Félúton svédek és portugálok között

E cikk leadásakor, hétfő délután félúton jártunk múlt és jövő, svédek és portugálok, csalódás és újabb erőpróba között. A szurkoló megteheti, hogy napokon, akár heteken át borongjon „a magyar átok” sokadik megnyilvánulásán, a válogatottnál azonban zajlik az élet. Hiszen a világbajnoki selejtezőcsoportnak nemhogy az egyre inkább illúzióvá foszló második, de a harmadik, sőt a negyedik helyéért is dolgozni kell.

Munkatársainktól
2009. 09. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tegnap első híre, hogy a másfél hete halálos közúti balesetet okozott Bodnár László csatlakozott a kerethez Telkiben. A Debrecen jobbhátvédje már együtt is edzett a többiekkel, ám azt leszögezte, ügye lezárultáig nem kíván nyilatkozni. Amikor a svédek elleni meccset, illetve az arra felkészülést saját elhatározásából kihagyta, Erwin Koeman szövetségi kapitány ezt úgy kommentálta, helyesen döntött, mert hiba lenne, ha a többiek figyelmét bármi is elterelné alapfeladatukról. E kétely most is jogosnak tűnik, de a jelek szerint a válogatottnak szüksége van Bodnárra; no meg talán Bodnárnak a válogatottra.
Elkelne persze néhány csatár is, hisz a svédek ellen „főállású” támadó nélkül kezdtünk. Koeman mester szerint azért, mert Rudolf megsérült, Torghellének öt napon belül sok lenne 180 perc, Priskin pedig momentán ilyen szintű próbatételre alkalmatlan. A szimpatikus hollandtól érthetetlenek ezek az érvek, hiszen a játékosokat ő hívta be. Igaz, szinte kivétel nélkül külföldi klubokból, sokszor kispadokról, lelátókról. Mert ha Koemanban és a Ferencváros trénerében, Bobby Davisonban feltétlenül keresni akarunk valami közöset – nem könnyű –, az kimerül abban: szemernyit sem bíznak az itthoni magyar futballistákban. Nem véletlen, hogy tegnap sem csatlakozott új támadó a kerethez.
Dzsudzsák Balázsnak más gondja akadt, ő a távirati irodához eljuttatott közleményében bocsánatot kért azért a mondatáért, amelyre ugyan nem emlékezett, ám a hangszalagok tanúsága szerint mégis elhangzott, és úgy szólt: „aki azt mondja, hogy jogosan kaptunk ki, az nem magyar, és hazudik”. Dzsudzsák tegnap kijelentette: „Ha bármi olyasmit mondtam volna, ami sérti valakinek az érdekeit, érzékenységét, a jó ízlését, azoktól ezúton kérek elnézést. Remélem, elhiszik nekem, hogy senkit nem állt szándékomban megbántani.” Mi a magunk részéről egyrészt elhisszük, másrészt ezt a témát lezártnak tekintjük. Annál is inkább, mert akadnak egyéb bajok is. Rudolf mellett Juhász Roland is sérült, és ha kimarad, sajnos bebizonyosodott, hogy a helyén Tímár nem megfelelő megoldás. Ahogyan tegnapi beszélgetésünkkor az egykori kapitány, ma zalaegerszegi edző, Csank János fogalmazott: olyan stressz alatt lehetett, hogy ha már alászaladt a labdának, az sem jutott eszébe, hogy legalább kézzel lehúzza azt. Mert őt ugyan kiállították volna, de a gól helyett kapunk egy szabadrúgást, negyven méterről. Gyepes sem tűnt megbízhatónak, Dárdait a szünetben Koeman lecserélte, és ez a húzása aztán aligha volt vitatható, az a kérdés pedig nem merül fel, hogy érdemes-e még egyszer együtt kísérletezni Hajnallal és Gerával, mert utóbbi megkapta a második sárga lapját.
Utólag könnyű okoskodni – foglalta össze éppen Gera Zoltán a svédek második gólja előtti eseményeket, mindenekelőtt a saját hibáját, a rossz beadást, amiből indulva az ellenfél tíz másodperccel a magyar lehetőség után gólt szerzett, és megnyerte a mérkőzést. Abban igaza van, hogy egy rossz beívelésből nem kell törvényszerűen gólt kapni, abban viszont ezúttal nincs, hogy csak utólag könnyű okoskodni. Hiszen mint Babos Gábor kapus bevallotta, a magyar játékosok tisztában voltak azzal, hogy a koppenhágai találkozó hajrájában a portugálok egyenlítettek, így nekünk a döntetlen minden szempontból – a játék képe alapján különösen – tökéletes eredmény lett volna. A kispadon is értesültek a hírről, hiszen onnan továbbították azt a pályára, a végzetes pillanatban a magyar válogatott mégis totális rohamot indított. Ez alapján nem is kérdéses, ki hibázta a legnagyobbat. Nem Gera, nem Tímár, nem Babos, hanem Erwin Koeman. Hisz alapszabály, hogy a jó edző nem szurkol, hanem „meccsel”, és ő erre eddig mindvégig képes is volt.
Ez persze csupán annyit változtat a lényegen, hogy relativizálja a „magyar átok” passzust. Bár ezt mi is megtehetjük, ha felidézzük, hogy 1997 őszén, a helsinki vb-selejtezőn a finnek az utolsó percben milyen kapitális öngólt vétve juttattak minket a csoport második helyezéséhez, vagy akár azt, hogy 1984 novemberében Nyilasi Tibor szintén a hármas sípszó előtt gyötörte be Cipruson a 2-1-es magyar győzelmet érő gólt. Úgyhogy ha holnap a 94. percben 1-1-re állunk, még nincs minden veszve.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.