Bár a jogszabályok szerint meg kellett volna tenni, több nagy hazai ingatlanfejlesztő cég mégsem adta le a 2008-as évre vonatkozó beszámolóját, így nem tudni, milyen pénzügyi eredménnyel zárták ezek a társaságok a múlt esztendőt. Az mindenesetre jelzésértékű, hogy a cégek egy részének tulajdonosi szerkezete a közelmúltban átalakult, az építőipari főtevékenységet pedig sok helyütt felváltotta a saját tulajdonú ingatlanok adásvétele. Ennek oka lehet egyrészt az, hogy a cégek így kedvezőbb adózási feltételek mellett várhatják ki a válság végét, de ha a helyzet nem javul, az előrevetíthet egy esetleges kiárusítást és kivonulást is.
A tevékenységi köreit szűkítő cégek közé tartozik a főleg a pesti peremkerületekben fejlesztő Elephant-Holding Zrt., amelyik sem papíralapon, sem elektronikus formában nem nyújtott be 2008-as beszámolót, így csak a 2007-es adatai érhetők el.
*
A dokumentumból és a hozzá tartozó független könyvvizsgálói jelentésből kiderül, hogy a cég mérleg szerinti eredménye mintegy 87 millió forint veszteség volt. Az elmúlt időszakban látszólag alaposan átrendeződött a cég tulajdonosi szerkezete is. Az Elephant-Holding Zrt. többségi részvényese 2009 májusától az Elephant CEE Holding Limited ciprusi cég, amely valójában jogutódja a májusig a részvények többségét birtokló, szintén ciprusi bejegyzésű BriandSand Holding Limitednek. A cégbírósági dokumentumok szerint az Elephant-Holdingból tavaly ősz óta kiszállt a Brit Virgin-szigeteki Elephant Europe Ltd., valamint a delaware-i bejegyzésű Prima Duna Investments. Így a cégnek összesen három tulajdonosa maradt: 90 százalékban a már említett ciprusi CEE Holding Limited, nagyjából öt százalékban a Bilbao-Építő Kft. – amelynek tulajdonosa az Elephant Holding Zrt. – és ugyancsak hozzávetőlegesen ötszázalékos arányban a Rákos mezeje Zrt., amelynek tulajdonosa a Bilbao-Építő.
Az Elephant egyébként a közelmúltban szerezte meg a főleg a XVII. kerületben, Maglódon és Gyömrőn több millió négyzetméternyi fejleszthető területtel rendelkező Rákos mezeje Zrt.-t: a cég év eleji közleménye szerint a parcellákon az elkövetkező 20 évben lakó-, ipari- és kereskedelmiingatlan-fejlesztéseket kíván végezni, ami egyrészt azért érdekes, mert az Elephant Holding – mint már említettük – 2007-es mérlege szerint veszteséges, és bár 2008-as mérleget nem adott le, építőipari társaság lévén vélhetően nem zárta rekordnyereséggel a tavalyi évet sem. A fejlesztési terveknek emellett ellentmondani látszik az is, hogy a cégbírósági adatok szerint idén tavasszal – a saját tulajdonú ingatlan adásvételének kivételével – a cég valamennyi tevékenységi körét törölték. Az APEH nyilvántartásában ugyanakkor továbbra is szerepelnek az építőipari tevékenységek.
A többek között a 80 hektáros észak-csepeli területet birtokló Fadesa Hungária Zrt. sem adott be 2008-as beszámolót, így a cég pénzügyi helyzetét szintén homály fedi. Az mindenesetre köztudott, hogy a vállalat spanyol anyacége jelenleg is csődvédelem alatt áll, a hazai leányvállalat háza táján pedig a 270 lakásos Király utcai Central Passage miatt áll a bál: a luxuslakások silány minőségben épültek, a lakók perelnek. A történet pikantériája, hogy tavaly júniusban a Fadesa Hungaria Zrt.-ből 310 millió forintnyi saját tőkével kivált a Hotel Silvershore Kft., nyolcszázhetvenmillió forintnyi saját tőkével a Martinsa-Fadesa Sió Villapark Kft., és mindössze 8 millió forintnyi saját tőkével a Central Passage Shopping Center Kft. Ez utóbbi felel a Central Passage-hoz kapcsolódó jogok és kötelezettségek vonatkozásában, miközben saját tőkéjéből a komplexumban még egy képzeletbeli minigarzont sem lehetne megvásárolni. A szétválás előtt keletkezett kötelezettségekért egyébként 88 százalékban továbbra is a Fadesa Hungaria felel.
A Gozsdu udvar körüli szabálytalanságok miatt elhíresült Autóker Holding Zrt. sem adott be 2008-as beszámolót, és míg korábban ingatlanberuházás és -eladás is szerepelt a tevékenységi körei között, addig mára építőiparhoz köthető tevékenységei közül egyedül az épületépítési beruházások szervezése szerepel a cégbírósági nyilvántartásban. A Gozsdu mellett a Cézár és Kleopátra házat, valamint a Marina Partot is jegyző vállalkozás fő profilja jelenleg a saját tulajdonú ingatlanok adásvétele. A cég tulajdonosi szerkezete az elmúlt években ugyancsak változásokon ment keresztül: jelenleg a ciprusi bejegyzésű Festuco Investement Limited, a szintén ciprusi E & R Trading Limited, valamint a magyar AL 2001 Ingatlanhasznosító Kft. szerepelnek a cég főrészvényesei között.
Külföldi adóparadicsomba bejegyzett céget a IV., XIII. és XIV. kerületi lakásfejlesztéseket jegyző AL Holding Zrt. tulajdonosai között is találunk. A cégbírósági adatok szerint a vállalat többségi tulajdonosa 42 százalékos részesedéssel az AL Holdinggal megegyező vezetésű Chrono Capital Kft., 20 százalékos részesedéssel pedig a mintegy kétmilliárd forintnyi alaptőkével rendelkező Masped Első Magyar Általános Szállítmányozási Zrt. A kisebbségi részvényesek között szerepel a Masped Capital Zrt., a HP-Invest Kft., a CAP Hungary Kft., valamint – szintén kisebbségi részvényesként – egy Seychelle-szigetekre bejegyzett offshore cég.
Az AL Holding egyébként a Fadesával, az Autókerrel és az Elephant Holdinggal ellentétben beadta 2008-as mérlegét, amelyből az derül ki, hogy a vállalat mérleg szerinti eredménye 34 millió forint nyereség. A független könyvvizsgálói jelentés ugyanakkor felhívja a figyelmet a beszámoló kiegészítő mellékletének egyik pontjára, amely szerint ha a fővárosi önkormányzat határozata jogerőre emelkedik, illetve annak bíróság előtti megtámadása sem vezet eredményre, a társaság 365 millió forintnyi veszteség leírására kényszerül. Ennek oka, hogy az adóhatóság az AL Holding Zrt.-nél lefolytatott iparűzésiadó-ellenőrzéskor összesen 195 millió forintnyi adóhiányt, 93 millió forintnyi bírságot, 77 millió forintnyi késedelmi pótlékot állapított meg. A cég ezeket a döntéseket megfellebbezte, de a mérlegkészítés időpontjáig a fellebbezésre válasz nem érkezett, és jogerős határozat sem született.
A cégnek a mérleg kiegészítése szerint emellett több mint egymilliárd forintnyi kölcsön- és közel 100 millió forintnyi kamatkövetelése van leányvállalatai felé. A legnagyobb adós egyébként épp a Masped tulajdonában lévő Metropolitan Alfa Kft., valamint egy másik fejlesztőcég, az AL tulajdonolta Dagály Sétány Delta Kft. A jelentős tartozások visszafizetése a dokumentum szerint nagymértékben függ attól, hogy az egyes leányvállalatok mikor és milyen feltételek között tudják megindítani és megvalósítani fejlesztéseiket. Mivel a válság a cégcsoportot nehéz helyzetbe hozta, a beruházások indítása a banki hitelek folyósításától függ. A kapcsolt vállalkozások saját tőkéje egyébként – néhány kivételtől eltekintve – negatív volt a tavalyi év végén, mivel a programok nem indultak el, bevételre a cégek nem tettek szert, a felmerülő költségek miatt pedig veszteséggel zárták az évet.
Magyar Péter saját pártja átláthatóságáról is hazudott