Szeptember 19.
Szakrális séta Pesten és Budán. Pest belvárosában, majdnem úgy, mint Rómában, szinte egymást érik a templomok. A szent helyek látogatására hívják a bármilyen vallású, világnézetű érdeklődőket. A séta a Ferenciek terén álló, leglátogatottabb magyar egyházban kezdődik. A barokk stílusú XVIII. századi ferences templomból az út a Március 15. térre vezet. Különös helye ez az országnak, az ókor találkozik a középkorral és az újkorral. Contra-Aquincum római maradványainak szomszédságában emelkedik a belvárosi főplébánia-templom, amely Pest legrégibb temploma. A XII. században épült román stílusban a mártírhalált halt Szent Gellért püspök sírjának a helyén, később gótikus épületrészekkel egészítették ki. A XVII. században a törökök mecsetként használták, majd a XVIII. században barokk stílusban állították helyre, de belsejében klasszicista stílusjegyeket is találunk. A hagyomány szerint itt tartotta eljegyzését Árpád-házi Szent Erzsébet, itt mondtak ünnepi szentmisét Hunyadi Mátyásért a királlyá választása előtti napon. A templomban koronázták magyar királlyá Ferenc Józsefet is. A mellékhajó két értékes reneszánsz pasztofóriumában (művészi kiképzésű oltáriszentség-fülkéjében) látható Árpád-házi Szent Erzsébet és Szent László királyunk ereklyéje is 2006 óta. Az 1770-es évekre fejeződött be a talán leggazdagabban díszített magyar barokk istenháza, az egyetemi templom építése, a séta következő állomáshelye. A barangolás utolsó színhelye a Szerb utcai Szent György ortodox templom. A törökök elől menekülő szerb telepesek 1695 és 1698 között új templomot építettek egy középkorinak az alapjaira; ezt 1731-ben lebontották. A ma is látható, kőkerítéssel határolt barokk épületet két évvel később emelték. Az érdeklődők másnap a budai sétán a Bauhaus stílusú pasaréti templomot, illetve a budakeszi pálos kolostort és templomot tekinthetik meg.
Találkozó: szeptember 19., 10 óra, Ferenciek tere, a templom előtt; szeptember 20., 15.30, a Moszkva téri óra alatt (BKV-jegy vagy -bérlet szükséges).
A program egyébként a kulturális örökség napjainak a része, amely alkalomból más helyszíneken (Budapesten és országszerte, sőt a határon túl) is tartanak hasonló sétákat ezekben a napokban (például a soproni hősök temetőjében, Ausztriában a fraknói várban). A programokról és eseményekről bővebben az Oroksegnapok.hu, illetve a Kultura.itthon.hu internetes oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.
Csalános vigasság Salföldön. A Balaton-felvidéki salföldi majorban csalános vigasság lesz. Hagyományőrzés és természetvédelem címet viseli az a kötetlen találkozó, amelyen részt vesz a Csalán Egyesület is, a szervezet munkatársai ingyenes környezeti tanácsadást, környezetbaráttermék-bemutatót és ökolábnyom-számítást tartanak. Lesz játszóház a kicsiknek, átadják a Balaton-felvidéki Nemzeti Park legjobb bora, 2009 kitüntetést is. Érdeklődni lehet a (87) 702-857-es, illetve a (30) 939-0770-es telefonon.
Időpont: 9–14 óra
Városfejlesztési túra Budapesten. Érdekes kezdeményezésnek tűnik az a városjárás, amelyen a résztvevők főépítész szakértők magyarázata mellett tekinthetik és ismerhetik meg a Duna melletti területek jelenleg folyó fejlesztésének hátterét, valamint ritkán látható perspektívából szemlélhetik meg az épületeket és hidakat. Városnéző, ismerkedő hajókirándulásról van szó, ahol a résztvevők elhajóznak a privát fejlesztők projekthelyszínei és a főváros legfőbb városfejlesztési pólusai előtt. Az utazás során az építész szakemberek beszámolnak a helyszínekhez fűződő fejlesztési elképzelésekről, a jövőbeni tervekről, és elárulnak néhány kulisszatitkot is.
A részvétel ingyenes, de a szervezők előzetes regisztrációt várnak, mert a hajó befogadóképessége véges. Még szombat reggel is lehet 9.30-ig regisztrálni a (20) 459-4049-es mobiltelefonon.
Időpont: 10–12 óra
Indulás, beszállás: Budapest, Batthyány tér, BKV- hajókikötő.
Szeptember 21.
Kiállítás a sztálinizmus problémáiról. Az Országos Széchényi Könyvtárban A sztálinizmus problémái címmel nyílik kiállítás a moszkvai Roszpen Könyvkiadó történelmi sorozata alapján, amelyet Sz. Bíró Zoltán akadémikus nyit meg.
Helyszín: Országos Széchényi Könyvtár (budavári királyi palota, F épület), 516-os tanácsterem.
Időpont: 17 óra
Egyház és politika. Három különböző felekezethez tartozó egyházi vezető beszélget a Magyar Pax Romana zsinati klubjában. Beer Miklós katolikus, Fabiny Tamás evangélikus és Steinbach József református püspökök a keresztény lelkészek, értelmiségiek és politikusok közötti együttműködés szerepéről cserélik ki véleményüket.
Helyszín: Háló Közösségi Központ, Budapest V. kerület, Ferenciek tere 7–8., III. lépcsőház, 2. emelet 9.
Időpont: 17 óra
Szeptember 25.
Radnóti és a soknyelvű Európa. A nyelvek európai napján nyílt napot tart az Országos Idegen Nyelvű Könyvtár. A Radnóti Nem tudhatom című versének hét nyelven való felolvasásával kezdődő nemzetközi napon a sok nyelven beszélő Európáról észt, finn, német, angol és lengyel vendégek tartanak előadást, lesz kerekasztal-beszélgetés a kulturális sokszínűségről. A legérdekesebbnek talán a hazai lengyel kisebbség és a 70 éves budapesti Lengyel Intézet bemutatkozása ígérkezik délután.
Helyszín: Országos Idegen Nyelvű Könyvtár, Budapest V. kerület, Molnár utca 11. Tel.: (1) 318-3688
Időpont: 10–22 óra
Kutatók éjszakája. Mint minden év szeptemberének utolsó péntekén, az idén szeptember 25-én is megrendezik a kutatók éjszakáját. Jövő pénteken délutántól késő éjszakáig az ország tizennyolc városában csaknem ötszáz rendezvényen vehetnek részt a tudományok és a technika iránt érdeklődők. A szervezők különösen figyelnek arra, hogy ne iskolás típusú előadások, hanem izgalmas, a közönség tevékeny részvételét igénylő bemutatók segítségével adják át a tudást a kutatóhelyekre, egyetemekre látogató óvodás gyermekeknek, általános és középiskolás fiataloknak, valamint felnőtteknek.
A szegedi Dóm téren például látványos kémiai kísérleteket mutatnak be. A Hogyan működik? című esemény szervezője, Kovács Lajos, a Szegedi Tudományegyetem vegyésze lapunknak nyilatkozva egy színházi előadáshoz hasonlította a kísérletsorozatot.
Helyszín: Szeged, Dóm tér.
Időpont: 17 órától 19-ig óvodásoknak és kisiskolásoknak szól a bemutató; 19 órától akár éjfélig a felsősöktől a felnőttekig mindenki számára érdekesnek ígérkező kísérleteket mutatnak be.
A kutatók éjszakája minden programját megtalálhatják a Kutatokejszakaja.hu honlapon.
Ha van tudomása a rovatba illő előadásról vagy rendezvényről, kérjük, az [email protected] e-mail címen vagy az (1) 476-2173-as telefonszámon oszsza meg velünk.
Összeállította: Pethő Tibor
Az orosz hadsereg rakétákkal és drónokkal támadta Ukrajnát
