel fogadták a szovjet lépését. A Völkischer Beobachter kiemeli, hogy a szovjet elhatározása folytán Kelet-Európában is nyugodt és békés viszonyokat lehet majd teremteni.
Szeptember 19., kedd

Lengyel menekülés
Az elmúlt éjjel Romániába érkezett Moscicki lengyel köztársasági elnök, Rydz-Smigly tábornagy és az egész lengyel kormány. Tegnap este már tovább is utaztak a román kormány által kijelölt tartózkodási helyükre.
Szeptember 20., szerda

Varsó ostroma véget ért
Mint a véderő főparancsnoksága közli, Varsó feltétel nélkül megadta magát. A város átadása előreláthatólag szeptember 29-én történik meg.
Szeptember 28., csütörtök

A Magyar Nemzet korábbi számaiból összeállította: Pethő Tibor

(A második világháború kitörésének 70. évfordulójára emlékező írásainkat a 34–35. oldalon olvashatják)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.