Kimúlt huszonegy évesen a világ legidősebb kutyája, Chanel. Amíg élt, ő tartotta a Guinness-rekordot. A drótszőrű tacskó emberi korra átszámítva 147 esztendős volt. Az Egyesült Államokban, egy virginiai menhelyen látta meg a napvilágot 1988. május 6-án, s egy Long Island-i faluban élt. Öregkorára már védőszemüveget, hideg időben pedig pulóvert is viselt. Huszonegyedik születésnapját Manhattan egyik kutyaszállójában ünnepelték meg.
Király Péter, a REX Kutyaotthon Alapítvány vezetője lapunknak elmondta, több oka is van annak, hogy a társként tartott kutyák várható élettartama jelentősen megnőtt az utóbbi évtizedekben. Az egyik, hogy a házi kedvenceknek egyre kiegyensúlyozottabb az étrendjük és sokkal alaposabb, kiterjedtebb az egészségügyi ellátásuk a korábbinál. A szakértő szerint szintén sokat számít, hogy – bár Magyarországon manapság is sokan idegenkednek a beavatkozástól – egyes nyugati országokban immáron természetes része a kulturált állattartásnak az ivartalanítás. Felmérések egyértelműen bizonyították, hogy az ivartalanított állatok társaiknál átlagosan egy évvel tovább élnek – mondta az állatorvos. Ugyanakkor – tette hozzá – a kutyáknál is egyre gyakrabban mutatkoznak meg a civilizációs ártalmak. A szennyezett levegőjű nagyvárosokban élő ebeknél például lényegesebben gyakoribbak a légzőszervi megbetegedések. Király Péter elmondta, igen nagy eltérések vannak a kutyák átlagos élettartama között. A kistestű ebek rendszerint tovább élnek mint nagyobb társaik. Egyes fajták, például a dán dog vagy a boxer az átlagosnál is rövidebb ideig élnek, épp az ellenkező igaz ugyanakkor a terrierekre. Nemcsak az a cél, hogy minél több időt töltsenek el köztünk, hanem az is, hogy idős koruk méltóságban teljen – tette hozzá a szakértő.
Az eddig regisztrált legidősebb eb egy osztrák pásztorkutya volt. Bluey 1939-ben 29 éves és öt hónapos korában pusztult el.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
