Károsak az energiatakarékos izzók?

A német épületbiológiai szövetség úgy látja, a higanytartalom, az elektromágneses és ultraibolya sugárzás mind olyan menynyiségben található meg a modern, energiatakarékos izzókban, amely veszélyezteti a szervezetet, fényük pedig stresszhez és alvászavarhoz vezethet. Egy hazai szakember szerint azonban csak részben igazak a német kutatás eredményei.

Mizsei Bernadett
2009. 09. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem szabad lebecsülni a rendkívül mérgező higanytartalom mellett az energiatakarékos fényforrások elektromágneses kisugárzását sem – jelentette ki bonni sajtótájékoztatóján Johannes Schmidt. Mint arról beszámoltunk, a Neubeuern Épületbiológiai Intézet munkatársa szerint ezek a lámpák túllépik a világszerte a számítógépeknek engedélyezett sugárzási mérték tizenkét-, de akár negyvenszeresét is. Schmidt megjegyezte: a takarékos fényforrások speciális, villódzó fényének hosszú távú hatásairól egyelőre meglehetősen keveset tudnak a szakemberek. Előfordulhat az is, hogy a fény különleges kéktartalma stresszreakciókhoz és alvászavarokhoz is vezethet, mivel gátolja a melatonin nevű hormon termelődését, amely az alvásért felelős. Mivel a szakértő elismerte, hogy az energiatakarékosságot nem hagyhatjuk figyelmen kívül, alternatívaként a halogénizzókat ajánlja. Ezek belsejében az eddigi izzószálat halogénlámpával helyettesítik.
Lapunk felkereste Nagy Jánost, a Világítástechnikai Társaság elnökét, hogy megtudjuk, valóban veszélyes-e efféle fényforrásokat használni. – Európai uniós szabvány határozza meg, hogy mely anyagból mekkora mennyiséget használhatnak fel a gyártók – szögezte le a szakértő. Nagy János elismerte: az úgynevezett kompakt fénycsövek valóban tartalmaznak higanyt, hiszen az a gázkisülés alapja, de csupán egy-két milligrammot, amelyet a környezetvédelmi előírások megengednek. Felhívta azonban a figyelmet, hogy hulladékként a környezetet károsíthatja, ezért minden működésképtelen darabot vissza kell vinni a szaküzletekbe, vagy bármely áruházba, ahol kötelesek átvenni azokat.
Megtudtuk azt is, hogy elektromágneses sugárzással is bírnak az energiatakarékos izzók, ám nem többel, mint a háztartási gépek vagy a mobiltelefonok. Ennek az értékét is szabványok rögzítik. – Igaz az is, hogy ultraibolya sugárzás a működésük alapja a takarékos kompakt fénycsöveknek, de ezt kiszűri a fénypor, amellyel a gyártók bevonják az égők belső falát. A fénypornak köszönhetően a sugárzás látható fénnyé alakul – jelentette ki a szakember.
Az energiatakarékos fényforrások ellenzői nehezményezik azt is, hogy a villódzó fény, amelyet ezek kibocsátanak, roncsolják a szemet. – A kompakt fénycsövek húsz-harminc kilohertzes frekvenciával működnek, amelyeket az emberi szem már nem érzékel – mondta lapunknak a szakember. Hozzátette: a villogás azon termékek esetében lehet valóban zavaró és káros, amelyek elektromágneses, vagyis hagyományos előtéttel működnek, így érdemes ehelyett elektronikus előtéttel működő változatot vásárolni. A melatoninnal kapcsolatban megjegyezte: 2700-2800 kelvines kompakt csöveket kell beszerezni, azok fénye ugyanis rendkívül hasonlít a hagyományos izzókéhoz. A távol-keleti termékek színhőmérséklete elérheti a 6000 kelvint is, amely rendkívül hideg fényt áraszt, és valóban kihat a melatonin hormon termelésére.
Nagy János szerint érdemes európai márkákkal fémjelzett termékeket vásárolni, azok ugyanis megbízhatók, szemben az olcsó áruval.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.