Átlagosnak nevezhető forgalom mellett emelkedéssel kezdte a hetet a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX. A mutató 26,03 pontos emelkedés után 19 389,94 ponton állapodott meg tegnap. A parketten 22 milliárd forintért cseréltek gazdát a részvények, s a kereskedésben vegyesen zártak a vezető papírok. A Mol árfolyama 2,5 százalékkal erősödött, s az OTP is javított korábbi pozícióján: a bankrészvényért 0,6 százalékkal adtak többet, mint a múlt hét végén. Csökkenést volt kénytelen ugyanakkor elkönyvelni a Magyar Telekom és Richter is. Előbbi 1,4 százalékot veszített értékéből, míg utóbbi 2,4 százalékkal lett olcsóbb. Nem úgy, mint a másik gyógyszergyártó, az Egis ára ugyanis 1,1 százalékot emelkedett.
A kereskedést értékelve Rózsa Balázs, az OTP Bank Nyrt. tőzsdei műveletek osztályának vezetője az MTI-nek elmondta: a pénteki amerikai, valamint a hétfői ázsiai gyenge zárások miatt szinte egész nap esett a BUX, azonban a záró szakaszban a Mol papírjaira érkezett nagyobb vásárlói kötés fordított a helyzeten, így az index pozitív tartományban zárt a hét első kereskedési napján. Hozzátette: a régiós indexekhez képest jobban teljesített a BUX, a lengyel és az orosz piac is jelentős mínuszban kötött ki, szemben a cseh börzével, amely egész nap emelkedett.
Eközben alig változott a forint árfolyama. Fizetőeszközünk a péntekivel közel megegyező szinten, szűk sávban ingadozott tegnap: az eurót délután négy órakor 271,84 forinton jegyezték, szemben a kora délelőtti 272 forint feletti és a péntek délután négy órai 271,82 forinttal. A forint és a zloty napközbeni csekély gyengülését az indokolta, hogy az ázsiai és európai tőzsdei indexek visszaesése miatt a piacokon tartózkodóbb kockázatvállalási hajlandóság lett úrrá. Az elemzők arra számítanak, a forint árfolyama az elkövetkező hetekben a 265–275-ös sávban mozog majd, viszonylag gyenge ingadozások kíséretében. Egyébiránt tegnap a svájci frankot 179,23 forinton jegyezték.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
