Komoly feszültséget okoznak a minisztériumokban a jövőre életbe lépő újabb elvonások – ezt maga a Pénzügyminisztérium (PM) ismeri el abban a 2010-es büdzséről szóló tervezetben, amely a támogatási keretszámokat és az azokhoz kapcsolódó megszorító intézkedéseket tartalmazza. A lapunk birtokába került dokumentum szerint a szigorítások újabb hulláma minden korábbinál nagyobb mértékű lesz, több tárca 15-35 százalékkal kap majd kevesebb pénzt az idei támogatásához képest. Mivel az állami kiadások szerkezetét érintő érdemi reformok továbbra sem születtek meg, az elvonásokat „fűnyíróelv” alapján kényszerülnek végrehajtani a minisztériumok, vagyis számos kiemelt feladatot elhalasztanak, korábban elindított programokat felfüggesztenek, és megmaradt vagyonukat kiárusítják. A szigorítások hazánk nemzetközi kötelezettségeit, sőt a nemzetközi kapcsolattartásunkat is érintik. A PM a missziók számának csökkentésétől például 2,6 milliárd forintos, a szerényebb nemzetközi kapcsolatoktól pedig 550 millió forintos megtakarítást vár.
A 2010-es büdzsé legnagyobb vesztese a Szociális és Munkaügyi Minisztérium lesz, amely az idei 212 milliárd forint helyett mindössze 134 milliárd forintnyi támogatást kap. Nem jár sokkal jobban a földművelési tárca, amelynek 58 milliárd forinttal kurtítanák meg az idei keretét. Az ideinél jóval kevesebb pénzből gazdálkodhat a tárcákon kívül az Alkotmánybíróság, az Országgyűlési Biztosok Hivatala, az Állami Számvevőszék, a Gazdasági Versenyhivatal és a Magyar Tudományos Akadémia, de kevesebb jut a bíróságoknak, ügyészségeknek is. A büdzsétervezet egyetlen nyertese a pénzügyi tárca, amely többek között a megerősített adóhatóság miatt 15 milliárd forinttal több támogatáshoz juthat.
A megszorítások tekintetében korántsem teljes az egyetértés a kormányon belül. Úgy tudjuk, még a büdzsét tervező PM-ben Oszkó Péter pénzügyminiszter és államtitkára, Katona Tamás között sincs összhang abban, hogy mely tárcát milyen mértékű elvonással sújtsanak. A 2010-es költségvetés tervezetét a kabinet jövő kedden rendkívüli kormányülésen tárgyalja majd első olvasatban. A távirati iroda információi szerint a kabinet szeptember 9-én már el is fogadná a büdzsét, amelyet 11-én a tervek szerint benyújt az Országgyűlésnek. A háttéregyeztetések már hetek óta tartanak.
Tegnap Bajnai Gordon miniszterelnök az SZDSZ-frakció vezetőivel és szakpolitikusaival tárgyalt a büdzséről. Kóka János frakcióvezető a megbeszélést követően úgy fogalmazott: kőbe kell vésni a következő két évre tervezett adócsökkentést. A Fidesz szerint az MSZP és az SZDSZ csupán arról egyezkedett, hogy – az ország érdekével ellentétesen – hogyan tudják még néhány hónapig kitolni a hatalmukat.
Hajléktalanokat dolgoztattak, még csak ki sem fizették őket
