Kerékbilincselés felfüggesztve

Tegnap este hat órától nem alkalmaz kerékbilincseket a Fővárosi Közterület-felügyelet. Várhatóan egy hónap múlva készül el az igazságügyi tárca kerékbilincselést szabályozó rendelete.

Bákonyi Ádám
2009. 09. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtették hatásukat az utóbbi időben napvilágra került parkolási, kerékbilincselési botrányok. A Fővárosi Közterület-felügyelet (FKF) tegnapi vezetői értekezletén váratlanul bejelentették, hogy az este hattól esedékes műszakváltás után nem lehet(ett) kerékbilincseket felszerelni – értesültünk a felügyelőktől. A döntést azzal indokolták, hogy jelenleg rendezetlen a „szolgáltatás” törvényi háttere, s amíg az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumnál (IRM) el nem készül az erre vonatkozó rendelet, addig átmenetileg nem lehet kerékbilincseket alkalmazni.
Az FKF-nél napközben lapunkkal még azt közölték, hogy „nem szűnik meg a kerékbilincselői tevékenység. Az eszköz alkalmazása továbbra is folyamatosan, a szabálysértések számának megfelelően történik.” Később azonban arról tájékoztattak, hogy szeptember elsejétől hatályba lép a közterület-felügyeletről szóló törvény módosítása, ennek értelmében megváltozik a kerékbilincselési tevékenység szabályozása. „Tekintettel arra, hogy az IRM-rendelet elkészítése még folyamatban van, a Fővárosi Közterület-felügyelet előreláthatólag egy hónap időtartamra, illetve a rendelet hatálybaléptetéséig a jelenlegi kerékbilincselési gyakorlatot felfüggeszti. A további tevékenységet a holnaptól hatályba lépő jogszabály és a későbbiekben kiadandó rendelet fogja meghatározni.”
Ismert, Farkas Kálmán, a terézvárosi közterület-felügyelet főnöke már előzetes letartóztatásban van; őt azután fogták el, hogy kenőpénzt vett át. A gyanú szerint azért kapta a pénzt, hogy több kerékbilincset tegyenek fel, így növeljék a Centrum Parkoló Kft. bevételét. Van gyanúsítottja a vesztegetési ügynek a Centrum Kft.-ben is. A rendőrség szerint az ügyvezető-helyettes adott pénzt a terézvárosi közterület-felügyelet vezetőjének, hogy még több kerékbilincset tehessenek fel a kerületben. Nemrég egy terézvárosi közterület-felügyelőt is meggyanúsított az ügyészség a kerékbilincselési ügyben, ő beismerő vallomást tett, így nem vették őrizetbe, szabadlábon védekezhet.
Ezután lapunk számolt be arról, hogy a lehető legtöbb kerékbilincs feltételére és az ezzel járó pluszbírság behajtására utasította munkatársait az FKF. Mindez ellentétben áll a közterület-felügyeletről szóló törvénnyel, amely kimondja, hogy a szabálysértések esetén a lehető legkisebb hátránnyal járó szankciót kell alkalmazni. A kerékbilincs alkalmazása ugyanis a legvégső és legdrágább büntetés kiszabását jelenti, noha a közterület-felügyelőknek mérlegelési lehetőségük van a szabálysértések elbírálásában. Az FKF szerint azonban csak törvényi kötelezettségüknek tettek eleget, és a várakozási övezetekben közlekedő gépjárművek ellenőrzésével, a lakosság pihenésének szolgálatával magyarázták a kerékbilincsek fokozott alkalmazását.

Korrupciógyanú. Az RTL Klub információi szerint korrupciógyanús visszaéléseket bizonyító dokumentumokat adott át Hagyó Miklós főpolgármester-helyettesnek két volt parkolóőr. Állításuk szerint a főváros saját parkolási cégénél, a Budapesti Önkormányzati Parkolási Kft.-nél a társaság több vezetőjének tudtával saját zsebre bírságoltak a parkolóőrök.
„Ketten jöttek be, különböző dokumentumokat hoztak be annak kapcsán, hogy visszaélések vannak a Budapesti Önkormányzati Parkolási társulásánál” – nyilatkozta az RTL-nek Hagyó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.