A lángok szokatlanul magas hőmérsékletű gócpontja és a tűzoltók késői riasztása együttesen okozhatták azt a tragédiát, amelyben két hete életét vesztette egy család három tagja Miskolcon, egy tízemeletes panelépületben – tudta meg lapunk. A hasonló épületeket manapság Magyarországon is gyakran látják el utólagos hőszigeteléssel, az azonban nem táplálja a tüzet, alkalmazása nem segíti elő a lángok terjedését, állítják szakemberek.
Emlékezetes, augusztus 15-én Miskolc egyik tízszintes panelházában a hatodik emeleten kigyulladt egy lakás. Kiégett, majd a tűz felfelé terjedt, és a lodzsán – amelyen nem volt utólagos hőszigetelés – felcsapva felgyújtotta a hetedik emeleti lakást is, ahol egy 39 éves nő és kamasz gyermekei éltek. Az ott lakó asszony riasztani próbálta a tűzoltókat, de a vonal megszakadt, a telefon elnémult. A család nem tudott kimenekülni a lakásból, a betóduló füsttől mindannyian elvesztették eszméletüket. A házat – bár mindkét oldala lángolt – csak az utca felől tudták megközelíteni a tűzoltók. Munkájukat az is akadályozta, hogy a forgalomtól elzárt tűzoltási területeken autók parkoltak, így a tűzcsapokat is nehezen lehetett megközelíteni. A hetedik emelet lakói közül ketten, az anya és 13 éves fia a helyszínen meghaltak, a 16 éves lány három nap múlva a kórházban vesztette életét füstmérgezésben.
A baleset lehetséges körülményeiről lapunkban korábban megjelent, néhol félreérthető információkat Holló Csaba, a Magyar Mérnöki Kamara alelnöke, építésügyi szakértő pontosította. A szakember kiválóan ismeri a panelépületeket, azok hazai megjelenésétől részt vett a különféle típusok tervezésében, és szakértője a harminc-negyven éves épületek felújításának, így az utólagos hőszigetelésnek is. Holló Csaba lapunknak cáfolta azokat a híreszteléseket, hogy a szerencsétlenség egyik előidézője a panelház új homlokzati burkolata lett volna. A házakra polisztiroltáblákat erősítenek a kivitelezők, erre habarcs ágyazatban üvegszálas háló kerül, amelyet nem éghető anyagú vékonyvakolat külső kéreggel látnak el. A polisztirol nehezen éghető anyagnak minősül, nincs lángja, ha égetik, cseppekké olvad, de csak addig, amíg hőt kap. Ha már nem éri tűz, akkor az olvadás azonnal megszűnik, és az anyag pillanatok alatt lehűl. Az utólagos szigetelés ezért nem gyulladhat ki, és nem is táplálja a tüzet – részletezte Holló Csaba. Azok a hírek igazak, hogy a ház eredeti homlokzati síkja és az új burkolat között légrés volt, de ez technológiai előírás, amely biztosítja a páralecsapódás kiszellőzését – tette hozzá.
A szakember felhívta a figyelmet, hogy a két héttel ezelőtti miskolci lakástűz a ritka esetek közé tartozik. Az oltás filmfelvételein látható, hogy a tűz keletkezésének helyéről, a hatodik emeleti lodzsáról szokatlanul nagy, hat-hét méteres lángok törnek elő, és becsapnak a hetedik emeleti lakásba. A hatodikon olyan tűzfészek alakult ki, amely több mint ezer Celsius-fokos hőmérsékletet hozott létre. Ennek akkora hőhatása volt, hogy eldeformálódott az ablak alatt lévő öntöttvas radiátor. A helyiségek falain, mennyezetén több helyen a panelekről lepattogzott a beton az acélbetétről.
Holló Csaba szerint a részben kiégett épület tartószilárdsága, szerkezete ennek ellenére nem károsodott, az épületgépészeti helyreállítás és a burkolatok felújítása után a szomszédok bátran visszaköltözhetnek lakásaikba, ez részben már meg is történt. A szakember kiemelte, a panelépületek földrengések, robbanások ellen biztonságosak, s életkoruk ellenére tartószerkezeti állapotuk jó, kellő védelmet nyújtanak lakóiknak.
A mérnök ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy mulasztás is közrejátszott a tragédiában. Az idős nő, akinél a tűz keletkezett, nem értesített senkit a veszélyről. Lakása ajtaját nyitva hagyta, a huzat így végig táplálta a lángokat, a lépcsőházba kitóduló füst pedig nehezítette a menekülést.
Holló Csaba egy építési kivitelező vállalat telephelyén mutatta be lapunknak, hogy az Európában évtizedek óta használt technológia biztonságos. Az egyik most zajló felújításról vettek le hőszigetelő táblákat – egyet vékonyvakolattal, egyet anélkül –, amelyek ugyanolyanok, mint ami a kiégett épületen van. Az ezer Celsius-fokos lánggal hevített külső vakolaton percekig nem látható elváltozás, az érdeklődő a belső polisztirolréteget nyugodtan megérintheti. A rétegek tíz perc múlva átégnek, de nem lángolnak, a polisztirol megolvad, és ha a tüzet nem irányítják rá, azonnal kihűl.
Menczer Tamás: Kiállunk Sebestyén József családja mellett
