Együttműködést javasol a NATO Moszkvának

Oroszország lemond arról, hogy Iszkander-rakétákat telepítsen Kalinyingrádba cserébe azért, hogy Washington hivatalosan is feladta a rakétavédelmi rendszer közép-európai komponensei telepítésének tervét – jelentette tegnap katonadiplomáciai forrásra hivatkozva az Interfax orosz hírügynökség. Eszerint „befagyasztják” az amerikai rakétapajzs tervére adott orosz válaszlépések végrehajtását, „sőt az is lehet, hogy teljesen lemondanak” erről.

Hírösszefoglaló
2009. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dmitrij Medvegyev orosz elnök tavaly jelentette be, hogy Oroszország fontolóra veszi rövid hatótávolságú Iszkander-rakéták telepítését a Lengyelország és Litvánia közé ékelt orosz enklávéba, ha amerikai rakéták jelennek meg határai közelében.
Lengyelországban ugyan nagy a csalódottság az Obama-kabinet döntése miatt, de a Bush-kormánnyal kötött szerződésben rögzített ellenszolgáltatások egyik leglényegesebbikét, a lengyel légvédelem megerősítését Patriot-rakétákkal így is elvégzik az amerikaiak. Lengyel sajtójelentéseket cáfolva a varsói védelmi minisztérium jelezte, hogy ezek a légvédelmi ütegek el lesznek látva éles rakétákkal, és integrálják azokat a jelenleg is működő védelmi rendszerbe. A mintegy száz rakétával felszerelt amerikai alakulat idén, jövőre és 2011-ben évente néhány hétre Lengyelországba települ, elvégzik a lengyel katonák átképzését, majd 2012-től a lengyel haderő állományába kerül.
*
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerint Washington azt is felkínálta Varsónak, hogy az újragondolt rakétavédelmi rendszer egyik majdani elemét fogadja be. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter úgy fogalmazott tegnap, hogy az új rakétavédelmi megközelítés javítani fog az iráni rakétafenyegetéssel szembeni amerikai védekező képességen azáltal, hogy egy tengeri és szárazföldi telepítésű, átfogóbb rakétavédelmi rendszer kiépítését irányozza elő, s Lengyelországot és Csehországot is bevonná ennek megvalósításában.
„Ha egyes kelet-közép-európai kormányok annyi energiát fektettek volna a kőolaj-kitermelési technológia tökéletesítésébe, mint amennyit a Bush által ígért rakétapajzs telepítésének kierőszakolásába Obamától, ma hordónként három dollár lenne a kőolaj ára” – mondta lapunk brüsszeli tudósítójának egy neve elhallgatását kérő francia diplomata Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár tegnapi beszédét kommentálva, amelyet a főtitkár Brüsszelben tartott. A
NATO-főtitkár azt mondta, egyáltalán nem véletlen, hogy első nyilvános beszédét a NATO és Oroszország új alapokra helyezéséről tartja. A volt dán miniszterelnök elmondta, lezártnak tekinti az eddigi konfrontációt, és a transzatlanti szervezet ezentúl az együttműködést helyezi előtérbe. Hozzátette, ennek a viszonynak új alapokra helyezését három fő feladata egyikének tekinti. Egyben enyhíteni is akarta azon lengyel és cseh politikusok félelmét, akiket igen kellemetlenül érintett, hogy Barack Obama amerikai elnök csütörtökön bejelentette, mégsem telepítik az iráni rakéták ellen felállítandó védelmi pajzsot a két kelet-közép-európai országban. Rasmussen azt mondta, hogy az ennek helyébe lépő projekt még a korábbinál is hamarabb lesz bevetésre kész, vagyis az nem jelenti a szövetségesek cserbenhagyását. A főtitkár elmondta, új életet kíván lehelni a NATO–Oroszország Tanácsba, az észak-atlanti szervezet és Moszkva közötti konzultációs szervezetbe. Terve szerint az együttműködés kiterjedne a terrorizmus elleni harcra, a tömegpusztító fegyverek terjedésének megakadályozására és az afganisztáni helyzet stabilizálására.
Dmitrij Rogozin orosz NATO-nagykövet építő szelleműnek értékelte Rasmussen beszédét, szerinte van lehetőség rakétavédelmi együttműködésre. Oroszország jobban oda fog figyelni az amerikaiakat aggasztó ügyekre – jelezte Dmitrij Medvegyev orosz elnök, Vlagyimir Putyin kormányfő pedig bátor amerikai döntésről beszélt.
Rasmussen ajánlkozása nem előzmények nélküli. Oroszországhoz fűződő szorosabb kapcsolat kialakítására szólította a NATO-t Zbigniew Brzezinski, Carter elnök egykori nemzetbiztonsági főtanácsadója is, hozzátéve, ennek célja kell legyen az orosz ambíciók átalakítása. A laptársunkban megjelent interjúban azt mondta: Oroszországnak meg kell értenie, hogy az imperializmus kora lejárt, az orosz birodalom nem támadhat fel.
Míg a magyar diplomácia hallgat az amerikai döntés kapcsán, Szlovákia nem rejtette véka alá álláspontját. Eszerint tudomásul veszik az Egyesült Államok döntését. Külön üdvözölték azt a tényt, hogy az Egyesült Államok új hozzáállása a rakétavédelemhez megerősíti a NATO szerepét a tagországok területének védelmében az esetleges ballisztikus rakétatámadások ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.