Lamperth számon kérte a minisztert

Számos olyan cég pályázott munkahelymegtartó támogatásra, amely a válság alatt nemhogy rossz helyzetbe került, hanem milliárdos árbevétel-növekedést produkált. Egy ilyen cég mellett lobbizott nemrég Lamperth Mónika, aki magyarázatot kért a jelenlegi munkaügyi minisztertől, hogy miért utasították el a társaság pályázatát. A túligénylések miatt felfüggesztették a munkahelyek megtartását célzó programot.

Bákonyi Ádám
2009. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lamperth Mónika MSZP-s képviselő nemrég írásos választ kért Herczog Lászlótól, hogy miért utasították el a kaposvári Videoton Elektro-Plats Kft. Munkahelyek megőrzéséért című pályázatát. A volt munkaügyi miniszter szerint a társaságnak minden olyan támogatást meg kellene adni, amelylyel „a dolgozók érdekét helyezzük előtérbe, és legfőképpen munkájukat tudjuk megőrizni”. A tárca jelenlegi vezetőjének válaszából azonban kiderült: a cég tavalyi 1057-es létszáma idén áprilisra 583 főre csökkent, noha 2006 óta folyamatosan támogatásban részesült munkahelyteremtés címén. Három éve 40 fő foglalkoztatására 76 millió, 2007-ben ötven fő foglalkoztatására 70 millió, tavaly 101 fő foglalkoztatására pedig 11 millió forint támogatást kapott. Ezenfelül tavaly további 15 fő foglalkoztatására 5,8 milliós bértámogatást, 9 fő alkalmazásához pedig 9,5 milliós támogatást kapott. A cég közben 2006-ban több mint 3,1 milliárd, 2007-ben 7,2 milliárd, tavaly pedig 17 milliárdos árbevételt produkált. Saját tőkéje 2006 óta tavalyig 139 millióról 1,1 milliárdra gyarapodott, adózás előtti eredménye is dinamikus növekedést mutat ebben az időszakban: 31 millióról 655 millió forintra emelkedett.
– Tapasztalataink szerint a beérkezett munkáltatói igények ötven százaléka nem kellően megalapozott. A munkáltatók programtervben bemutatott gazdasági és foglalkoztatási folyamatai, gazdálkodási adatai, valamint a gazdasági válság hatása közötti közvetlen összefüggés nem minden esetben mutatható ki – közölték megkeresésünkre a Foglalkoztatási és Szociális Hivatalnál (FSZH). A szervezethez jelentős számban érkeztek olyan pályázatok, amelyek a kiírásban megfogalmazott eleve kizáró okot tartalmaztak. Az elutasított pályázatok esetén gyakori volt, hogy olyan vállalkozás nyújtotta be az igényét, amelynek az árbevétele a válságidőszakban is jelentősen növekedett és az egyéb teljesítménymutatói is kedvezők voltak, magas osztalékot fizettek – közölték az FSZH-nál. Ismert, hétfői hatállyal felfüggesztették az átmenetileg nehéz helyzetbe jutott munkaadók támogatására irányuló, Munkahelyek megőrzéséért elnevezésű központi munkaerő-piaci programot. Erre azért volt szükség, mert a már megítélt és a határidőig beérkezett, de még el nem bírált támogatási igények 3,8 milliárd forinttal meghaladták a felhasználható keretet.

Egy korszak vége? Az utóbbi időben számos olyan szervezet – alapítvány, cég, szakszervezet – kritizálta Herczog Lászlót, amely korábban kiváló kapcsolatot ápolt a munkaügyi tárcával. A minisztériumot eddig viszont rendre olyan kipróbált, „megbízható” szocialista politikusok vezették, mint Kiss Péter, Burány Sándor, Csizmár Gábor, Lamperth Mónika, Szűcs Erika. Herczogot viszont a rendszerváltás óta minden kormány alkalmazta helyettes államtitkárként, államtitkárként, miniszteri megbízottként – éppen ezért keltett nagy feltűnést, hogy elvállata a miniszterséget a Bajnai-kormányban. Egy sajtótájékoztatón nemrég maga Herczog is kitért arra, hogy egyes szervezetek támadják, vitáznak a tárcával a különböző támogatások odaítélése, oda nem ítélése miatt. Megkeresésünkre a minisztériumban nem kívántak bővebben nyilatkozni ezekről az esetekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.