Washington
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól

Tiltakozás a Szlovák Nagykövetségnél. A dunaszerdahelyi és a brüsszeli demonstrációval egy időben a szlovák nagykövetség budapesti, Stefánia úti épületénél tüntet a nyelvtörvény ellen ma délután fél háromkor a Civil Összefogás Fórum, és petíciót adnak át a nagykövetnek. Fricz Tamás, a szervezet vezetője lapunknak elmondta: a nyelvtörvény két alapvető európai értéket sodor veszélybe, a szabadságét és a nemzetét. Ha a határon túli magyarok nyelvhasználatát korlátozzák, az sérti az egész magyar nemzetet, és az anyaországnak kötelessége fellépni ellene. Mivel a magyar kormány puhányan képviseli a nemzet érdekeit, az unió pedig hallgat, ezért a civileknek is meg kell mutatniuk magukat – hangsúlyozta Fricz Tamás. (P. T.)
Továbbra sem lehet tudni, mikor és hol lesz a magyar–szlovák kormányfői csúcstalálkozó. A napirend körül is éles viták várhatók, miután Robert Fico miniszterelnök vasárnap kijelentette: „Nem lehet a találkozó témája a szlovák államnyelvtörvény módosítása és Sólyom László sem.” Balázs Péter külügyminiszter, akit tegnap zárt ülésen hallgatott meg az Országgyűlés külügyi bizottsága, fontosnak tartotta leszögezni, hogy a tárgyalás előkészítése során a magyar fél a Pozsony által tabuként kezelt két kérdést is a csúcs témái közé emeli.
*
Nem illendő témát visszautasítani – fogalmazott a külügyi tárca vezetője, aki szerint nem lenne értelme a miniszterelnöki párbeszédnek a kényes kérdések terítékre helyezése nélkül. Fico nyilatkozatával kapcsolatban Balázs Péter azt mondta: a diplomácia feladata ilyenkor az, hogy rákérdezzen a szlovák illetékesekre, poén volt-e a kijelentés, vagy azt valóban komolyan gondolta a kormányfő. Németh Zsolt, a külügyi bizottság elnöke szerint a jelenlegi helyzetben konszenzusra van szükség a magyar politikai pártok között. „Nem lehet sikeres egy olyan miniszterelnöki találkozó, amely úgy tesz, mintha a nyelvtörvény nem képezné a kétoldalú együttműködés legkomolyabb problémáját” – nyomatékosította a fideszes politikus. Németh Zsolt elengedhetetlennek tartotta a Magyar Koalíció Pártjának bevonását a találkozó előkészítésébe.
Szükségszerű a jogsértő szlovák nyelvtörvény kérdésének nemzetközi szintre emelése – ebben is konszenzus van a parlamenti pártok között. Balázs Péter azzal magyarázta Brüsszel passzivitását az ügyben, hogy „az unió nyáron szabadságon volt”. Mostantól azonban a magyar diplomácia igyekszik „mozgásba hozni” az uniós szerveket is. Németh Zsolt fontosnak tartja szükséges uniós eljárások elindítását Sólyom László államfő kitiltása ellen, s a nyelvtörvény ügyének napirenden tartását az EU, az EBESZ, az Európa Tanács és az ENSZ fórumain. A külügyi bizottság elnöke úgy vélte, minden magyarországi szélsőséges megnyilvánulás a szlovákiai nacionalisták malmára hajtja a vizet. Tegnap egy bomba feliratú csomagot találtak Szlovákia budapesti kulturális intézete előtt.
Ugyancsak tegnap, egy nappal a módosított nyelvtörvény hatálybalépése előtt Szlovákia budapesti nagykövete sajtótájékoztatón igyekezett eloszlatni a jogszabály miatti félelmeket. Peter Weiss fontosnak tartotta kiemelni: külön jogszabályok vonatkoznak a kisebbségek nyelvhasználatára. Derültséget keltett az újságírók körében, amikor arról beszélt, hogy a törvénysértők esélyt kapnak a javításra. Mint kiderült, ez azt jelenti: első körben csak figyelmeztet a kulturális minisztérium. A diplomata – aki mindvégig az EBESZ kisebbségügyi főbiztosának, Kurt Vollebaeknek a véleményére hivatkozott – kihangsúlyozta: természetes személyek nem szankcionálhatók, s büntetések az egészségügyben nem róhatók ki.
Lapunk azt kérdezte a nagykövettől, nem tartja-e értelmetlennek a magyar–szlovák alapszerződést, miután Pozsony a diszkriminatív nyelvtörvénnyel, illetve a magyar államfő kiutasításával súlyosan megsértette a dokumentumot. Peter Weiss elmondta: Szlovákia nem lát okot a szerződés felülvizsgálatára, sőt, annak kereteit hatékonyabban kellene kihasználni a vita elnemzetköziesítése helyett. Mint arról Bugár Béla, a Híd-Most párt elnöke egy hétvégi interjúban beszámolt, lányát az utcán vonták kérdőre, amiért magyarul beszélt ismerősével. Lapunk azt kérdezte a diplomatától: nem gondolja-e, hogy az ilyen esetek elszaporodhatnak a szlovákiai magyarellenes hangulat miatt. A nagykövet szerint mindannyiunknak lehetnek negatív tapasztalataink most, amikor mindkét társadalomban feszültség érzékelhető.
Dunaszerdahelyre hatezer, Kassára kétezer magyart várnak a Magyar Koalíció Pártja és a civil szervezeteket tömörítő Szlovákiai Magyar Kerekasztal vezetői a mai nagygyűlésekre, amelyeken a szeptember elsején hatályba lépő szlovák államnyelvtörvény ellen tiltakoznak a szervezők és a résztvevők – írta pozsonyi tudósítónk. Dunaszerdahelyen a DAC futballstadionjába, Kassán Márai Sándor szobrához várják a szervezők azokat „a jóérzésű embereket”, akik „civilizált országban akarnak élni”. Mindkét rendezvény délután fél háromkor kezdődik. A belga főváros szlovák nagykövetsége elé a dunaszerdahelyivel egy időben a Brüsszeli Magyar Hullám Kulturális és Közéleti Társaság szervez tiltakozó megmozdulást.
Publicisztika a 6. oldalon
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.