Orosz rulett

Villányi Károly
2009. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aláírták a pénzügyi szervezetek magatartási kódexét. Magatartási – etikai – kódex egyébként eddig is volt, csak szinte senki nem tudott róla. Ez egy olyan dokumentum, amit néha aláírnak. Kódex tehát van, volt és lesz. Ami igazán fontos, az a magatartás. Érthetetlen táblázatok, végeláthatatlan, apró betűs szerződéskiegészítések, lekezelő banki ügyintézők, okoskodó biztosítási ügynökök. Ez jellemzi ma ezeket az intézményeket.
A decembertől hatályos, új magatartási kódex egyes részletei már nyilvánosságra kerültek. Kiderült például, hogy a hitelfelvevők és a hitelezők közötti bizalom erősítése a cél, meg az is, hogy a bankok majd nagyobb hangsúlyt fektetnek a tájékoztatásra.
Igen, ez lenne, ez lett volna az alfája és az ómegája ennek az egésznek. Csak halkan tegyük fel a kérdést, idáig hány hitelszerződésnél lehettek problémák a tájékoztatással, a bizalomról most ne is beszéljünk. Az adatok a következők: 1,4 millió megállapodás született a bankok és az ügyfelek között, a lakosság hitelállománya jelenleg 9568 milliárd (!) forint. Ezeket a szerződéseket már megkötötték, a hitelt felvették. A válság kirobbanása után pedig az ügyfelek csak pislogtak, nem volt elég a drámai mértékű forintgyengülés, a bankok kamatot is emeltek.
Megtehették. Megtehetik ezután is. Majd arra hivatkoznak, hogy megváltozott a jogi vagy a makrogazdasági környezet, esetleg azt mondják, módosultak a pénzpiaci feltételek. Az új kódex szerint ugyanis ezekre a pontokra hivatkozva emelhetik majd a bankok a kamatot. Eddig a válság idején egyetlen állami vezető, se Gyurcsány Ferenc, se Bajnai Gordon, se Sólyom László köztársasági elnök nem emelte fel a szavát a bankok vérlázító magatartása ellen. Nem mondták, hogy eddig és ne tovább! A pénzintézetek megregulázása elmaradt. Nem nagy csinnadrattával aláírt új kódex kell ide, hanem határozott üzenet, ellentmondást nem tűrő fellépés és kemény szankciók. Ilyet nálunk nem látni.
Mert lehet, hogy a Magyarországon működő bankok külföldi tulajdonban vannak, de a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és a Gazdasági Versenyhivatal száz százalékig magyar. Ott a végrehajtó hatalom szava a döntő. Onnan lehet visszatámadni. A legkisebb pénzintézeti botlást, ami az ügyfelek megtévesztésére alkalmas, meg kell torolni. De ezek a néhány millió forintos büntetési tételek persze – amiket a PSZÁF mostanában kiszab – tökéletesen alkalmatlanok a rendteremtésre. Az is tarthatatlan, hogy a bankokkal szemben a megkárosított ügyfelek képtelenek egységesen fellépni. Ennek a megszervezése is gyerekcipőben jár. Hol vannak a precedensértékű próbaperek, amelyeket az átvert ügyfeleket tömörítő szervezeteknek kellene megindítaniuk? Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete, ébresztő!
Azt mindenki tudja, hogy a bankárok nem Raszkolnyikov típusú, önmarcangoló emberek, ők csak a táblázatokat, a kamatlábakat, a növekedés dinamikáját és a profitot látják, az emberi sorsok alakulására nem igazán fogékonyak. Nekik elhinni, hogy majd bármilyen kódex hatására megváltoztatják az üzletpolitikájukat, ostobaság.
Amíg kódexeket írogatnak alá, folynak a kilakoltatások, érkeznek a törlesztőrészletek emelkedését körmönfontan indokló levelek, amelyek kézhezvétele a kiszolgáltatott ügyfelek számára felér egy halántékhoz szorított fegyverrel, amelyben csak egy lövedék van. Ha szerencséjük van, még tovább tudják fizetni a részleteket, csak fordul egyet a tár, ha nincs, vége mindennek.
A játék neve: orosz rulett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.