Bolt szárnyalt, a kalapács repült

A berlini atlétikai világbajnokság zárására Usain Boltnak meglett a harmadik aranya, és újabb világcsúcs is született – ám most e két tény között kivételesen semmiféle összefüggés sincs. Minden idők legjobb eredményét ugyanis nem a 4x100-as jamaicai váltó, hanem női kalapácsvetésben a lengyel Anita Wlodarczyk jegyezte.

2009. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Berlin)

Szombaton délután az Olimpiai stadion felé tartva az S75-ös számú városi gyorsvasúton egy kocsiban utaztam Berlinóval. A vb kabalafigurája, a kedves mackó, hol máshol, mint a Tiergarten, vagyis az Állatkert állomásnál szállt fel, de ő a következőnél kilépett a szerelvényből, hogy a peronon rögtön többen melléje ugorjanak fényképezkedni vele. Berlinben a vb-ről a kilenc nap alatt nem lehetett nem tudomást venni. A világbajnokságok során most először fordult elő, hogy a maratoni és a gyalogló számokban a rajt és a cél sem a stadionban volt, s a németek erre igazán impozáns helyet találtak: a Brandenburgi kaput. Szombaton a férfi maratoni alatt hétszázezren (!) álltak, tapsoltak és lengettek zászlókat az útvonal teljes hosszában, de tegnap a női versenyt is közel félmillióan követték figyelemmel.
Szombatra megtelt az Olimpiai stadion is, ami hatvanezer fizető nézőt jelentett, és többségük, kell-e mondani, a hazai versenyzők mellett Usain Boltra volt kíváncsi. Arra, hogy a 100 és 200 méteren egyaránt döbbenetes világcsúcsot (9,58, illetve 19,19 mp) repesztett jamaicai begyűjti-e a harmadik aranyát, s lesz-e rekorddöntés a 4x100-as váltóban is. Emlékezetes, hogy Pekingben elmaradt a nagy összecsapás az amerikaiakkal, mert utóbbiak az elődöntőben elrontották a harmadik váltást; és most ugyanez történt! Azzal a különbséggel, hogy a jenki kvartett Berlinben még úgy jött le a pályáról, minden rendben van. Később kiderült, hogy mégse, mert hiába szaladt végig a bot, a harmadik váltást az előírt zónán túl ejtették meg. S ha már baj van, az csőstül jön, az amerikai női váltó a maga elődöntőjében a második váltást szerencsétlenkedte el, és itt ráadásul Muna Lee még meg is sérült, hordágyon vitték el. A jamaicaiak bezzeg sem az elődöntőben, sem a döntőben nem bakiztak, a publikum mindössze azt sajnálhatta, hogy Bolték „csak” 37,31 másodperccel nyertek, elmaradva a pekingi 37,10-es nagy futásuktól.
Világcsúcs mégis lett, csak éppen női kalapácsvetésben. A lengyel Anita Wlodarczyk a második sorozatban 77,96 méterre hajította a szert – a rekordot az orosz Tatjana Liszenko 77,80-nal tartotta 2006 óta –, s rögvest el is kezdte az ünneplést, a hátra levő négy kísérletét kihagyta. Nem erőltette meg magát az ausztrál Steven Hooker sem, a férfi rúdugrás győztese egyetlen érvényes kísérlettel nyert: az 585 centit elsőre leverte, majd 590-re emeltetett, és ezen nem rontott. Női 1500-on Natalia Rodriguez viszont végzetes hibát követett el, amikor kétszázzal a cél előtt felöklelte a vezető etióp Gelete Burkát, így hiába robogott át elsőként a célvonalon, csak nyakába vette a spanyol zászlót, ünnepelni nem mert. Jól sejtette, ki is zárták. Szólni kell a női 5000-ről is, mert mi már csak ebben a számban voltunk érdekelve, és itt Papp Krisztina 14. helyezését könyvelhettük el. Az azért sokkal jobban hangzik, hogy a negyedik legjobb európai lett.
Ami a mögöttünk hagyott hetet illeti, Pars Krisztián negyedik helyének kalapácsvetésben, amit világranglista-vezetőként, tizennyolc megnyert verseny után szerzett, nem tudtunk örülni, diszkoszvetésben Kővágó Zoltán hatodik helyének, 110 gáton Kiss Dániel országos csúcsának, és sok kis sikernek viszont igen, amelyekre építkezve legközelebb talán a nagyobb sem marad el.

Eredmények, férfiak: 800 m: 1. Mbulaeni Mulaudzi (dél-afrikai) 1:45,29 p; 5000 m: 1. Kenenisa Bekele (etióp) 13:17,09 mp; 4x100 m: 1. Jamaica 37,31 mp; 4x400 m: 1. Egyesült Államok 2:57,86 p; maratoni: 1. Abel Kiriu (kenyai) 2:06:54 ó; távolugrás: 1. Dwight Phillips (amerikai) 854 cm; rúdugrás: 1. Steven Hooker (ausztrál) 590 cm; gerelyhajítás: 1. Andreas Thorkildsen (norvég) 89,59 m; nők: 1500 m: 1. Maryam Yusuf Jamal (bahreini) 4:03,74 mp; 5000 m: 1. Vivian Cheruiyot (kenyai) 14:57,97 p, … 14. Papp Krisztina 15:20,36; 4x100 m: 1. Jamaica 42,06 mp; 4x400 m: 1. Egyesült Államok 3:17,83 p; maratoni: 1. Hszüe Paj (kínai) 2:25:15 ó; távolugrás: 1. Brittney Reese (amerikai) 710 cm; kalapácsvetés: 1. Anita Wlodarczyk (lengyel) 77,96 m – világcsúcs.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.