Az EU Polgári Védelmi Közösségi Mechanizmus az Európai Unió 2001 óta működő közösségi programja, amely az uniós tagországok katasztrófaelhárítási egységeinek munkáját koordinálja. Az EU-Danubius 2009 az esetenkénti együttes fellépést teszteli, szimulált kármentési gyakorlatokkal, s felkészít az éles bevetésekre a gyakorlati tapasztalatok feldolgozásával – tájékoztatta lapunkat Jackovics Péter, a Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) katasztrófaelhárítási osztályvezetője. Elmondta, a mentőküldöttségen kívül Magyarország idén első alkalommal uniós koordinációs szakértőket is delegál a gyakorlatra, sőt az ő személyében még magyar csoportvezető-helyettese is lesz ennek a szakértői csapatnak. Dán, francia, litván és német szakemberekkel, valamint a brüsszeli EU Monitoring és Információs Központ (MIC) összekötőjével értékelik majd a gyakorlat tapasztalatait. A közös akció szeptember 9. és 12. között a katasztrófaelhárítás széles spektrumában zajlik. Lesznek a térségre jellemző földrengést, árvizet, valamint erdőtüzet szimuláló helyzetek, de bárhol előforduló közúti balesetet is modelleznek. A programban szerepel az életmentés is, vasbeton, illetve téglaépület romosodásakor, valamint egy veszélyes anyagot gyártó vegyi üzem balesetét is imitálják földrengés idején. A mentés ebben az esetben megfelel egy, a Richter-skála szerinti 7,9-es erősségű földrengés idején lezajló akciónak. A vízi mentés szintén része a megoldandó feladatoknak, amelyet a búváregységek hajtanak végre. A szimulált katasztrófa idején még vízszennyezést is eltávolítanak. Hídromosodáskor kárbecslés és statikai felmérés, közúti balesetnél pedig egészségügyi ellátás és műszaki mentés is a gyakorlat része.
A közös akcióra a magyarországi és a romániai csoportokon kívül Ausztria, Bulgária, Horvátország és Németország is küld mentőcsapatot. Átlagosan minden ország húsz szakembert indított útnak a közös gyakorlatra, Németország csak tizenkettőt.
A magyar mentőcsapat körülbelül tíz járművel, búvár-vízimentő, tűzoltási és városi kutató-mentő felszereléssel utazott el a romániai városba. A szimulált bevetéseken az azonos tevékenységet ellátó más nemzetiségű csoportokkal dolgoznak majd együtt, a közös nyelv az angol lesz.
Kiválasztásuknál a döntő szempont a kompetencia volt. Az akcióban részt vesz a győri hivatásos önkormányzati tűzoltóság, a Fővárosi Központi Rendeltetésű Mentőszervezet, a Magyarországi Mentőcsoportok Szövetsége, valamint a Zalaegerszegi Különleges Mentők is. A mentőcsapatot Garaguly István polgári védelmi főhadnagy, a Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság szakértője vezeti.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
