Politikai kompromisszummal döntött a Budapesti Színházi Tanács (BPSZT) és a főváros kulturális bizottsága az előadó-művészeti törvény értelmében életbe lépő plusztámogatásról. A pénz időarányos részét az államkincstár már régen folyósította a fővárosnak, azonban a szétosztásról tegnapig nem tudott megállapodni a BPSZT és a bizottság. A támogatást a fizető nézőszám, valamint a minőség és a rászorultság alapján osztották fel.
Csomós Miklós, a fővárosi kulturális bizottság alelnöke lapunknak elmondta, hogy semmiféle szakmai szempont nem játszott szerepet a pénzek elosztásában.
– Ezekről a forrásokról politikai kompromisszum született, amelyeket kutyafuttában nem úgy fognak elkölteni – önhibájukon kívül – a színházak, ahogy kellene. Kulturális koncepció és kidolgozott színháztámogatási rendszer hiányában a pénzek csak ilyen formában kerülhetnek elosztásra. A probléma megoldása feltehetőleg a következő városvezetés feladata lesz – hangsúlyozta az alelnök, aki azért hagyta jóvá a döntést, hogy az intézmények végre megkaphassák a pénzt.
A legnagyobb támogatást az Operettszínháznak ítélték, amely 69,5 millió forintot tudhat magáénak, így a pluszpénzzel együtt továbbra is egymilliárd forintnál nagyobb költségvetési támogatásból gazdálkodhat. A művészeti támogatásból a Katona József Színház 69 millió forintot, a Vígszínház 65 millió forintot, az Örkény István Színház 53 milliót, a Centrál Színház 44 milliót, a Kolibri Színház közel 39 milliót kapott. A Radnóti Miklós Színháznak 35 millió forintot, a József Attila Színháznak 29 milliót, a Madách Színháznak 38 milliót, a Trafónak 30 milliót, az Új Színháznak 25 millió, a Thália Színháznak pedig 9,6 millió forintot ítéltek meg. A Mikroszkóp Színpad nem meríthet nagyot, mindössze ötmilliót érdemelt ki.
A pénz október előtt biztos nem érkezik be a teátrumokhoz, pedig azt az év végéig mindenképp el kell költeniük az intézményeknek.
A törvény és az Előadó-művészeti Tanács preferenciáinak értelmében az állami támogatások teljes összegét a lejelentett nézőszám alapján, illetve a fenntartó önkormányzatok támogatásának arányában kapják a színházak. Budapesten a támogatás egyharmad része a fővárosi önkormányzattól, kétharmad része pedig állami forrásból származik, míg vidéken ez fele-fele arányban oszlik meg. Így, ha az Előadó-művészeti Tanács jövőre úgy határoz, hogy az állami támogatás nagyobbik részét az önkormányzati támogatás arányában osztják szét, a fővárosnak lesz min aggódnia. Ha viszont a nézőszámot veszik alapul az elbírálásnál, akkor győztesként kerülhet ki a csatából.
Közeleg a mélypont, előre figyelmeztet a meteorológiai szolgálat
