Az idei hét százalék körüli gazdasági visszaesés mértékét meg is lehetett volna felezni, ha időben korszerűsítették volna az uniós források elosztási rendszerét, és módosították volna a kis- és közepes vállalkozásoknak szóló pályázatokat. Így most lehívható lenne a 2009-es időarányosan jutó csaknem ezermilliárd forintos EU-támogatás, amivel a mostani megszorító intézkedések jelentős részét elkerülhetnénk – véli az AAM Tanácsadó Zrt.
Mindezt a cég szerint a brüszszeli források lehívása köré szerveződött bürokrácia akadályainak felszámolásával, az uniós pénzeket elosztó intézményrendszerek egyszerűsítésével és ésszerű forrásátcsoportosítással lehetett volna megvalósítani. Erre a következtetésre jutnak a tanácsadó cég munkatársai az uniós források lehívásáról szóló Gyorsítósáv című tanulmánysorozatban, amelynek legújabb részét a jövő hónapban közli a társaság.
*
Az AAM megállapítása szerint a 2007-től 2013-ig tartó időszakot felölelő Új Magyarország fejlesztési terv brüsszeli forrásainak célszerű és gyors lehívásával akár fordítani is tudtunk volna a folyamatosan romló foglalkoztatási helyzeten, amelynek következtében hazánk már az utolsó helyre csúszott le az uniós tagállamok listáján. Az AAM szerint a pénzek hatását elsősorban azért nem érzékeljük, mert eddig alig került ki forrás a gazdaságba. Ezt támasztják alá a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) legfrissebb adatai is: a hétéves időtartamra vonatkozó keretből mindössze 6,7 százalékot sikerült kifizetni bő két és fél év alatt, ráadásul a legdrágább költségvetésű programok terén is óriási az elmaradás. A beruházások kevesebb mint felét fogadta csak el az Európai Unió, holott előkészítésükre már 2005-től milliárdok álltak rendelkezésre.
Az NFÜ adatai szerint a 2007. januártól az Új Magyarország fejlesztési terv kifizetett 470 milliárd forint közel háromnegyede budapesti beruházásokhoz vagy fővárosi székhelyű cégekhez került, vagyis nem szolgálta a pénzek eredeti célját, a felzárkóztatást. Nem sokat javít a helyzeten a tavaly novemberben bejelentett, és csak idén augusztusban Brüsszellel elfogadtatott forrásátrendezés sem. A tanácsadó vállalat számításai szerint nem elegendő a gazdaságfejlesztési programok javára engedélyezett 110 milliárd forintos átcsoportosítás, és már október végéig 400 milliárd forint értékben kellene meghirdetni olyan pályázatokat, amelyek fél éven belül kifizethető beruházásokat támogatnának.
Az AAM megállapítja: a beruházások késése mellett a kifizetett pénzek rossz elosztása a másik ok, amiért ilyen nagy idén a gazdasági visszaesés. – Meglátásunk szerint inkább a kis- és közepes vállalkozásoknak szóló megrendeléseket kellene ösztönözni, és nem annyira a jellemzően magas importhányadú beruházásokat – fogalmazott lapunk kérdésére a tanácsadó vállalat. A lehívások lassúságának további oka a pályázatokat kezelő intézményrendszer szétaprózottsága, valamint a felesleges intézmények magas száma, de hátráltató tényező a közigazgatási előkészítés és a közbeszerzések hosszú átfutási ideje is. Az AAM leszögezi: a szervezetek jól irányított öszszevonásával sok pénzt és időt lehetne megspórolni.
Az NFÜ szerint úgy használjuk fel az uniós forrásokat, „hogy azok a lehető legnagyobb védelmet nyújtsák a magyar munkahelyeknek a világválság hatásaival szemben”, a válságkezelő átcsoportosítások engedélyezése pedig „a magyar fejlesztéspolitikai szakemberek több hónapos munkájának eredménye és nagy lehetőség a magyar kis- és közepes vállalkozásoknak”.
Majd félmilliárd rendezvényszervezésre. Tegnap hirdettek eredményt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 466 millió forintos rendezvényszervezési pályázatával kapcsolatban. Eszerint most a második, 80 millió forint értékű feladat kelt el, ami az Új Magyarország fejlesztési terv lakossági rendezvényeinek népszerűsítésére vonatkozik. A tíz indulóból az Event Institute és az OTP Travel kapott megbízást. A Kreatív online értesülései szerint a pályázat szakmai rendezvényekre vonatkozó első részét az egyik pályázó jogorvoslati kérelmére hivatkozva a Közbeszerzési Döntőbizottság határozathozataláig fel kellett függeszteni. Mint arról már korábban beszámoltunk, az NFÜ a terv kétéves kommunikációjára, így többek között PR-munkákra, úgynevezett kreatív tevékenységre és médiavásárlásra 3,08 milliárd forint értékben kötött korábban szerződéseket.
Donald Trump és Benjamin Netanjahu munkavacsora keretében tárgyal
