Séta és hajózás Budapesten

Iránytű rovatunkban hétről hétre a tágabb közélet ügyei iránt érdeklődő olvasóinknak nyújtunk – már csak terjedelmi okokból is önkényes – válogatást azokból a programokból, amelyek megítélésünk szerint hozzájárulhatnak jelenünk és közelmúltunk megértéséhez. Az ajánlók szombattól szombatig szólnak abban a reményben, hogy Magazinunk olvasói is találhatnak közöttük kedvükre valót.

Pethő Tibor
2009. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptember 19.
Szakrális séta Pesten és Budán. Pest belvárosában, majdnem úgy, mint Rómában, szinte egymást érik a templomok. A szent helyek látogatására hívják a bármilyen vallású, világnézetű érdeklődőket. A séta a Ferenciek terén álló, leglátogatottabb magyar egyházban kezdődik. A barokk stílusú XVIII. századi ferences templomból az út a Március 15. térre vezet. Különös helye ez az országnak, az ókor találkozik a középkorral és az újkorral. Contra-Aquincum római maradványainak szomszédságában emelkedik a belvárosi főplébánia-templom, amely Pest legrégibb temploma. A XII. században épült román stílusban a mártírhalált halt Szent Gellért püspök sírjának a helyén, később gótikus épületrészekkel egészítették ki. A XVII. században a törökök mecsetként használták, majd a XVIII. században barokk stílusban állították helyre, de belsejében klasszicista stílusjegyeket is találunk. A hagyomány szerint itt tartotta eljegyzését Árpád-házi Szent Erzsébet, itt mondtak ünnepi szentmisét Hunyadi Mátyásért a királlyá választása előtti napon. A templomban koronázták magyar királlyá Ferenc Józsefet is. A mellékhajó két értékes reneszánsz pasztofóriumában (művészi kiképzésű oltáriszentség-fülkéjében) látható Árpád-házi Szent Erzsébet és Szent László királyunk ereklyéje is 2006 óta. Az 1770-es évekre fejeződött be a talán leggazdagabban díszített magyar barokk istenháza, az egyetemi templom építése, a séta következő állomáshelye. A barangolás utolsó színhelye a Szerb utcai Szent György ortodox templom. A törökök elől menekülő szerb telepesek 1695 és 1698 között új templomot építettek egy középkorinak az alapjaira; ezt 1731-ben lebontották. A ma is látható, kőkerítéssel határolt barokk épületet két évvel később emelték. Az érdeklődők másnap a budai sétán a Bauhaus stílusú pasaréti templomot, illetve a budakeszi pálos kolostort és templomot tekinthetik meg.
Találkozó: szeptember 19., 10 óra, Ferenciek tere, a templom előtt; szeptember 20., 15.30, a Moszkva téri óra alatt (BKV-jegy vagy -bérlet szükséges).
A program egyébként a kulturális örökség napjainak a része, amely alkalomból más helyszíneken (Budapesten és országszerte, sőt a határon túl) is tartanak hasonló sétákat ezekben a napokban (például a soproni hősök temetőjében, Ausztriában a fraknói várban). A programokról és eseményekről bővebben az Oroksegnapok.hu, illetve a Kultura.itthon.hu internetes oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.

Csalános vigasság Salföldön. A Balaton-felvidéki salföldi majorban csalános vigasság lesz. Hagyományőrzés és természetvédelem címet viseli az a kötetlen találkozó, amelyen részt vesz a Csalán Egyesület is, a szervezet munkatársai ingyenes környezeti tanácsadást, környezetbaráttermék-bemutatót és ökolábnyom-számítást tartanak. Lesz játszóház a kicsiknek, átadják a Balaton-felvidéki Nemzeti Park legjobb bora, 2009 kitüntetést is. Érdeklődni lehet a (87) 702-857-es, illetve a (30) 939-0770-es telefonon.
Időpont: 9–14 óra

Városfejlesztési túra Budapesten. Érdekes kezdeményezésnek tűnik az a városjárás, amelyen a résztvevők főépítész szakértők magyarázata mellett tekinthetik és ismerhetik meg a Duna melletti területek jelenleg folyó fejlesztésének hátterét, valamint ritkán látható perspektívából szemlélhetik meg az épületeket és hidakat. Városnéző, ismerkedő hajókirándulásról van szó, ahol a résztvevők elhajóznak a privát fejlesztők projekthelyszínei és a főváros legfőbb városfejlesztési pólusai előtt. Az utazás során az építész szakemberek beszámolnak a helyszínekhez fűződő fejlesztési elképzelésekről, a jövőbeni tervekről, és elárulnak néhány kulisszatitkot is.
A részvétel ingyenes, de a szervezők előzetes regisztrációt várnak, mert a hajó befogadóképessége véges. Még szombat reggel is lehet 9.30-ig regisztrálni a (20) 459-4049-es mobiltelefonon.
Időpont: 10–12 óra
Indulás, beszállás: Budapest, Batthyány tér, BKV- hajókikötő.

Szeptember 21.
Kiállítás a sztálinizmus problémáiról. Az Országos Széchényi Könyvtárban A sztálinizmus problémái címmel nyílik kiállítás a moszkvai Roszpen Könyvkiadó történelmi sorozata alapján, amelyet Sz. Bíró Zoltán akadémikus nyit meg.
Helyszín: Országos Széchényi Könyvtár (budavári királyi palota, F épület), 516-os tanácsterem.
Időpont: 17 óra

Egyház és politika. Három különböző felekezethez tartozó egyházi vezető beszélget a Magyar Pax Romana zsinati klubjában. Beer Miklós katolikus, Fabiny Tamás evangélikus és Steinbach József református püspökök a keresztény lelkészek, értelmiségiek és politikusok közötti együttműködés szerepéről cserélik ki véleményüket.
Helyszín: Háló Közösségi Központ, Budapest V. kerület, Ferenciek tere 7–8., III. lépcsőház, 2. emelet 9.
Időpont: 17 óra

Szeptember 25.
Radnóti és a soknyelvű Európa. A nyelvek európai napján nyílt napot tart az Országos Idegen Nyelvű Könyvtár. A Radnóti Nem tudhatom című versének hét nyelven való felolvasásával kezdődő nemzetközi napon a sok nyelven beszélő Európáról észt, finn, német, angol és lengyel vendégek tartanak előadást, lesz kerekasztal-beszélgetés a kulturális sokszínűségről. A legérdekesebbnek talán a hazai lengyel kisebbség és a 70 éves budapesti Lengyel Intézet bemutatkozása ígérkezik délután.
Helyszín: Országos Idegen Nyelvű Könyvtár, Budapest V. kerület, Molnár utca 11. Tel.: (1) 318-3688
Időpont: 10–22 óra

Kutatók éjszakája. Mint minden év szeptemberének utolsó péntekén, az idén szeptember 25-én is megrendezik a kutatók éjszakáját. Jövő pénteken délutántól késő éjszakáig az ország tizennyolc városában csaknem ötszáz rendezvényen vehetnek részt a tudományok és a technika iránt érdeklődők. A szervezők különösen figyelnek arra, hogy ne iskolás típusú előadások, hanem izgalmas, a közönség tevékeny részvételét igénylő bemutatók segítségével adják át a tudást a kutatóhelyekre, egyetemekre látogató óvodás gyermekeknek, általános és középiskolás fiataloknak, valamint felnőtteknek.
A szegedi Dóm téren például látványos kémiai kísérleteket mutatnak be. A Hogyan működik? című esemény szervezője, Kovács Lajos, a Szegedi Tudományegyetem vegyésze lapunknak nyilatkozva egy színházi előadáshoz hasonlította a kísérletsorozatot.
Helyszín: Szeged, Dóm tér.
Időpont: 17 órától 19-ig óvodásoknak és kisiskolásoknak szól a bemutató; 19 órától akár éjfélig a felsősöktől a felnőttekig mindenki számára érdekesnek ígérkező kísérleteket mutatnak be.
A kutatók éjszakája minden programját megtalálhatják a Kutatokejszakaja.hu honlapon.

Ha van tudomása a rovatba illő előadásról vagy rendezvényről, kérjük, az [email protected] e-mail címen vagy az (1) 476-2173-as telefonszámon oszsza meg velünk.
Összeállította: Pethő Tibor

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.