Múzeum az alagsorban

Tölgyesi Gábor
2009. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vakít a nap a Duna soron, egy kovács római öltözékben tapos a fújtatón. A sétányt övező támfalon Dunakeszi város diákságának táblája emlékeztet arra, hogy egykor itt állt egy római kikötőerőd, az ódon kődarab előtte annak a falából származik. Kézműves holmik, vásárfiák. A könyvtár egy kis pulttal költözött ki a folyópartra, a kulturális örökség napjai alkalmából helytörténeti kérdésekkel érkezett. A rév csak néhány méterre innen. Lenyűgöző tudás: a rómaiak már a 370-es években is tudták, hová érdemes kikötőt építeni. És Rómer Flóris már az 1870-es években tudta, itt a Duna bal partján is állomásoztak római katonák.
Szombat délelőtt a Duna sor 28-as számú házához igyekszünk. Konferencia egy magánházban: kevéssé megszokott. A kocsibejárón felkaptatókat fogadó látvány önmagáért beszél: a terasz alatt nemcsak ápolt pázsit, hanem a kikötőerőd feltárt déli falszakaszának egy darabja fogad. A fal a ház alagsorában folytatódik, ahol még egy saroktorony maradványára is rácsodálkozhatunk. A tágas térben a Magyar Nemzeti Múzeum jóvoltából – pályázati és önkormányzati támogatás segítségével – régészeti leleteket bemutató tárlók is helyet kaptak. Az egyikben az erődépítő császár, Valentinianus kis szobra, továbbá faltéglák, tetőtéglák. A műemlékileg helyreállított fal bemutatásának mikéntje a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke, Mezős Tamás tervei alapján valósult meg.
A konferencia telt házas. Schneider Márta szakállamtitkár a civil kurázsi és a régészeti, örökségvédelmi szakma összefogását méltatja, amire jó ok van: amikor az ezredforduló után Hirschberg Attila és családja e telken kezdett házat építtetni, nem rombolt, hanem az időt és az anyagiakat sem sajnálva segítette a Mráv Zsolt régész által irányított leletmentést – valódi polgári gondolkodásról, értékrendről téve tanúságot. Az eredmény ritkaságszámba megy. A kikötőerőd Dunához lefutó déli zárófala huszonnyolc méter hosszan őrződött meg, ez ma a leghosszabban megmaradt az ismert római kikötőerődök közül. Műemlékké 2004-ben nyilvánították, a pannóniai limes részeként az UNESCO világörökség-programjába került. Most az egyetlen „magántulajdonban” lévő történelmi emlék az egykori római határvonal mentén.
Az ókori Római Birodalom Magyarország területére eső határépítményeinek, a Ripa Pannonica egyike a kikötőerőd. Visy Zsolt régészprofesszor a konferencián arra hívja fel a figyelmet, jó esély van arra, hogy a rom – a római limes UNESCO-pályázathoz kapcsolódó kétszáz magyar helyszín egyikeként – 2012 elején világörökségi helyszínné váljon. Több európai ország fogott össze, hogy a kínai nagy fal hosszával, jelentőségével is felérő limes – a mentén található római katonai és polgári emlékek – megkapja a kitüntető címet.
Mráv Zsolt élvezetes beszámolót tart a kikötőerőd és az ahhoz kapcsolódó gödi római katonai objektum történetéről, amelynek területét a pannóniaiak a római jog szerint magukénak tulajdonítottak a szövetséges kvádok földjén. A történet szól katonai megfontolásokról, korrupcióról, politikai ambíciókról, szerződésszegésről, királygyilkosságról, majd Pannónia feldúlásáról a kvádok és a velük mindig szövetséges szarmaták által. Végezetül a status quo helyreállításáról. Hasonló történet, mint a lengyel és cseh rakétavédelmi pajzs végül elvetett terve, csak végletesebb, véresebb változat.
A Meggyfa utcai római villa padlója őrzi egy kutya lábnyomát. Dunakeszin is akad hasonló élmény: a tárlókban kiállított fal- és tetőtéglák azt mutatják, 1600 évvel ezelőtt nemcsak rómaiak, hanem kutyák, macskák is éltek errefelé. Békés hétköznapok, anno.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.