Már a kenyeret is kölcsönökből vesszük

Lassan már a kenyeret is kölcsönből veszik a hitelkártya-tulajdonosok, miközben alaposan beleragadnak az adósságba. A könnyen hozzáférhető kölcsön sokakat elcsábít, ám az ügyfelek egy része csak késve, vagy egyáltalán nem tudja visszafizetni tartozását. Ugyanakkor az OTP Bank vezérigazgató-helyettese szerint 2009 végén ismét könnyebbé válhat a bankhitelek felvétele.

Csécsi László
2009. 09. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden lehetőséget megragadnak az emberek, hogy betömjék a családi költségvetés réseit. Ha nem megy hagyományos hitelből, más megoldásokat választanak. Ezek közé tartoznak a hitelkártyák terhére felvett kölcsönök, amelyekkel szintén egyre több probléma akad. A bankok tapasztalatai szerint a hitelkártya-tulajdonosok közül egyre kevesebben tudják visszafizetni az adósságukat. Bár pontos számok nem láttak napvilágot erről, a szakemberek szerint a késve, vagy egyáltalán nem fizetők aránya valahol tizenöt százalék körül lehet. Ez azt jelenti, hogy az úgynevezett fedezet nélküli hitelek körében a hitelkártyásoknál a leggyakoribb az elmaradás.
Barabás Gyula, a Magyar Hitelszövetség elnöke lapunknak elmondta: egy évvel ezelőtt még bőven tíz százalék alatt volt a késve fizető kártyatulajdonosok aránya, tehát jelentős növekedésnek lehetünk tanúi. A szakember úgy látja, hogy a tartozások halmozódása már csak azért is rossz hír, mert a hitelkártyáról leemelt kölcsönből az emberek általában nem tartós eszközöket vásárolnak, hanem a megélhetésükhöz hiányzó pénzt pótolják belőle. – Később azonban nagyon megégetik magukat, mert a kamatmentes időszak túllépése után az adósság rohamosan növekszik – közölte Barabás Gyula. A szakember szerint a törleszteni képtelen adósok egy része kiskapukat keres, például másik bankszámlát nyit, és átirányítja a fizetését, hogy a bank ne vonhassa le belőle a tartozást. Ez azonban nem jelent megoldást a problémára, mert a tartozásra folyamatosan rakódik rá a kamat, hatalmasra duzzasztva az elmaradást – közölte az elnök.
Mindeközben az Egyesült Államokban folyamatosan csökken a hitelkártyák száma. A Pénzcentrum.hu értesülése szerint az ügyfelek egyrészt a hitelkártyákhoz kapcsolódó feltételrendszer szigorítása miatt pártoltak el a plasztiklapocskáktól, másrészt a válság miatt sokan óvatosabbá váltak, és inkább csak addig nyújtózkodnak, ameddig a takarójuk ér.
A hitelkártyáknál jóval nagyobb összegű kölcsönöktől, például lakás- és szabad felhasználású hitelektől mindeközben óvakodik hazánk lakossága. A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb számaiból kiderül, hogy a háztartások forinthitel-állománya 16,6 milliárd forinttal növekedett, a devizahiteleknél viszont 155,3 milliárd forintos állománycsökkenés ment végbe júliusban. A teljes állományon belül legnagyobb súlylyal bíró svájcifrank-alapú hitelek állománya már negyedik hónapja csökken.
Az összes tartozáson belül a háztartások lakáshiteleinek értéke az euróalapú kölcsönöknél enyhén emelkedett, a forintalapúaké kismértékben csökkent, míg a svájcifrank-alapúaké az előző havi, nagyon alacsony szinten maradt – derül ki az MNB számaiból. A jegybank adatai szerint júliusban a lakáscélú hitelek állománya 3876 milliárd forint volt, szemben a júniusi 3936 milliárd forinttal. A háztartások lakáscélú forinthiteleinek állománya júliusban 1514,1 milliárdot, míg az előző hónapban 1513,5 milliárd forintot tett ki. Az euróalapú lakáshitelek állománya – a júniusi 131,4 milliárd forintról – júliusban 144,1 milliárd forintra nőtt. Az egyéb devizában felvett lakáscélú hitelek július végi állománya 2215,3 milliárd forintra csökkent a júniusi 2289,6 milliárd forintról.
A Magyar Hitelszövetség elnöke szerint a svájcifrank-alapú hitelek összegének jelentős csökkenése mögött az áll, hogy már alig lehet hozzáférni ezekhez a konstrukciókhoz, ezért az emberek inkább az euróalapú kölcsönök felé fordultak. Barabás Gyula úgy látja, hogy az emberek bizalmatlansága csak lassan oldódik majd, ezért nem valószínű, hogy hitelfelvételi hullám várható a közeljövőben. Kovács Antal, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese ugyanakkor úgy gondolja, hogy az év második felében megállhat a lakossági hitelpiac szűkülése. A távirati irodának nyilatkozó szakember közölte: a háztartások hitelfelvétele 2009 első öt hónapjában – a korábbi mintegy öt százalékról – a GDP egy százaléka alá esett. A forinterősödés, a jegybanki kamatvágások ugyanakkor jó alapot adnak arra, hogy az év hátralévő részében a lakossági hitelpiac fokozatos élénkülésére lehessen számítani – tette hozzá Kovács Antal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.