Rengetegen munka nélkül Szlovákiában

Neszméri Sándor
2009. 09. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szlovák lapok már csak gúnyosan vagy némi nosztalgiával írnak arról, hogy egy évvel ezelőtt még „tátrai tigrisnek” tartották Szlovákiát kiváló gazdasági eredményei miatt. A szakértőket a bruttó hazai termék (GDP) 5,5 százalékos zuhanása aggasztja (a múlt évet Szlovákia 6,4 százalékos növekedéssel zárta), a polgárokat viszont az országos munkaügyi központ adatai rémisztik leginkább: az év első hét hónapjában 217 ezren vesztették el munkájukat az országban, amivel 355 800-ra emelkedett a munkanélküliek száma. A 12,07 százalékosra nőtt munkanélküliségi arány ötéves negatív csúcsnak felel meg Szlovákiában.
A munkaerő-piaci helyzet az év végéig tovább romlik – erre Ján Sihelsky, a munkaügyi központ igazgatója „figyelmezteti” a közvéleményt. A munkáltatók előzetes jelentése szerint az év végéig további tömeges elbocsátásokra kell számítani, összesen 17 000 munkahely szűnik meg, miközben „a szeptemberi hónap lesz a legrosszabb. A nyári szünidő befejeztével akkor jelentkeznek majd munkáért a szakközépiskolát és szakmunkásképzőt végzett fiatalok. A mintegy hetvenezer pályakezdőnek akár az egyharmada, 23-24 ezer fiatal folyamodhat munkanélküli-segélyért” – állítja az igazgató, vagyis a szakemberek számítása szerint a munkanélküliek száma meghaladhatja a négyszázezret, tehát a következő évet az ország 14 százalékos munkanélküli-aránnyal kezdheti.
Független szakértők szerint a helyzet még ennél is rosszabb a szlovákiai munkaerőpiacon. Arra figyelmeztetnek, hogy a Csehországból, Nagy-Britanniából és Magyarországról visszatérő munkavállalók mintegy százezres tömegének még csak a törtrésze jelentkezett a munkaközvetítő központokban, többségük a végkielégítésből él, és bízik abban, hogy visszamehet dolgozni külföldre. Egy másik jelentős részük viszont a betegbiztosítás lehetőségét használja ki, vagyis gyógyíttatja a korábban elhanyagolt betegségét, amire a szlovák törvények szerint egy évig van lehetőség, addig jár a munkavállalóknak a betegbiztosítási segély. Emellett a kormány „üzemen belül” tartott mintegy negyvenezer munkanélkülit. A Fico-kabinet ugyanis tavasszal felajánlotta a nagyobb cégeknek, hogy amennyiben a válság miatt feleslegessé vált munkaerőt nem bocsátja el, minden járulékot magára vállal az állam. A statisztikai hivatal jelentése szerint az első fél évben kétszáz üzem élt a lehetőséggel, és mintegy negyvenezer emberre kért ilyen jellegű támogatást az államtól.
A munkaerőpiacon kialakult áldatlan helyzet a legerőteljesebben az egészségügyi biztosítóknál csapódott le, s úgy tűnik, a magyar kormány által két éve még példaértékűnek mondott több-biztosítós rendszer „kétpilléres rendszerré” zsugorodik. A kormány még júniusban eldöntötte, hogy a két, százszázalékos állami tulajdonban lévő biztosítót – az általánosat és a közöset – összevonja. Richard Rasi egészségügyi miniszter a múlt héten be is jelentette, az összevonást december 31-ig befejezik. A múlt héten a két magántőkén nyugvó biztosító jelentette be az összesen mintegy 1,5 millió biztosítottjának, hogy a jobb szolgáltatások érdekében ők is „házasodnak”, vagyis az Apollo és a Dovera egyesül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.