Bár többnyire jó makrogazdasági adatok láttak napvilágot, a tőzsdeindexek Európában is és régiónkban is leginkább mínuszban zártak. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 194,85 pontos, 1 százalékos csökkenéssel, 19195,09 ponton zárt. A részvénypiac forgalma 33,2 milliárd forint volt, a vezető papírok a Magyar Telekom kivételével veszítettek értékükből az előző napi záráshoz képest. Szatmári Tamás, a Raiffeisen Bank Zrt. üzletkötője az MTI kérdésére elmondta, hogy rendkívül ideges kereskedés mellett a régiós tőzsdékhez hasonlóan negatív tartományban zárt a BUX. Az üzletkötő szerint a rendkívül túlhajszolt, túlvett piacon teljesen kiszámíthatatlanul mozogtak az indexek tegnap, hiszen még a délután négy órakor megjelent, a vártnál kedvezőbb amerikai makroadatok hatására is eladók jelentek meg a börzén. Kiemelte, hogy az ideges piacok általában az esést készítik elő, így várhatóan hamarosan megkezdődhet a szakértők által várt lejtmenet a tőzsdéken, mivel egyre kevesebb a vásárló és egyre bizonytalanabbak a befektetők.
Balásy Zsolt, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője rámutatott, a régiós börzék – így a BUX is – a fejlett piacok tőzsdéinek napon belüli mozgását követték, azonban a BÉT vezető indexe kissé alulteljesítő volt régiós társaihoz képest, a hétfői erősebb emelkedés miatt. A szakértő szintén úgy vélte, a befektetők már kisebb lendülettel veszik a részvényeket, ami a régóta várt korrekció előszele lehet.
Gyengüléssel és a 275 forintos euróárfolyam-határ áttörésére tett kísérlet jegyében zajlott a kereskedés kedden a bankközi devizapiacon, majd a forint – a régiós devizákkal együtt – az amerikai tőzsdei nyitást követően erősödni kezdett. Délután 273,17 forinton jegyezték az eurót a délelőtti 272,15 forint és a hétfő délutáni 271,84 forint után.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
