Pest megyei városok a bűnügyi lista végén

A térfigyelő rendszerek elterjedésének, illetve a polgárőrök és közterület-felügyelők aktívabb munkájának köszönhető, hogy Pest megyében a legkedvezőbbek a bűnügyi statisztikák.

Csibra Tibor
2009. 09. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pest megyei települések közbiztonsága a legjobb, e helyek szerepelnek leggyakrabban a bűnügyi toplista végén. Az eredmény az önkormányzatok és a helyiek erőfeszítéseinek köszönhető – nyilatkozták az érintett közösségek vezetői a távirati irodának. A bűnügyi toplista 274 város közbiztonsági statisztikáját vizsgálja, s veti össze évente. A sereghajtók között szerepel a Pest megyei Pécel, Pomáz, Maglód, Ócsa, Pilisvörösvár, Göd a 262. helyen áll, Szob pedig az utolsó előtti. Százhalombatta nincs a sor végén, de csaknem száz helyet javított, 2007-ben még a 140. volt.
– A jelentős javulás főképp a rendőrségre bekötött térfigyelő rendszer elterjedésének, illetve a polgárőrök és közterület-felügyelők aktívabb munkájának köszönhető – mondta Tomek Noémi százhalombattai önkormányzati szóvivő. A város a közbiztonság érdekében jelentős összeggel támogatja a helyi rendőrséget – tette hozzá. Bognár László gödi alpolgármester szerint városát a rendőrség is a béke szigetének tartja, és ez elsősorban a település kedvező fekvésének köszönhető: a nagy bevásárlóközpontok mellett lévő Dunakeszi és Vác jobban vonzza a bűnözőket, akik ezért elkerülik Gödöt. A település lakói részt vesznek az úgynevezett szemmozgalomban, ha idegeneket látnak a környéken, bejelentést tesznek az önkormányzatnál, illetve a rendőrségen.
Papp Péter, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatója lapunknak elmondta, a megyében található a legtöbb, 184 város. A helyi rendőrök évek óta a legjobb statisztikákkal büszkélkedhetnek, az életellenes bűncselekmények 95 százalékát felderítették az idén, és az összes emberölés elkövetőjét elfogták. Az ezredes megerősítette, hogy a térfigyelő kamerák elterjedése sokat javított az ezeket használó települések közbiztonságán.
Emlékeztetett, hogy a közelmúltban hatályba lépett a polgárőrségről szóló törvény, amely szerint a térfigyelők felvételeit már nemcsak a rendőrök, hanem a civilek is vizsgálhatják. Papp Péter szerint azoké a rendszereké a jövő, amelyek élőképeket közvetítenek, mert azokkal lehet a leggyorsabban reagálni a bűncselekményekre. A rendőrségi statisztikák rendre igazolják, hogy ahol ilyen térfigyelők vannak, ott jelentősen csökken a bűnesetek száma. Ezért érdemes kiterjeszteni a hatósugarukat, mert a bűnözők figyelik elhelyezkedésüket, és elkerülik az ilyen területeket. A kamerák telepítése, műszaki felügyelete az önkormányzatok feladata, amelyeknek már egyre több uniós forrás áll ehhez rendelkezésükre – mondta Papp Péter.
A hatóság tapasztalatai szerint a civil összefogás leginkább a kisebb településekre jellemző, ahol a lakók ismerik egymást, és jobban vigyáznak saját, illetve közösségi értékeikre is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.