Katasztrófaelhárítás az uniós gyakorlaton

Magyar katasztrófavédelmi mentőcsapat indult tegnap reggel a romániai Gyurgyevóba az EU-Danubius 2009 gyakorlatra. A közös akció elsősorban a Kárpát-medence térségének jellegzetes gondjaira, az árvizek, illetve a földrengések idején keletkező életvédelmi és kárelhárítási feladatokra összpontosít.

Munkatársunktól
2009. 09. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU Polgári Védelmi Közösségi Mechanizmus az Európai Unió 2001 óta működő közösségi programja, amely az uniós tagországok katasztrófaelhárítási egységeinek munkáját koordinálja. Az EU-Danubius 2009 az esetenkénti együttes fellépést teszteli, szimulált kármentési gyakorlatokkal, s felkészít az éles bevetésekre a gyakorlati tapasztalatok feldolgozásával – tájékoztatta lapunkat Jackovics Péter, a Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) katasztrófaelhárítási osztályvezetője. Elmondta, a mentőküldöttségen kívül Magyarország idén első alkalommal uniós koordinációs szakértőket is delegál a gyakorlatra, sőt az ő személyében még magyar csoportvezető-helyettese is lesz ennek a szakértői csapatnak. Dán, francia, litván és német szakemberekkel, valamint a brüsszeli EU Monitoring és Információs Központ (MIC) összekötőjével értékelik majd a gyakorlat tapasztalatait. A közös akció szeptember 9. és 12. között a katasztrófaelhárítás széles spektrumában zajlik. Lesznek a térségre jellemző földrengést, árvizet, valamint erdőtüzet szimuláló helyzetek, de bárhol előforduló közúti balesetet is modelleznek. A programban szerepel az életmentés is, vasbeton, illetve téglaépület romosodásakor, valamint egy veszélyes anyagot gyártó vegyi üzem balesetét is imitálják földrengés idején. A mentés ebben az esetben megfelel egy, a Richter-skála szerinti 7,9-es erősségű földrengés idején lezajló akciónak. A vízi mentés szintén része a megoldandó feladatoknak, amelyet a búváregységek hajtanak végre. A szimulált katasztrófa idején még vízszennyezést is eltávolítanak. Hídromosodáskor kárbecslés és statikai felmérés, közúti balesetnél pedig egészségügyi ellátás és műszaki mentés is a gyakorlat része.
A közös akcióra a magyarországi és a romániai csoportokon kívül Ausztria, Bulgária, Horvátország és Németország is küld mentőcsapatot. Átlagosan minden ország húsz szakembert indított útnak a közös gyakorlatra, Németország csak tizenkettőt.
A magyar mentőcsapat körülbelül tíz járművel, búvár-vízimentő, tűzoltási és városi kutató-mentő felszereléssel utazott el a romániai városba. A szimulált bevetéseken az azonos tevékenységet ellátó más nemzetiségű csoportokkal dolgoznak majd együtt, a közös nyelv az angol lesz.
Kiválasztásuknál a döntő szempont a kompetencia volt. Az akcióban részt vesz a győri hivatásos önkormányzati tűzoltóság, a Fővárosi Központi Rendeltetésű Mentőszervezet, a Magyarországi Mentőcsoportok Szövetsége, valamint a Zalaegerszegi Különleges Mentők is. A mentőcsapatot Garaguly István polgári védelmi főhadnagy, a Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság szakértője vezeti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.