Újabb mérföldkőhöz érkezett az 1+1 Demján Sándor Kkv-beruházásélénkítő támogatási program: a mostani, ötödik értesítési körben további 473 vállalkozást támogatott a Nemzetgazdasági Minisztérium 30,5 milliárd forint értékben.

A programot lebonyolító Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) eddig összesen 1325 vállalkozást 104,3 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás megítéléséről értesített ki. Ezek a cégek olyan érdemi fejlesztési terveket fogalmaztak meg, amelyekben valóban bíznak, hiszen a támogatásokhoz ugyanekkora összegű saját forrást is mozgósítanak.
Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár emlékeztetett: a kormány az eredetileg 48 milliárd forintos keretet 130 milliárdra emelte, így háromszor annyi vállalkozás indíthatja el a fejlesztését.
A Demján Sándor-program csak ezen eleme a hazai kkv-beruházások mintegy hat százalékát tudja majd közvetlenül támogatni. A vállalkozások legfeljebb kétszázmillió forint vissza nem térítendő támogatást nyerhetnek el, és a támogatói okirat kibocsátását követően a teljes összeg száz százalékát előlegként megkaphatják, így a beruházások azonnal elindulhatnak. Fontos kiemelni, hogy először a támogatói döntések születnek meg – a kifizetés feltétele a támogatói okirat kiállítása. Az MGFÜ ezért kéri a vállalkozásokat, hogy minél előbb küldjék vissza a szükséges dokumentumokat, hogy a források mielőbb megérkezhessenek.
Kiemelt segítség a kevésbé fejlett térségekben működő vállalkozásoknak
A program kiemelten támogatja a legkevésbé fejlett régiókat: a megítélt támogatások közel kétharmada ezekbe a térségekbe került, miközben az ország vállalkozásainak csak 44 százaléka működik ezen régiókban – ez is mutatja a kormány kiegyenlítő gazdaságpolitikai szándékát. A legtöbb támogatás, 22,6 milliárd forint az észak-alföldi vállalkozásokhoz kerül.
Iparági bontásban a korábbi kiértesítési körökhöz képest nem volt érdemi elmozdulás. A legtöbb támogatott projekt – összesen 157 darab – a fémfeldolgozás területéről érkezett, amely egyben a legnagyobb támogatási összeget is elnyerte: 15,02 milliárd forint értékben. Ezt követte az építőipar, ahol 99 vállalkozás részesült összesen 6,89 milliárd forint támogatásban, míg a harmadik helyen a közúti áruszállítás áll 51 nyertes céggel.
Az adatok azt mutatják, hogy a vállalkozások elsősorban a nagy eszközigényű, termelő és infrastrukturális ágazatokban kívánják bővíteni kapacitásaikat, modernizálni működésüket.
A program egyik fontos eredménye, hogy a kisebb vállalkozások is széles körben lehetőséghez jutottak: a támogatottak hetven százaléka ötven fő alatti vállalkozás.
A nyertes pályázatok szinte mindegyikében megjelenik a digitalizációs fejlesztés, megújuló energiára épülő beruházás, valamint tanácsadási szolgáltatások igénybevétele. A cégek e komplex fejlesztési megközelítéssel nemcsak termelési hatékonyságukat növelik, hanem tudatosan törekednek piaci pozíciójuk megerősítésére, valamint arra, hogy alkalmazkodni tudjanak a gyorsan változó piaci környezethez.