Együttműködési megállapodást írt alá csütörtökön a közös digitalizálásról az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) és az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK). A két intézmény között már 2004 óta folyamatos az együttműködés.
A Romániai magyar irodalmi lexikon négy kötete és Jakab Elek hatalmas műve Kolozsvár történetéről voltak az első kísérletek. Az Erdélyi Múzeum-Egyesület 150 éves évfordulója alkalmával az EME és az OSZK hagyományos korábbi közös tevékenységére 2008-ban pályázatot nyújtott be a Nemzeti Kulturális Alaphoz. A pályázat egyik fő célja volt, hogy az EME összes kiadványa digitálisan megjelenjen az interneten. Először bibliográfiák segítségével és könyvtári kutatómunkával öszszeállt a digitalizálandó anyagok listája.
A digitalizálás az Országos Széchényi Könyvtár műhelyében történt. Képfeldolgozás és karakterfelismertetés után az eredeti tipográfiai képet és kereshető szöveget is őrző formátumban kerülnek az internetre a kiadványok. A digitalizált oldalak száma eléri a hatvanötezret.
A szerződés értelmében a digitális másolatok közül a könyveket a Magyar Elektronikus Könyvtár, az időszaki kiadványokat az Elektronikus Periodika Archívum és Adattár szolgáltatja a könyvtári szempontok figyelembevételével. Az Erdélyi Múzeum-Egyesület adattára nyújtja a legátfogóbb, az intézményi szempontokhoz igazodó szolgáltatást.
Az ünnepélyes aktus része a 150. születésnapját ünneplő EME – Erdély legrégibb tudományos egyesülete – jubileumi rendezvénysorozatának. A Széchényi-könyvtár VII. emeleti katalógusterében október 22-ig tekinthető meg az a kiállítás, amely az EME másfél évszázados történetét dolgozza fel.
Az Opelt hidegen hagyja kétmilliónál több ember véglényezése
