Elosztották a fővárosi színháztámogatást

Hosszadalmas egyeztetést és vitát követően múlt csütörtökön döntött a Fővárosi Közgyűlés kulturális bizottsága az idei 559 millió forintos központi művészeti támogatás sorsáról. Az előadó-művészeti törvény értelmében adott plusztámogatás ellenére a jövő év sem ígérkezik könnyűnek.

Makrai Sonja
2009. 09. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Politikai kompromisszummal döntött a Budapesti Színházi Tanács (BPSZT) és a főváros kulturális bizottsága az előadó-művészeti törvény értelmében életbe lépő plusztámogatásról. A pénz időarányos részét az államkincstár már régen folyósította a fővárosnak, azonban a szétosztásról tegnapig nem tudott megállapodni a BPSZT és a bizottság. A támogatást a fizető nézőszám, valamint a minőség és a rászorultság alapján osztották fel.
Csomós Miklós, a fővárosi kulturális bizottság alelnöke lapunknak elmondta, hogy semmiféle szakmai szempont nem játszott szerepet a pénzek elosztásában.
– Ezekről a forrásokról politikai kompromisszum született, amelyeket kutyafuttában nem úgy fognak elkölteni – önhibájukon kívül – a színházak, ahogy kellene. Kulturális koncepció és kidolgozott színháztámogatási rendszer hiányában a pénzek csak ilyen formában kerülhetnek elosztásra. A probléma megoldása feltehetőleg a következő városvezetés feladata lesz – hangsúlyozta az alelnök, aki azért hagyta jóvá a döntést, hogy az intézmények végre megkaphassák a pénzt.
A legnagyobb támogatást az Operettszínháznak ítélték, amely 69,5 millió forintot tudhat magáénak, így a pluszpénzzel együtt továbbra is egymilliárd forintnál nagyobb költségvetési támogatásból gazdálkodhat. A művészeti támogatásból a Katona József Színház 69 millió forintot, a Vígszínház 65 millió forintot, az Örkény István Színház 53 milliót, a Centrál Színház 44 milliót, a Kolibri Színház közel 39 milliót kapott. A Radnóti Miklós Színháznak 35 millió forintot, a József Attila Színháznak 29 milliót, a Madách Színháznak 38 milliót, a Trafónak 30 milliót, az Új Színháznak 25 millió, a Thália Színháznak pedig 9,6 millió forintot ítéltek meg. A Mikroszkóp Színpad nem meríthet nagyot, mindössze ötmilliót érdemelt ki.
A pénz október előtt biztos nem érkezik be a teátrumokhoz, pedig azt az év végéig mindenképp el kell költeniük az intézményeknek.
A törvény és az Előadó-művészeti Tanács preferenciáinak értelmében az állami támogatások teljes összegét a lejelentett nézőszám alapján, illetve a fenntartó önkormányzatok támogatásának arányában kapják a színházak. Budapesten a támogatás egyharmad része a fővárosi önkormányzattól, kétharmad része pedig állami forrásból származik, míg vidéken ez fele-fele arányban oszlik meg. Így, ha az Előadó-művészeti Tanács jövőre úgy határoz, hogy az állami támogatás nagyobbik részét az önkormányzati támogatás arányában osztják szét, a fővárosnak lesz min aggódnia. Ha viszont a nézőszámot veszik alapul az elbírálásnál, akkor győztesként kerülhet ki a csatából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.