Lenyelték az áfát

A nagyon gyenge kereslet miatt a vártnál kisebb, ötszázalékos volt a drágulás üteme augusztusban. Legjobban az elektromos energia és a közszolgáltatások ára lódult meg, és a lakosság elszegényedése miatt a júliusban megemelt áfát a termelők és a kereskedők csak alig tudták érvényesíteni. Az alacsonyabb infláció miatt egyre nagyobb az esély egy újabb kamatcsökkentésre.

2009. 09. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsősorban a lakossági kereslet összeomlása és az élelmiszerárak esése miatt voltak „csupán” öt százalékkal magasabbak az árak augusztusban, mint tavaly, holott a júliusi adóemelések ennél jóval magasabb inflációt indokolnának. Az áfa és a jövedéki adó növelése így a termelővállalatokat és a kereskedőket hozza nehéz helyzetbe, mivel saját profitjuk kárára nem tudták a pluszterheket érvényesíteni eladási áraikban. Az elmúlt hónap inflációs adatai azt mutatják, hogy főként a háztartási energia és a közszolgáltatások díjai drágultak, vagyis azok a területek, ahol az éles verseny hiánya miatt teljes egészében át lehetett hárítani az adóemeléseket a fogyasztókra. A jövedéki adó emelése is szinte teljes mértékben átszivárgott az eladási árakba: csaknem kilenc százalékkal drágultak a szeszes italok és a dohánytermékek. Elemzők szerint év végéig még hat százalékra pöröghet fel az infláció, ami elvileg lehetővé teszi a jelenleg nyolc százalékon álló jegybanki alapkamat további mérséklését. A régióban a második legmagasabbnak számító kamat szintjét akár már szeptemberben csökkentheti a jegybank monetáris tanácsa, amennyiben úgy ítéli meg, hogy a forint árfolyamát veszélyeztető hatások ezt lehetővé teszik. Óvatosságra int ugyanakkor, hogy a nemzetközi befektetői környezet továbbra is igen bizonytalan, és bármikor kedvezőtlenebbre fordulhat, így fennáll a forint gyengülésének veszélye.
A távirati irodának nyilatkozó londoni elemzők év végére hét százalék alatti jegybanki kamatszintet valószínűsítenek. Figyelmeztettek, hogy a magyar vállalatok a gyenge kereslet miatt elvesztették árérvényesítő képességük jelentős részét. Ezt jelezte már az is, hogy a forint korábbi gyengülése sem ment át teljesen a fogyasztói árakba, mert az importőrök inkább nem hárították tovább az árfolyamveszteségből adódó többletköltségeiket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.