Menczer Tamás
Menczer Tamás: Ruszin-Szendi Romulusz pont olyan pojáca, mint a főnöke + videó

Felkavart állóvíz. Találgatások sorát indította el az orosz sajtóban, hogy a Valdaj klub tagjait fogadva Vlagyimir Putyin a korábbi utalásoknál egyértelműbben valószínűsítette, hogy 2012-ben visszatérhet a Kremlbe. Mint fogalmazott, a tandem tagjai nem fognak egymással konkurálni, s Dmitrij Medvegyevvel megegyeznek majd, hogy ki lesz az elnök. A már jó egy hete a két vezető állítólagos vitáit feszegető szakértők szerint Medvegyev elnök mai jaroszlavli fellépésén és a Valdaj klub tagjaival folytatandó keddi beszélgetésén elhangzó kijelentésekből kiderülhet, tényleg erősödik-e az ellentét a tandemen belül, s Putyin megindította a kampányát, avagy az egész ismét csak vihar volt egy pohár vízben. (S. G.)
Bulgária már minden jel szerint meggondolta magát, s mégsem akarja felbontani a Déli Áramlatról kötött kormányközi egyezményt, utalt az elmúlt napok fejleményeire a Gazprom elnöke lapunk azon felvetésére, miszerint a régió politikai változásai hatással lehetnek az Oroszországból Közép- és Dél-Európába gázt szállítandó Déli Áramlat eredetileg tervezett útvonalára is. Alekszej Miller a vezeték esetleges alternatív nyomvonalára vonatkozó tervekkel kapcsolatban magabiztosan csak annyit mondott, a szomszédos országok csak arra várnak, hogy valaki kilépjen a szerződésből. „S hogy melyek ezek? Csak rá kell nézni a térképre!” – mosolyodott el a gázóriás vezére, annyit elárulva, hogy a bolgár elbizonytalanodást látva azonnal bejelentkezett két ország is. Miller a különböző kijelentések ellenére is bízik abban, hogy az eredeti tervek szerint valósul majd meg a beruházás. Megjegyezte ugyanakkor, hogy gondolkodásra nincs sok idő, hiszen a Gazprom már a jövő évtized közepének beruházásait, köztük a Déli Áramlatét tervezi, s a válság sem írja át az elképzeléseket. Mint fogalmazott, ezeknek az országoknak meg kell érteniük, hogy a gáz forrásától függetlenül kivételes lehetőség a résztvevők számára a beruházás, hiszen a gazdasági előnyökön kívül ezen országoknak új regionális státust ad. A Gazprom elnöke visszautasította, hogy ez a projekt bármivel is konkurálna. Mint fogalmazott, a Déli Áramlat számára biztosított a gáz és a fogyasztó is, míg ezt mások egyelőre nem mondhatják el. A Nabuccóról kijelentette, ha az európai fogyasztók Iránból és Irakból akarnak beszerezni gázt, ám legyen, de tudatosítsák magukban, hogy probléma esetén máshonnan nem pótolhatják a kieső mennyiséget. A gázpiac ugyanis az olajjal ellentétben lassabban áll át új irányokra. Ukrajnára utalva Miller egyébként reményét fejezte ki, hogy az előttünk álló tél nyugodt lesz. Mint mondta, jelenleg rendben mennek a dolgok, s év végéig nem is lesz fennakadás. Miller aláhúzta, a közelgő ukrajnai választások komoly politikai kockázatot jelentenek.
A Valdaj Klub tagjai találkoztak Szergej Smatko energiaügyi miniszterrel is, aki igyekezett megnyugtatni Európát, hogy Oroszország a jövőben is az első számú piacként kezeli. Mint fogalmazott, a Távol-Keleten és Kelet-Szibériában kezdődő feltárások és vezetéképítések nem Európától veszik el a gázt, Brüsszelnek azonban be kellene vonnia Moszkvát a diverzifikációról folyó gondolkodásba, hiszen enélkül nem lehet tervezni a mennyiséget. Az esetleges kiszámíthatatlanság annyiban érintheti az európai partnereket, hogy a Gazprom most dönt az infrastrukturális fejlesztések prioritásairól.
A miniszter lapunknak elmondta azt is, hogy Oroszországot komolyan érdeklik a közép-európai atomerőmű-beruházások. Aláhúzta, európai kooperációban pályáznak a tervezett lengyel, szlovák, bolgár és magyar bővítések kivitelezésére. Erről a német Siemensszel már lényegében megállapodtak, de ajánlatot tesznek francia és olasz cégeknek is. Mint aláhúzta, az együttműködés hátterében nem politikai megfontolások állnak. A következő 15 évben megvalósuló beruházások ugyanakkor jó lehetőséget jelentenek egy minden értelemben európai kompatibilitású technika kialakítására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.