Kivizsgálják a kínzásokat
Washington. Az amerikai kormány kivizsgálja azokat a feltételezett visszaéléseket, amelyeket a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) munkatársai követtek el gyanúsítottak kihallgatása közben. Eric Holder igazságügy-miniszter kinevezte a vizsgálat irányításával megbízott ügyészt, akinek feladata a terroristagyanús foglyokkal szemben alkalmazott vallatási módszerek kivizsgálása, valamint annak kiderítése, hogy törvényt sértettek-e a CIA tisztjei, amikor durva módszerekkel próbálták szóra bírni az őrizeteseket. (MTI)
Litván kérdőjelek CIA-ügyben
Brüsszel. Vizsgálat lefolytatását ígérte tegnap Brüsszelben a litván államfő annak felderítésére, hogy valóban működtetett-e az amerikai titkosszolgálat titkos börtönöket Litvániában a terrorizmus elleni harc keretében. Amerikai médiabeszámolók szerint a CIA Románia és Lengyelország mellett Litvániában, Vilnius közelében is fenntartott ilyen titkos börtönöket, ahol terroristagyanús személyeket őriztek. (MTI)
Ellenzéki perek Iránban
Teherán. Iránban újabb reformista vezetőket állítottak a teheráni forradalmi bíróság elé tegnap. Többek között Mohammed Hatami, a reformer szellemiségű volt iráni elnök körének, egykori kormányának több tagja, valamint reformista újságírók is a bíróság elé állítottak között vannak. Ez a negyedik csoportos bírósági eljárás olyan személyek ellen, akiket azzal gyanúsítanak, hogy a zavargásokat szították a júniusi elnökválasztás után. (MTI)
Elfelejtett hódítók
Mexikóváros. Kavarodást okozott Mexikóban az, hogy az általános iskolás történelemtankönyvekben alig tesznek említést az európai hódítókról. Az oktatási minisztérium azzal magyarázza a hiányt, hogy meg szerették volna kímélni a gyerekeket a konkvisztádorok kegyetlen tetteitől. (MTI)
Tusk az „ostoba” orosz műsorról
Varsó. Varsó a lengyel–orosz viszony javítására törekszik, függetlenül egyes történelmi kérdésekben meglévő esetleges nézetkülönbségektől – közölte a lengyel kormányfő. A kormány nem vitatkozik publicisztikákkal, akkor sem, ha olyan „ostobák és igazságtalanok”, mint legutóbb Oroszországban – mondta Donald Tusk arra a műsorra utalva, amelyet szombaton sugárzott az orosz állami televízió, és amelyben Lengyelországot tették felelőssé az 1939. augusztusi Molotov–Ribbentrop-paktumért. Az okfejtés szerint az 1934-es lengyel–német megnemtámadási szerződés aláírása vezetett el a német–szovjet megállapodáshoz. (MTI)
Nagy Ervin távolmaradt, Szabó Kimmel elhatárolódik a Tisza Párttól
