Mindenki a kormányra vár

Eddig nem látott szakmai öszszefogás körvonalazódik az egymással versenyző szoftverfejlesztők, informatikai és távközlési társaságok között, mivel az informatikai felnőttképzéssel kapcsolatos állami források egyelőre váratnak magukra. Az egyébként idehaza ötpárti támogatást élvező Titán programot a Magyar EU Fejlesztési Igazgatótanács már közel egy éve kidolgozta és lerakta a kormány asztalára, az első kurzusok azonban legjobb esetben is csak 2010 első fél  évében indulhatnak el.

Bodacz Péter
2009. 09. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakmai és politikai összefogás már van, komolyabb eredményekre azonban még várni kell a felnőttek informatikai írástudatlanságát felszámolni hivatott, Titán névre keresztelt programmal kapcsolatban.
Az egymással éles versenyben álló informatikai és távközlési szolgáltatók, szoftvergyártók és egyéb piaci szereplők a Magyar EU Fejlesztési Igazgatótanács (Mefit) keretein belül együttműködve már tavaly kidolgozták a programot, ami elsősorban a kis- és közepes vállalkozások, valamint magánszemélyek többlépcsős informatikai képzését biztosítaná, szükség szerint az alapoktól kezdve. A három pilléren álló program célja továbbá a munkavállalók versenyképességének megőrzése, illetve fokozása, valamint az informatikai szektorban komolynak mondható szakemberhiány mérséklése.
A többévesnek szánt program ugyan ötpárti támogatást élvez, a kormányzati források minden korábbi ígéret ellenére mégsem csordogálnak. Az informatikai felnőttképzési program kezdeményezőjeként működő Mefit Alapítvány főigazgatójától, Tilesch Györgytől megtudtuk: mióta lerakták a kidolgozott programot a kormány asztalára, mindössze annyi történt, hogy ez év elején létrehozták a Titán koordinációs bizottságot, amely összefogja az érintett kormányzati szereplőket. Más látható eredmény mindeddig nem született. – Jogilag értelmezhető kormányzati döntésre a forrásokat illetően még nem került sor, dacára annak, hogy a programban részt vevő, egymással sok esetben kiélezett piaci versenyt vívó vállalatok már 4,6 milliárd forint értékű felajánláson vannak túl. Egyelőre csak annyi, nem hivatalos információval rendelkezünk, hogy a válságkezelő csomag részeként a kormány az Új Magyarország fejlesztési terv forrásaiból 11 milliárd forintot irányzott elő a Titánra, ám ennek egyelőre nyomát sem látjuk – húzta alá a főigazgató.
A program fő célkitűzése a versenyképesség fokozása, aminek szükségességét számos, a Mefit keretein belül egy asztalhoz ülő szoftverfejlesztő cég, távközlési szolgáltató és eszközgyártó is felismerte. Ezek a társaságok, civil partnereikkel együtt, mindeddig példátlan módon készek az összefogásra a siker érdekében – közölte Tilesch György, akinek várakozásai szerint – függően a kormányzati lépésektől – az első, kisebb képzések legjobb esetben is jövő év első negyedévében indulhatnak el.
Az állami ráfordítás mértéke – tudtuk meg a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) sajtóosztályától – nem fix összeg, hanem a majdani pályázók számától függ: a Titánra fordított pénz nagyságát egy úgynevezett indikátorrendszer fogja majd pontosan megmutatni, aminek kidolgozása jelenleg még folyamatban van. A kormányzat eddigi szerepvállalását firtató kérdésünkre a MeH válasza lényegében alátámasztja a Tilesch György által elmondottakat: működik az érintett tárcák által létrehozott Titán koordinációs bizottság, amelynek feladata a „célkitűzések megvalósításához szükséges szakmai egyeztetések operatív lebonyolítása”. Itt zajlik a szakmai szempontrendszer kialakítása is, ám mindennek részletezésébe nem bocsátkozott a MeH. A Titán programot emellett nevesítették a kormány válságkezelési tervében, valamint a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium által készíttetett, a kormány által jóváhagyott informatikai és kommunikációs ágazati stratégiában is. A Miniszterelnöki Hivatal mindezek tükrében visszautasította a piaci szereplők által megfogalmazott kifogásokat, miszerint kormányzati részről nem történt semmilyen, jogilag értelmezhető lépés az ügy érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.