Hiller István folytatja a titkolózást

Jelzésértékű, hogy a tervezettnél jóval előbb távoztak Hiller István oktatási minisztertől a történelmi egyházak vezetői. Az eredetileg kétórásra tervezett találkozón az MSZP-s tárcavezető elfogadhatatlan ajánlattal állt elő, és az eltökélt finanszírozáscsökkentés sarokszámait nem árulta el.

Joó István
2009. 09. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel előzőleg nem kaptunk részletes anyagot, érdemi tárgyalás nem bontakozhatott ki közöttünk – állapította meg a Hiller István miniszter kezdeményezte találkozó előkészítetlenségét Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke. Anynyi bizonyos, hogy a katolikus, a református, az evangélikus és a zsidó felekezetek csúcsvezetői háromnegyed órával a tervezett befejezés előtt távoztak az Oktatási és Kulturális Minisztériumból. Munkatársunknak a bíboros a tárcaépület előtt kifejezte aggodalmát, hogy csak egy két hét múlva esedékes tárgyalás idejére ígért a Hiller István vezette kormánydelegáció konkrét adatokat arról, hogy miként alakul a 2008-as egyházi kiegészítő támogatások végső összege, illetve hogy milyen sarokszámok szerint áll össze a 2010-re vonatkozó költségvetési finanszírozás. Erről csak az vált ismertté: Hillerék tízszázalékos csökkentési tervet ismernek el.
„Sajnos, nem tudhatjuk, hogy mire az állomásra érünk, a vonat elment-e már, vagy fölvesz-e minket” – utalt Erdő Péter arra, hogy lesz-e majd lehetőségük érdemi egyeztetésre, tudniillik közintézményeik állami támogatását illetően. Ismert: a balliberális kormányok idején rendre elmaradtak az érdemi, idejében történő egyeztetések. Végső soron 2004-ben és 2005-ben ez vezetett oda, hogy az egyházi iskolák szülői munkaközösségei hatalmas tömegdemonstrációkat szerveztek az oktatási minisztérium Szalay utcai székháza elé.
Ami tegnap még mellbevágó volt az egyházi vezetőknek: a kormánydelegáció azzal is megpróbálkozott, hogy minden előzetes tájékoztatás nélkül rávegye őket arra, hogy számolják fel közösen, már a jövő évre szóló központi költségvetésben az egyházi célú támogatások jogcímek szerinti részletezését, és helyettük csak összevont támogatási összeg szerepelhessen. „A kormány talán így akarja elbújtatni, hogy kiszivárgott első tervei szerint nem támogatná többé az egyházi közgyűjteményeket, a hittanoktatást és a kistelepülési lelkészeket” – értelmezte az ajánlatot Bölcskei Gusztáv püspök, a református egyház zsinatának lelkészi elnöke. Rosszallását ekképpen nyomatékosította: ha a kormány tényleg le akarná építeni a szóban forgó kultúra- és erkölcsmegtartó, közösségépítő egyházi munkaterületeknek a támogatását, akkor vállalja is annak politikai felelősségét, s ne próbálja a jogcímek összeolvasztásával azt a látszatot kelteni, hogy ő odaadta a pénzt, csak az egyházak nem arra fordítják.
Megtudtuk: Bölcskei Gusztáv felrótta Hiller István egyházi kapcsolatokért is felelős miniszternek, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kiegészítő támogatással kapcsolatos jelentése lényegében arról szól, az ÁSZ nem kapott elégséges, megfelelő számadatokat a szóban forgó finanszírozás tavalyi alakulásáról. Úgy tudjuk, Hiller erre úgy reagált, a szeptember 22-re tervezett újabb tárgyalási fordulón bemutatja az idevágó adatsorokat is az oktatási és a pénzügyi tárca. Az említett két egyházi vezető, valamint Ittzés János evangélikus elnök-püspök és Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke együttesen azt jelezte lapunknak: sajnos nem tudták meg, mennyivel csökken az egyházi közoktatási kiegészítő támogatás jövőre az alapnormatívák csökkenésén túlmenően.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.