Ahol kerékbilincs alkalmazására van lehetőség (kiemelten, ahol tömeges szabálysértések fordulnak elő, például a Városligetben), ott az intézkedési eljárás az, hogy az ügyeleten keresztül a járőrnek érdeklődnie kell, hogy van-e megfelelő kapacitása a kerékbilincselőknek. Amennyiben van, úgy a kiérkező kerékbilincselőkig a helyszínt biztosítani kell, és csak akkor alkalmazható a thb (távolléti helyszíni bírság – a szerk.), ha kerékbilincselére nincs kapacitás – olvasható a Fővárosi Közterület-felügyelet augusztus 5-i vezetői értekezletén elhangzottak írásos emlékeztetőjében.
*
A lapunk birtokába került dokumentumban rögzített utasítás számos jogszabályt is sért. Egyrészt a felügyelőknek kötelességük azonnal önállóan intézkedniük, ha szabálysértést észlelnek, nem kell várniuk a vészhelyzeti információs központ válaszára és a bilincselők kiérkezésére. Másrészt a közterület-felügyeletről szóló törvény kimondja: a lehetséges intézkedések közül azt kell választani, amely az intézkedésben érintettre a legkevesebb korlátozással, sérelemmel vagy egyéb szankcióval jár. A kerékbilincs alkalmazása azonban a legvégső és legdrágább büntetés kiszabását jelenti, noha a közterület-felügyelőknek mérlegelési lehetőségük van a szabálysértések elbírálásában. Ha megtalálják az autó tulajdonosát, akkor helyszíni, ha nem, akkor a már említett távolléti helyszíni bírságot lehet kiszabni; ezek háromtól húszezer forintig terjedhetnek. Az immár szinte kötelezővé tett kerékbilincs alkalmazása további közel tizenötezer forintos – helyszínen fizetendő – többletet jelent a szabálysértési bírságon túl.
A vezetői utasítás hátterét „magyarázhatja”, hogy nem hivatalos információink szerint a Fővárosi Közterület-felügyeletnek napi 4–500 ezer forintos bevétele származik a kerékbilincselésből, ami éves szinten több mint százmillió forintot jelent. Az emlékeztetőből továbbá az is kiderül, nagyon sok az úgynevezett rontott intézkedés, aminek mértékét a felügyelet 5–6 százalékban tartja elfogadhatónak.
Kenőpénzügy. Egy terézvárosi közterület-felügyelőt is meggyanúsított az ügyészség a kerékbilincselési ügyben. A közterület-felügyelő főnöke már előzetes letartóztatásban van; őt azután fogták el, hogy kenőpénzt vett át. A gyanú szerint azért kapták a pénzt, hogy több kerékbilincset tegyenek fel, így növeljék a Centrum Parkoló Kft. bevételét. Van gyanúsítottja a kerékbilincses vesztegetési ügynek a Centrum Kft.-ben is. A rendőrség szerint az ügyvezető helyettes adott pénzt a terézvárosi közterület-felügyelet vezetőjének, hogy még több kerékbilincset tehessenek fel a kerületben.
Megegyeztek Gyökeres Viktor klubváltásáról, az ügynöke döntötte el a vitát
