Mi az FHB strukturált betéteinek lényege? Miért előnyösek a Forte betétek?
– A strukturált betétek fontos jellemzője, hogy miközben a befektetett betéti tőke biztonságban van, a megtakarítási futamidő végén realizált kamat – bizonyos feltételek teljesülése esetén – az azonos futamidejű állampapírokénál illetve bankbetétekénél látványosan magasabb lehet. Az elérhető kamat tehát jelentős lehet, ugyanakkor a betéti konstrukcióból eredendően a betételhelyező a legrosszabb esetben is csak a kamatprémiumot kockáztatja. Ezt azért tartjuk igazán fontosnak, mert a megtakarítók jelentős része az elmúlt néhány évben nagyon rossz tapasztalatot szerzett egyes banki és tőkepiaci befektetések, és ezen belül a strukturált, ám nem betéti konstrukciók, de még a nyugdíjpénztári befizetések esetében is. Az FHB új termékével ellentétben ezeknél a befektetéseknél a kiugró hozamlehetőség reménye mellett az ügyfél a teljes megtakarítását kockáztatta, és a kedvezőtlen piaci fejlemények következtében sokszor jelentős tőkeveszteségekkel is szembe kellett nézni. Ezt a kockázatot csökkentette az FHB Bank: az elhelyezett összeg százszázalékos biztonságban van. A megtakarítók döntő részének ugyanis konkrét célja van a megtakarításával, például nagyobb értékű ingóságot vagy ingatlant szándékozik vásárolni néhány év múlva és nem szívesen kockáztatná a befektetett összeg elvesztését.
– Általában milyen feltételek határozzák meg az elérhető kamatot?
– A strukturált betétekhez tartozó garantált kamat és kamatprémium nagyságát a bank előre meghirdeti. A kamatprémium kifizetése valamilyen szintén előre meghirdetett pénz- vagy tőkepiaci változó függvénye. Lehet például devizaárfolyam, részvényekből összeválogatott kosár, részvényindex, árupiaci áralakulás. Lehet olyan konstrukció, ahol a feltétel(ek) figyelése naponta történik, illetve olyan, ahol a futamidő végén megállapított teljesítményhez vagy néhány megfigyelt időpont teljesítményének átlagához kötődik a kifizetés. A kamatprémium összege mindig külső feltételektől függ, amelyekre a bankoknak nincs ráhatása.
– Milyen szempontokat vettek figyelembe az FHB strukturált betéteinek kidolgozásakor?
– Az FHB a Forte strukturált betéteknél az ügyfél érdekeit szem előtt tartva olyan termékek kidolgozására törekedett, amelyek esetében a termékfejlesztésben részt vevő szakértők jelentős kamatprémiumra látnak reális esélyt.
A termék kialakításakor több lehetőséget feltérképeztek az FHB szakértői, majd a véglegesítéskor ezek közül az ügyfelek részére reálisan a legkedvezőbbeket választották. Elsődleges szempont, hogy az FHB ügyfeleinek forint és euró devizanemben egyaránt nyújtható legyen ez a szolgáltatás. Emellett gondoltunk arra, hogy az ügyfelek egy része rövidebb, másik fele valamelyest hosszabb futamidőre tudja nélkülözni az elhelyezett összeget.
– Összefoglalva mi az FHB Forte forint betét lényege?
– Az FHB Forte árfolyam betét a rövidebb, 15 hónapos futamidejű forint betét, amelynek kamatozása a forint-euró keresztárfolyamhoz kötődik. Minden olyan napra, amikor az árfolyam egy meghatározott sávon belül található, az ügyfél kiemelt kamatban részesül. Az egy évre vetített kamat legkedvezőbb esetben eléri a 14 százalékot (EBKM évi 13,78 százalék). Az FHB Forte árfolyam betét jegyzése 2009. szeptember 14-én zárul.
– Mi történik, ha az árfolyam kilép a sávból? Elveszik az addig realizált kamat?
– Nem, mivel a konstrukció fontos előnye, hogy a már megszerzett kamat nem nullázódik le, a futamidő végén kifizeti az FHB. Sőt, amennyiben az árfolyam ismét visszatér a sávba, akkor a kamatprémium tovább növekszik.
– Az euróban befektetőknek mit kínál az FHB?
– FHB Forte árfolyam betétünk mellett kínáljuk FHB Forte hatos betétünket, amely euróban nyújt a 24 hónapos futamidő végére akár 20 százalékot meghaladó kamatot, amennyiben hatféle, nemzetközi tőzsdén jegyzett árupiaci termék árfolyama a kiinduló ponthoz képest 40 százalékos mértékű növekedést mutat. A világgazdasági válság nyomán nagy valószínűséggel a termékhez kapcsolódó hat áru árfolyama is pozitívan változik, amelyből így az ügyfél részesedhet, míg egy esetleges újabb visszaesés esetén is megmarad a befektetett összeg. Az FHB Forte hatos betét jegyzése 2009. szeptember 28-án zárul.
– Milyen kockázatokkal számolhatnak az ügyfelek e két új konstrukció kapcsán?
– A betétes tőkeösszege biztonságban van, hiszen a futamidő lejáratakor azt teljes egészében visszafizeti az FHB, szintén garantált az adott konstrukcióban meghirdetett minimum kamat kifizetése. Ugyanakkor a betétek kamatát befolyásoló feltételek kedvezőtlen alakulása esetén a teljes kamatperiódusra vetített kamat a hagyományos banki lekötéseknél vagy állampapír-befektetéseknél alacsonyabb is lehet. Emellett fontos megjegyezni, hogy az említett két konstrukció esetében a szokásos betéteknél hosszabb a lekötés futamideje. Így mindenképpen javasolt a megtakarításokat megosztani, és a pénznek azt a részét elhelyezni az FHB Forte strukturált betétekben, ahol az ügyfél a biztos kamatot az elérhető nagyobb kamat érdekében kockáztatni hajlandó, valamint amelyre a futamidő alatt nagy valószínűséggel nem lesz szüksége. A megtakarítás másik részét javasoljuk hagyományos lekötött betéti konstrukcióban rövidebb – például három-, illetve hathavi – futamidőre elhelyezni. Emellett érdemes a még rugalmasabb hozzáférési feltételeket biztosító, de ugyanakkor magasabb látra szóló kamatozású megtakarítási betétszámlát is megfontolni. Az FHB Bank termékpalettáján mindkét termék megtalálható, sőt lakossági bankszámláinkhoz csatolható díjmentes számlavezetésű FHB megtakarítási betétszámláinkat HUF és EUR devizanemben is ajánljuk ügyfeleink részére.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
