Felesleges megszorítások

Elkerülhető lett volna a mostani megszorítások java, ha sikerült volna lehívni a 2007–2008-ra időarányosan jutó uniós pénzeket, és valóban a gazdaság megfelelő pontjaira helyezték volna ki a forrásokat.

2009. 09. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei hét százalék körüli gazdasági visszaesés mértékét meg is lehetett volna felezni, ha időben korszerűsítették volna az uniós források elosztási rendszerét, és módosították volna a kis- és közepes vállalkozásoknak szóló pályázatokat. Így most lehívható lenne a 2009-es időarányosan jutó csaknem ezermilliárd forintos EU-támogatás, amivel a mostani megszorító intézkedések jelentős részét elkerülhetnénk – véli az AAM Tanácsadó Zrt.
Mindezt a cég szerint a brüszszeli források lehívása köré szerveződött bürokrácia akadályainak felszámolásával, az uniós pénzeket elosztó intézményrendszerek egyszerűsítésével és ésszerű forrásátcsoportosítással lehetett volna megvalósítani. Erre a következtetésre jutnak a tanácsadó cég munkatársai az uniós források lehívásáról szóló Gyorsítósáv című tanulmánysorozatban, amelynek legújabb részét a jövő hónapban közli a társaság.
*
Az AAM megállapítása szerint a 2007-től 2013-ig tartó időszakot felölelő Új Magyarország fejlesztési terv brüsszeli forrásainak célszerű és gyors lehívásával akár fordítani is tudtunk volna a folyamatosan romló foglalkoztatási helyzeten, amelynek következtében hazánk már az utolsó helyre csúszott le az uniós tagállamok listáján. Az AAM szerint a pénzek hatását elsősorban azért nem érzékeljük, mert eddig alig került ki forrás a gazdaságba. Ezt támasztják alá a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) legfrissebb adatai is: a hétéves időtartamra vonatkozó keretből mindössze 6,7 százalékot sikerült kifizetni bő két és fél év alatt, ráadásul a legdrágább költségvetésű programok terén is óriási az elmaradás. A beruházások kevesebb mint felét fogadta csak el az Európai Unió, holott előkészítésükre már 2005-től milliárdok álltak rendelkezésre.
Az NFÜ adatai szerint a 2007. januártól az Új Magyarország fejlesztési terv kifizetett 470 milliárd forint közel háromnegyede budapesti beruházásokhoz vagy fővárosi székhelyű cégekhez került, vagyis nem szolgálta a pénzek eredeti célját, a felzárkóztatást. Nem sokat javít a helyzeten a tavaly novemberben bejelentett, és csak idén augusztusban Brüsszellel elfogadtatott forrásátrendezés sem. A tanácsadó vállalat számításai szerint nem elegendő a gazdaságfejlesztési programok javára engedélyezett 110 milliárd forintos átcsoportosítás, és már október végéig 400 milliárd forint értékben kellene meghirdetni olyan pályázatokat, amelyek fél éven belül kifizethető beruházásokat támogatnának.
Az AAM megállapítja: a beruházások késése mellett a kifizetett pénzek rossz elosztása a másik ok, amiért ilyen nagy idén a gazdasági visszaesés. – Meglátásunk szerint inkább a kis- és közepes vállalkozásoknak szóló megrendeléseket kellene ösztönözni, és nem annyira a jellemzően magas importhányadú beruházásokat – fogalmazott lapunk kérdésére a tanácsadó vállalat. A lehívások lassúságának további oka a pályázatokat kezelő intézményrendszer szétaprózottsága, valamint a felesleges intézmények magas száma, de hátráltató tényező a közigazgatási előkészítés és a közbeszerzések hosszú átfutási ideje is. Az AAM leszögezi: a szervezetek jól irányított öszszevonásával sok pénzt és időt lehetne megspórolni.
Az NFÜ szerint úgy használjuk fel az uniós forrásokat, „hogy azok a lehető legnagyobb védelmet nyújtsák a magyar munkahelyeknek a világválság hatásaival szemben”, a válságkezelő átcsoportosítások engedélyezése pedig „a magyar fejlesztéspolitikai szakemberek több hónapos munkájának eredménye és nagy lehetőség a magyar kis- és közepes vállalkozásoknak”.

Majd félmilliárd rendezvényszervezésre. Tegnap hirdettek eredményt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 466 millió forintos rendezvényszervezési pályázatával kapcsolatban. Eszerint most a második, 80 millió forint értékű feladat kelt el, ami az Új Magyarország fejlesztési terv lakossági rendezvényeinek népszerűsítésére vonatkozik. A tíz indulóból az Event Institute és az OTP Travel kapott megbízást. A Kreatív online értesülései szerint a pályázat szakmai rendezvényekre vonatkozó első részét az egyik pályázó jogorvoslati kérelmére hivatkozva a Közbeszerzési Döntőbizottság határozathozataláig fel kellett függeszteni. Mint arról már korábban beszámoltunk, az NFÜ a terv kétéves kommunikációjára, így többek között PR-munkákra, úgynevezett kreatív tevékenységre és médiavásárlásra 3,08 milliárd forint értékben kötött korábban szerződéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.