Az elmúlt évek legjobb havi eredményét érte el augusztusban a látogatottságot és bevételt illetően a hévízi gyógyfürdő – büszkélkedett a médiát tájékoztatva Hegedűs Lajos, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház Kft. vezetője. Az igazgató szerint augusztusban a tófürdő látogatóinak száma megközelítette a 150 ezret, bevétele pedig elérte a 164 millió forintot. A lapunk birtokába került adatokból azonban az derül ki, hogy a bevétel valójában nagyjából 190 millió forintot tett ki. Kérdés, hová tűnt megközelítőleg 27 millió forint a fürdő kasszájából.
Az ügyvezető szerint az elmúlt két esztendő fejlesztéseinek pozitív hatását igazolja (e két év fejlesztése az előző vezetés ideje alatt elkezdettek folytatása – a szerk.), hogy a tófürdő idén januártól augusztusig 641 millió forintos árbevételt ért el, amely közel másfélszerese a 2006-os év azonos időszakinak. (Hogy az igazgató miért nem kalkulált az inflációval, rejtély.) – Idén már jóval meghaladja a 700 ezret a látogatók száma – fejtegette a gyógyfürdő vezetője. A valóság ezzel szemben az, hogy körülbelül 560 ezer vendég vett belépőt, vagyis a fürdő által megállapítottal ellentétben megközelítőleg 140 ezerrel kevesebb fürdőzni vágyó érkezett a zalai városkába.
A számokkal való zsonglőrködés nem újsütetű eljárás a fürdő vezetésénél. 2007-ben a reumakórház egyik osztályának építészeti felújítására 45 millió forintot szánt az intézmény, amely a fürdő állítása szerint később azért került 130 millió forintba, mert – három közbeszerzési eljárás során – az építészeti felújításon kívül a fűtés korszerűsítésére és két osztály között egy átjáró rekonstrukciójára is sor került. A vezetés ezek összértékét körülbelül 110 millió forintban jelölte meg. Ha ez így van, akkor mindennek nyomot kellett volna hagynia a közbeszerzési értesítőben, ott azonban a további felújítások egyszerűen nem szerepelnek, márpedig állami tulajdonú cégnél ez kötelező.
A Magyar Nemzet és a Hír TV többször is beszámolt a Hévízen évek óta zajló visszásságokról, amelyek nagyjából akkor kezdődtek, amikor Molnár Lajos szabad demokrata egészségügyi miniszter minden indoklás nélkül elküldte Hévízről Vancsura Miklós igazgatót. A leváltott vezető irányítása alatt zökkenők nélkül működött a fürdő (bizonyság erre Hegedűs Lajos fent idézett nyilatkozata, aki a gyógyfürdő működését 2006-hoz, Vancsura működésének utolsó teljes évéhez hasonlította). Molnár stratégiai vezetőnek Nagy Rózát nevezte ki, aki történetesen a tárcavezető sógornője. Nagy főnöke volt – papíron – a jelenlegi vezetőnek, Hegedűsnek.
Papíron, hiszen például egyes beszerzésekkel kapcsolatos levelekben az olvasható, hogy az egyik cég csak Nagy Róza betegsége miatt várt döntést és intézkedést több ügyben Hegedűs Lajostól. Ez annak fényében érdekes, hogy az állami tulajdonban álló céget Hegedűs vezeti, Nagy Róza csak a fürdő stratégiai igazgatói posztját tölti be. Úgy tűnik azonban, hogy – amint azt a Hír TV korábbi riportjában is feszegette – a karmesteri pálca valójában Nagy Róza kezében van, Hegedűs csak „tartalék”.
Ugyancsak érdekes az a dokumentum, amelyben Nagy Róza a napokban kezdeményezte a fedett fürdő beruházásának és pályázatának kiemelt projektként való sürgős kiírását, ennek kapcsán pedig az S&G Consulting Kft.-hez fordult. Az S&G Consulting nem ismeretlen a fürdő vezetése előtt: a debreceni székhelyű kft. készítette azt a botrányos Kipszer-pályázatot, amelynek során a nevezett vállalkozás úgy nyert, hogy késve adta le pályázatát. Amennyiben a Nagy által sürgetett tervek valóra válnak, közvetve Hévíz városa is több mint egymilliárd forinttal adósodik el.
Legutóbb megjelent írásunk óta újabb információ jutott tudomásunkra. Timár István budapesti ügyvéd – a belterjes vezetésben szinte már nem is meglepő, hogy egyes információk szerint közeli kapcsolatban áll Nagy Rózával – a birtokunkba került számlák tanúsága szerint havonta több millió forintot tehet zsebre a Hévízgyógyfürdő igazgatóságának jóvoltából, dacára annak, hogy a cég több jogászt is alkalmaz.
A térség listáról bejutott szocialista országgyűlési képviselője, Mohácsi József egy közeli ismerősének, a gyenesdiási H és M Bt.-nek a kereskedelmi igazgatói posztját látja el. A cég az elmúlt időszakban javításért, felújításért, gépbeszerzésért több millió forintnyi megbízást kapott Hegedűséktől. Ami nem törvénytelen, arra azonban elegendőnek tűnik, hogy a honatya ne vegyen észre és ne tegyen szóvá semmit a gyógyfürdő működése kapcsán az Országgyűlésben.
Az is érdekes, hogy a többségi tulajdonos Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. és annak ellenőrző szerve, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) miért nem tett eddig semmit a visszásságok ellen. Bizonyosan tud azokról, hiszen több Hévízért aggódó polgár még 2008 szeptemberében fordult levélben az MNV akkori vezérigazgatójához, Tátrai Miklóshoz, valamint az NVT elnökéhez, Nagy Jánoshoz.
Több dolgozó is megkereste Papp Gábort, a Sikeres Hévízért frakció tagját, arról informálva a képviselőt, hogy a Hír TV riportjai után Szőke János vezetésével több dolgozót lényegében kihallgattak, a könyvelési osztály teljes gárdáját elbocsátással fenyegették meg. Megkerestük ezzel kapcsolatban Hegedűs Lajost is, aki azonban nem volt hajlandó kérdéseinkre válaszolni. Indoklása szerint azért, mert korábbi írásaink miatt perben áll lapunkkal.
Az mindenesetre bizonyos, hogy a fürdő elküldte azt a Korbély Géza közbeszerzési jogászt, akit néhány hónapja vettek csak fel. (Korbélyt egyébként három éve Kistarcsáról menesztették jegyzői állásából, mert a város kénytelen volt ügyészségi feljelentést tenni ellene hivatali visszaélés és államigazgatási jogkörben elkövetett károkozás bűncselekményének alapos gyanúja miatt.) A legutolsó fejlemény, hogy nemrég a cég informatikai osztályvezetőjét is felfüggesztették állásából.
PM Orban: Owning a Home No Longer Just a Dream
