Nőtt a pesszimizmus az ingatlanpiacon

Bodacz Péter
2009. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább növekedett a pesszimizmus az ingatlanpiacon: a GKI Gazdaságkutató Zrt. és az Ingatlan és Befektetés című szakfolyóirat júliusi ingatlanpiaci indexének értéke az előző negyedévi mínusz 29-es szint után mínusz 33,4-re esett. Ez – hangsúlyozta Akar László, a GKI elnöke – a kilencéves múltra visszatekintő, negyedévenként ismétlődő kutatás eddigi legrosszabb eredménye, ugyanakkor az immáron egy éve folyamatos zuhanás az utolsó negyedévben kissé lassulni látszik, hiszen január és április között még 8 pontos mérséklődést mértek. A szakember kiemelte: az ingatlanpiaci szereplők – a vállalatok, az ingatlanfejlesztők és -forgalmazók, valamint a lakosság – várakozásait összesítő kutatás szerint egyetlen részpiacon sem várható pozitív fordulat. A legcudarabb helyzet a lakáspiacra vonatkozó kilátások terén tapasztalható. Itt a legalacsonyabb, mínusz 48 pontos a részindex. A felmérés alapján 29-31 ezer új lakás felépítését valószínűsítik az idén, a kiadott építési engedélyek számának jelentős visszaesése pedig előrevetíti a további mérséklődést. A lakásépítésre és -felújításra vonatkozó lakossági várakozások 2009 júliusában tovább romlottak: mindössze 37 ezer háztartás tervez felújítást az elkövetkező egy évben. A GKI prognózisa szerint az új lakások ára ez idő alatt változatlan marad, a használtaké viszont 3,5 százalékkal csökkenhet.
A piaci szereplők mellett az Opten céginformációs szolgáltató felszámolásokkal kapcsolatos tegnapi jelentése is lehangoló képet mutat: júliusban 290 céggel szemben indult felszámolási eljárás az építőiparban, ami lényegében megegyezik a tavasszal mért havi értékekkel. Mint azt Csorbai Hajnalka, a társaság stratégiai igazgatója kifejtette, tavaly júliusban 213 cég jutott ilyen sorsra, vagyis a növekedés 36 százalékos. Ez jócskán meghaladja az első hat havi 22 százalékos ütemet, vagyis a felszámolások növekedésének erőteljes gyorsulásáról beszélhetünk. Hasonló jelenséget tapasztalnak a végelszámolásoknál is: tavaly júliusban 114 cég bezárásáról döntöttek a tulajdonosok, ami 68 százalékos növekedés, szemben az első hat havi 52 százalékossal. A stratégiai igazgató szavai szerint egyre több nagy árbevételű cég kerül felszámolás alá, amelynek egyenes következménye, hogy az alvállalkozóként dolgozó kisebb társaságok növekvő számban kénytelenek likviditási gondokkal számolni a még kifizetetlen számlák miatt. Az Opten adatai szerint idén 3028 új céggel gyarapodott az ágazat, ami 30 százalékkal kevesebb, mint 2008 azonos időszakában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.