Jövőre ismét eladó lesz a frekvencia

Bodacz Péter
2009. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Húszmilliárd forintos bevételt remél az állam a 900 megahertzes frekvencia értékesítésétől – derül ki egy lapunk birtokába került pénzügyminisztériumi munkaanyagból. A jelenleg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. által kézben tartott frekvenciát eddig csak hagyományos mobilszolgáltatásra lehetett használni, de egy uniós rendelkezés őszi megváltoztatása miatt a jövőben széles sávú internetre és egyéb adatátviteli szolgáltatásokra is használható lesz a 900 megahertz. A tárca által elvárt bevétel reálisnak mondható, hiszen 2004-ben a mobilszolgáltatók 16-20 milliárd forintos koncessziós díjakat fizettek az úgynevezett harmadik generációs licencekért.
A tervezett bevétel eléréséhez tehát „csak” egy sikeres pályázat kell, amelynek lebonyolítása a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) feladata. Kiindulva azonban a korábbi, sikertelenül végződött negyedik mobilszolgáltató piacra lépését lehetővé tevő tenderből – amely ugyanezt a frekvenciát volt hivatott értékesíteni –, meg kell említeni, hogy egy újabb kudarccal végződő próbálkozás húszmilliárdos bevételkiesést jelentene az államnak. Az idén tavasszal a – hatályos jogszabályok miatt még csak mobilszolgáltatásra – kiírt tendert azzal az indokkal zárta le eredmény nélkül az NHH, hogy a tavalyi esztendő utolsó hónapjaiban kialakult hazai és nemzetközi gazdasági környezet miatt egy újabb szolgáltató piacra lépésének kockázata „meghaladja azt a reális üzleti modellek alapján elfogadható szintet, ami a kockázatok szétterítése során mind a pályázó, mind a hatékony frekvenciagazdálkodásért felelős szervezet oldalán felvállalható”. A hatóság döntése ellen akkor több pályázó is fellebbezett és bírósághoz fordult, ahol indítványaikat elutasították.
Márton György, az NHH szóvivője lapunknak kifejtette: lehet realitása a 900 megahertz hasznosításának, ám a várható bevételhez nem fűzött kommentárt, mondván, ez a költségvetés kidolgozóinak asztala. – Az uniós előírások hazai bevezetésére fél év áll rendelkezésre, ezután lehet kiírni a tendert. Ez a mi hatóságunk feladata lesz, hivatalos megkeresés azonban még nem érkezett hozzánk – fogalmazott Márton, kiemelve: a távközlési szolgáltatók által most fizetett koncessziós díjak várhatóan nagyságrendekkel nem változnak. Ezekből az állam az idén 2,21 milliárd forinttal számol.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.