Nem szabad lebecsülni a rendkívül mérgező higanytartalom mellett az energiatakarékos fényforrások elektromágneses kisugárzását sem – jelentette ki bonni sajtótájékoztatóján Johannes Schmidt. Mint arról beszámoltunk, a Neubeuern Épületbiológiai Intézet munkatársa szerint ezek a lámpák túllépik a világszerte a számítógépeknek engedélyezett sugárzási mérték tizenkét-, de akár negyvenszeresét is. Schmidt megjegyezte: a takarékos fényforrások speciális, villódzó fényének hosszú távú hatásairól egyelőre meglehetősen keveset tudnak a szakemberek. Előfordulhat az is, hogy a fény különleges kéktartalma stresszreakciókhoz és alvászavarokhoz is vezethet, mivel gátolja a melatonin nevű hormon termelődését, amely az alvásért felelős. Mivel a szakértő elismerte, hogy az energiatakarékosságot nem hagyhatjuk figyelmen kívül, alternatívaként a halogénizzókat ajánlja. Ezek belsejében az eddigi izzószálat halogénlámpával helyettesítik.
Lapunk felkereste Nagy Jánost, a Világítástechnikai Társaság elnökét, hogy megtudjuk, valóban veszélyes-e efféle fényforrásokat használni. – Európai uniós szabvány határozza meg, hogy mely anyagból mekkora mennyiséget használhatnak fel a gyártók – szögezte le a szakértő. Nagy János elismerte: az úgynevezett kompakt fénycsövek valóban tartalmaznak higanyt, hiszen az a gázkisülés alapja, de csupán egy-két milligrammot, amelyet a környezetvédelmi előírások megengednek. Felhívta azonban a figyelmet, hogy hulladékként a környezetet károsíthatja, ezért minden működésképtelen darabot vissza kell vinni a szaküzletekbe, vagy bármely áruházba, ahol kötelesek átvenni azokat.
Megtudtuk azt is, hogy elektromágneses sugárzással is bírnak az energiatakarékos izzók, ám nem többel, mint a háztartási gépek vagy a mobiltelefonok. Ennek az értékét is szabványok rögzítik. – Igaz az is, hogy ultraibolya sugárzás a működésük alapja a takarékos kompakt fénycsöveknek, de ezt kiszűri a fénypor, amellyel a gyártók bevonják az égők belső falát. A fénypornak köszönhetően a sugárzás látható fénnyé alakul – jelentette ki a szakember.
Az energiatakarékos fényforrások ellenzői nehezményezik azt is, hogy a villódzó fény, amelyet ezek kibocsátanak, roncsolják a szemet. – A kompakt fénycsövek húsz-harminc kilohertzes frekvenciával működnek, amelyeket az emberi szem már nem érzékel – mondta lapunknak a szakember. Hozzátette: a villogás azon termékek esetében lehet valóban zavaró és káros, amelyek elektromágneses, vagyis hagyományos előtéttel működnek, így érdemes ehelyett elektronikus előtéttel működő változatot vásárolni. A melatoninnal kapcsolatban megjegyezte: 2700-2800 kelvines kompakt csöveket kell beszerezni, azok fénye ugyanis rendkívül hasonlít a hagyományos izzókéhoz. A távol-keleti termékek színhőmérséklete elérheti a 6000 kelvint is, amely rendkívül hideg fényt áraszt, és valóban kihat a melatonin hormon termelésére.
Nagy János szerint érdemes európai márkákkal fémjelzett termékeket vásárolni, azok ugyanis megbízhatók, szemben az olcsó áruval.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
