Brutális elvonás a 2010-es büdzsében

Újabb megszorításokkal kell szembesülniük a minisztériumoknak, amelyek közül több 15-35 százalékkal kevesebb támogatást kap jövőre – derül ki a 2010-es büdzsé lapunk birtokába került tervezetéből. Érdemi reformok híján a tárcák arra kényszerülnek, hogy kiemelt feladataikat elhalasszák, elindított programjaikat felfüggesszék és megmaradt vagyonukat kiárusítsák.

Munkatársunktól
2009. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly feszültséget okoznak a minisztériumokban a jövőre életbe lépő újabb elvonások – ezt maga a Pénzügyminisztérium (PM) ismeri el abban a 2010-es büdzséről szóló tervezetben, amely a támogatási keretszámokat és az azokhoz kapcsolódó megszorító intézkedéseket tartalmazza. A lapunk birtokába került dokumentum szerint a szigorítások újabb hulláma minden korábbinál nagyobb mértékű lesz, több tárca 15-35 százalékkal kap majd kevesebb pénzt az idei támogatásához képest. Mivel az állami kiadások szerkezetét érintő érdemi reformok továbbra sem születtek meg, az elvonásokat „fűnyíróelv” alapján kényszerülnek végrehajtani a minisztériumok, vagyis számos kiemelt feladatot elhalasztanak, korábban elindított programokat felfüggesztenek, és megmaradt vagyonukat kiárusítják. A szigorítások hazánk nemzetközi kötelezettségeit, sőt a nemzetközi kapcsolattartásunkat is érintik. A PM a missziók számának csökkentésétől például 2,6 milliárd forintos, a szerényebb nemzetközi kapcsolatoktól pedig 550 millió forintos megtakarítást vár.
A 2010-es büdzsé legnagyobb vesztese a Szociális és Munkaügyi Minisztérium lesz, amely az idei 212 milliárd forint helyett mindössze 134 milliárd forintnyi támogatást kap. Nem jár sokkal jobban a földművelési tárca, amelynek 58 milliárd forinttal kurtítanák meg az idei keretét. Az ideinél jóval kevesebb pénzből gazdálkodhat a tárcákon kívül az Alkotmánybíróság, az Országgyűlési Biztosok Hivatala, az Állami Számvevőszék, a Gazdasági Versenyhivatal és a Magyar Tudományos Akadémia, de kevesebb jut a bíróságoknak, ügyészségeknek is. A büdzsétervezet egyetlen nyertese a pénzügyi tárca, amely többek között a megerősített adóhatóság miatt 15 milliárd forinttal több támogatáshoz juthat.
A megszorítások tekintetében korántsem teljes az egyetértés a kormányon belül. Úgy tudjuk, még a büdzsét tervező PM-ben Oszkó Péter pénzügyminiszter és államtitkára, Katona Tamás között sincs összhang abban, hogy mely tárcát milyen mértékű elvonással sújtsanak. A 2010-es költségvetés tervezetét a kabinet jövő kedden rendkívüli kormányülésen tárgyalja majd első olvasatban. A távirati iroda információi szerint a kabinet szeptember 9-én már el is fogadná a büdzsét, amelyet 11-én a tervek szerint benyújt az Országgyűlésnek. A háttéregyeztetések már hetek óta tartanak.
Tegnap Bajnai Gordon miniszterelnök az SZDSZ-frakció vezetőivel és szakpolitikusaival tárgyalt a büdzséről. Kóka János frakcióvezető a megbeszélést követően úgy fogalmazott: kőbe kell vésni a következő két évre tervezett adócsökkentést. A Fidesz szerint az MSZP és az SZDSZ csupán arról egyezkedett, hogy – az ország érdekével ellentétesen – hogyan tudják még néhány hónapig kitolni a hatalmukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.