Formálódik az új Fidesz-kormány

Szinte biztosra vehető, hogy egy Fidesz-kormány újra viszszaállítja majd a Belügyminisztériumot és a közigazgatási államtitkári rendszert – értesült lapunk a párt vezető politikusaitól. Információink szerint több minisztérium élére megvannak már a jelöltek, olyan kulcskérdésekben azonban, hogy például mekkora lesz a Miniszterelnöki Hivatal befolyása, még nincs döntés.

Török László
2009. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varga Mihály pénzügyminiszter, Martonyi János külügyminiszter (államtitkára valószínűleg Németh Zsolt lesz), Navracsics Tibor pedig kancelláriaminiszter lehet, ha a Fidesz 2010-ben kormányzásra kap felhatalmazást a választóktól. Az ellenzéki pártból származó információink szerint Matolcsy György a gazdasági, Pokorni Zoltán az oktatási miniszteri posztra esélyes. Szinte biztosra vehető, hogy újra felállítják a Belügyminisztériumot, amit Pintér Sándor vezethet (ő az Orbán-kormány idején már betöltötte ezt a tisztséget). Lázár János, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának az elnöke a honvédelmi miniszteri posztra esélyes. Kövér László esetleges kormányzati szerepvállalásával kapcsolatban informátorunk úgy fogalmazott, hogy a politikus gyakorlatilag bármilyen posztot megkaphat, az azonban nem tűnik túl valószínűnek, sőt, „meglepő lenne”, ha újra a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányítását vállalná el (a Fidesz választmányi elnöke 1998-tól 2000-ig vezette a területet, majd önként távozott a kormányból). Az egészségügyi tárca élére többen is esélyesek: Pesti Imre és Molnár Ágnes képviselők közül kerülhet ki a majdani miniszter. A kulturális miniszteri posztra egyesek Szőcs Géza írót várják.
Úgy tudjuk, nincsen még döntés arról, hogy az egyes minisztériumok milyen feladattal, mekkora költségvetéssel és apparátussal és milyen hatáskörrel dolgozhatnak. – A leendő Orbán-kormányban is kulcskérdés lesz, hogy az egyes tárcák milyen erősek lesznek – fogalmazott egyik informátorunk, aki szerint elképzelhető, hogy a 2006-os választások előtt már beharangozott csúcsminisztériumi struktúra mellett dönt a Fidesz, ami azt jelenti, hogy öt-hat kiemelt tárca lehet. Forrásunk példaként említette, nem mindegy, hogy a Miniszterelnöki Hivatalnak (MeH) kiemelt szerepe lesz-e a közigazgatásban, vagy sem. A Stumpf István vezette kancelláriának 1998 és 2002 között feladata volt a többi tárca ellenőrzése is, informátorunk úgy véli, ilyen hatáskörrel a MeH nem rendelkezik majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.