Korlátozzák az ügyvédjelöltek számát

Megfelelő éves árbevételhez kötné az ügyvédi kamara, hogy ügyvédek és ügyvédi irodák gyakornokot, jelöltet alkalmazzanak. Erre a most módosított szakmai törvény jogosítja fel az érdekvédelmi szervezetet. A jogszabály szerint csak az az ügyvéd kerülhet be a pályakezdőket foglalkoztatók névjegyzékébe, aki legalább két éve gyakorolja hivatását, és nem áll fegyelmi vagy büntetőeljárás hatálya alatt. Senkinek sem lehet háromnál több jelöltje.

2009. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 12 ezer hazai ügyvéd jelenleg hatezer ügyvédjelöltet alkalmaz – derül ki a statisztikákból. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden második szakember ügyvédbojtárt foglalkoztatna. A jelöltek kétharmada Budapesten és az egyetemi városokban, vagyis Szegeden, Pécsett, Győrben, Miskolcon és Debrecenben dolgozik.
Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke lapunknak elmondta: többévi előkészítés után módosította most az Országgyűlés az 1989-es ügyvédi törvényt. A jogszabály szerint a jövő évtől külön jegyzékbe kell felvenni azokat az ügyvédeket, akik jelöltet alkalmazhatnak. A névjegyzékbe az új rendelkezés szerint csak azok a jogászok vehetők fel, akik már legalább két éve ügyvédként dolgoznak és nem állnak fegyelmi vagy büntetőeljárás hatálya alatt. A módosított ügyvédi törvény a kamarát további feltételek meghatározására jogosítja fel. Bánáti János szerint a kamara teljes ülése várhatóan októberben egészíti ki a törvényi kívánalmakat. Elképzelésük szerint csak az olyan ügyvédeket lehet ügyvédjelölt foglalkoztatására felhatalmazni, akiknek elegendő ügyük van. A kamara az előző évi árbevétel összegéből ítélhetné meg, objektíve alkalmas-e az ügyvéd vagy az ügyvédi iroda arra, hogy felkészítse a jövő szakembereit.
Az elnök közölte még: a jelölteket foglalkoztató ügyvédek névjegyzékébe felvett szakemberek személyenként három gyakornokot alkalmazhatnának. Az ügyvédi törvénynek ez az új paragrafusa nem viszszamenőleges hatályú, akinek tehát most öt jelöltje van, nem kötelezhető a létszám csökkentésére. A jogszabály módosítását az a jelenség indokolja, hogy olyan ügyvédek is alkalmaznak jelöltet, akiknek ehhez nincs elegendő ügyük. Sokszor csupán baráti szívességből vállalták el, hogy a hároméves joggyakorlat idejére kifizetik a jelölt után a társadalombiztosítási járulékot. Abban bíztak: tanítványuk majdcsak átjut a szakvizsgán. Bánáti kérdésünkre megerősítette, hogy a hírek szerint némely ügyvédek a járulék összegét magával a jelölttel fizettették ki, és – ugyancsak a legenda szerint – többen további pénzt kértek: ügyvédbojtárok foglalkoztatásából tartották fenn magukat. Ezeket az információkat azonban az elnök közlése szerint nem lehetett igazolni.
A gondok gyökere az, hogy a hazai jogi egyetemek évente 3000-3500 diplomást bocsátanak ki. A bíróság, az ügyészség és a közjegyzők évente összesen száz új fiatal szakembert sem vesznek fel. A közigazgatás is inkább leépít, semmint hogy növelné a létszámot. A jogvégzettek különösen 2000 óta ügyvédként próbálnak érvényesülni: egyéni ügyvédeknél és ügyvédi irodákban szeretnék eltölteni a hároméves gyakorlati időt, hogy azután szakvizsga-bizonyítványhoz jussanak. Bánáti János szerint az ügyvédi pálya szabad, a bejutás nem korlátozható. A kamarának azonban kötelessége, hogy a jogszabály alapján gondoskodjék róla: csak olyan jogászok válhassanak ügyvéddé, s védjék, képviseljék a megbízójukat, akik ehhez valóban megszerezték a szükséges ismereteket.

bojtár. Az ügyvédjelölt olyan fiatal jogász, aki csak akkor válhat ügyvéddé, ha az egyetem után letölti az előírt hároméves joggyakorlatot, és leteszi a jogi szakvizsgát. Bánáti János tájékoztatása szerint a jelöltek a városi és a kerületi bíróságokon korlátlanul helyettesíthetik az ügyvédeket a polgári és a büntetőügyek tárgyalásán is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.