Csendben elhalt brüsszeli eljárások

Hírösszefoglaló
2009. 09. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amilyen nagy felhajtás övezte, olyan észrevétlenül ért véget – így kommentálta a BruxInfo.hu internetes oldal, hogy az Európai Bizottság csendben, hírverés nélkül még tavasszal lezárta a Magyarországgal szemben a lex Mol és az aranyrészvények miatt indított jogsértési eljárását. A bizottság áprilisban előbb az aranyrészvények, majd májusban a lex Mol ügyében indított procedúrát nyilvánította lezártnak. A történések egyes megfigyelőkben megerősítik azt a gyanút, hogy a Molra szemet vető, de végül kudarcot valló OMV ténykedése lehetett az eljárások fő mozgatórugója.
Mint ismert, a bizottság még 2005 nyarán eredetileg 31 stratégiai jelentőségű és azóta privatizált nagyvállalatban fenntartott állami szavazatelsőbbségi részvények – úgynevezett aranyrészvények – miatt kezdeményezett eljárást Magyarországgal szemben. Bár született az ügyben beadvány, az végül mégsem került az Európai Bíróság elé. A helyzet azonban új megvilágításba került, amikor a magyar kormány és a Mol menedzsmentje különböző manőverekkel, például az úgynevezett lex Mol elfogadásával megpróbálta megakadályozni az osztrák rivális, az OMV ellenséges felvásárlási kísérletét. Az aranyrészvények ügye ekkor összekapcsolódott a lex Mollal, alapvetően azért, mert a privatizációs törvény szavazatelsőbbségi részvényeket biztosított az államnak a már magánosított vállalatokban. A magyar fél ugyan 2007 áprilisában módosította a privatizációs törvényt, törzsrészvényekké átalakítva az aranyrészvényeket, ám Brüsszel továbbra is vizsgálódott. Az ügyben eljáró uniós illetékes szerint ugyanis hiába volt rendben a törvény, a Mol továbbra is megőrizte alapszabályában a tízszázalékos szavazati korlátot, ami egyébként az egyik legkomolyabb akadálynak bizonyult az OMV tulajdonszerzésében.
A játszma újabb felvonásaként a bizottság 2007 novemberében eljárást indított Magyarországgal szemben a lex Mol egyes passzusai miatt. Hazánk utólag, a bizottság észrevételeinek figyelembevételével módosította a törvényt. A csata azonban nem itt, hanem tavaly augusztusban dőlt el: az OMV önként lemondott arról, hogy többségi tulajdont szerezzen a Molban. Az osztrákok végül furcsa körülmények között eladták 20,2 százalékos részvénycsomagjukat az orosz Szurgutnyeftyegaznak. A BruxInfo írása rávilágít: ehhez képest Brüszszel a két folyamatban lévő eljárást csak az idei év elején zárta le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.