Polcokon maradt mérgező cumisüvegek

Ősszel ismét az Európai Bizottsághoz fordul a Levegő Munkacsoport, hogy tiltsák be a mérgező anyagokat tartalmazó cumisüvegek forgalmazását. Az unió korábban arra hivatkozva utasította el kérésüket, hogy bár a rákot okozó és elhízáshoz vezető vegyszer valóban megtalálható a műanyag üvegekben, az nem oldódik ki. Álláspontjukat azonban a legújabb amerikai kutatások egyértelműen cáfolják.

Mizsei Bernadett
2009. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs Hatáskör. Kathi Attila, az Országos Fogyasztóvédelmi Felügyelőség szóvivője kijelentette: mivel nincs sem uniós, sem hazai tilalom a BPA-t tartalmazó termékekre, ezért nincs hatáskörük intézkedni. A környezetvédők listája szerint a Playtex, a Gerber, az Evenflo, az Avent, a Dr. Brown’s és a The First Years bizonyos cumisüvegei tartalmazzák a veszélyes vegyszert.


Még mindig megtalálhatók a hazai boltok polcain azok a cumisüvegek, amelyek biszfenol-A-t (BPA) tartalmaznak. Ezekről a termékekről mintegy 130 vizsgálat bebizonyította: a bennük lévő anyagok miatt a hormonhatáson túl növelhetik a rák kockázatát, és hozzájárulhatnak az elhízáshoz is. A Levegő Munkacsoport arra hívta fel a figyelmet, hogy a Cincinnati Egyetem kutatása szerint forró folyadékok hatására ötvenötször gyorsabban kijut a cumisüveg anyagából a BPA, amely komoly károsodást okozhat a csecsemők fejlődésében. A kutatók a kisgyermekek vérében a felnőtt átlagnál tízszer magasabb BPA-koncentrációt mértek. A Harvard Egyetem 2009 májusában publikált tanulmánya szerint pedig a gyermekek vizeletében kétharmadával nőtt a BPA-koncentráció, miután egy héten keresztül biszfenol A-t tartalmazó cumisüvegből ittak hideg italokat.
Az Egyesült Államokban betiltották a mérgező üvegek használatát, de Magyarországon még ma is polikarbonát a legtöbb cumisüveg alapanyaga, amelyben megtalálható a BPA. Bár az Európai Unióban még ma is legálisan árusíthatják a vegyszeres cumisüvegeket, Nyugat-Európában a legtöbb cég önként kivonta a káros terméket a kínálatából. A számtalan felhívásnak köszönhetően a nyugati országokban már tudatosan vásárolnak a kisgyermekes édesanyák, és megvizsgálják a palackok öszszetételét, így azok a cégek, amelyek továbbra is el kívánják adni a BPA-t tartalmazó üvegeket, a kelet-európai országok felé fordulnak.
A Levegő Munkacsoport éppen ezért tűzte ki célul, hogy az új Európai Bizottság felállásakor – az ismert amerikai kutatások eredményére hivatkozva – újra megpróbálják meggyőzni a döntéshozókat a tiltás jelentőségéről.
Úgy tűnik azonban, ha elérik céljukat, ellenőrzésre továbbra is szükség lesz. A kanadai egészségügyi hatóság (Health Canada) kutatói ugyanis BPA-t mutattak ki olyan cumisüvegekben tárolt folyadékból, amelyek a gyártó jelzése szerint nem tartalmazták a vegyi anyagot. A vizsgálatot azt követően kezdték meg, hogy bejelentették: tilos a polikarbonátból készült cumisüvegek gyártása és forgalmazása. Az új szabályozást követően meglepően gyorsan árasztották el a piacot azok a termékek, amelyekről azt hirdették, BPA-mentesek. A vizsgálati eredmények megdöbbentették a hatóság munkatársait, mivel a BPA-t olyan műanyag cumisüvegekben is megtalálták, amelyek előállításához nincs szükség az egészségkárosító vegyületre. A termékekben csak kis mennyiségű szennyező anyagot találtak, így az is előfordulhat, hogy az a gyártás során került be a termékbe. A kutatók szerint ezért a gyártóknak felül kellene vizsgálniuk a gyártási folyamatot, hogy kiderüljön a szennyeződés oka.
Az úgynevezett REACH, az Európai Unió vegyi anyagokat szabályozó rendelkezése biztosítja a fogyasztónak, hogy megtudhassa, milyen egészségére veszélyes kemikália található egy-egy termékben. A Greenpeace nyár elején indította el a REACH betartásának ellenőrzésére irányuló kampányát. – Az eltelt néhány hónap során úgy találtuk, kevés kivételtől eltekintve a cégek nem informálják a lakosságot arról, hogy az általuk forgalmazott termékek és csomagolásuk tartalmazza-e a különös aggodalomra okot adó anyagok bármelyikét – nyilatkozta lapunknak Tömöri Balázs, a kampány koordinátora.
A szakember beszámolt arról is, hogy az uniós jogszabály ellenére a cégektől alig kaptak információt ezzel kapcsolatban, így más úton próbálnak tájékozódni. – Amennyiben találunk olyan terméket vagy csomagolást, amelyben megtalálható a legveszélyesebb kategóriába sorolt vegyi anyag, a hatóság és a fogyasztók mozgósításával kezdeményezzük azok forgalomból való kivonásukat – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.