Szaloniki, az örök második

Ókori romok, napfényes tengerpart, halvacsora buzukin játszó zenésszel – a magyar turista számára általában ez jelenti Görögországot. Ha egy kicsit másra vágyunk, keressük fel az ógörögül Thesszalonikének nevezett várost – vörös téglás templomai, bazárja, tengerpartja megér egy pár napos látogatást a bizánci kultúra fellegvárában.

2009. 09. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha valaki egy kellemes városban, vásárolgatva-nézelődve akarja tölteni a vénasszonyok nyarát, nincs más dolga, mint figyelni a légitársaságok ilyenkor szokásos őszi akcióit: ha szerencséje van, már húszezer forintért elrepülhet Görögország második legnagyobb városába, Szalonikibe. A Malév például naponta repül, és alig egy óra az út Budapestről.
Nekünk még további szerencsénk is volt: egy magyar utazási iroda nagyon jó áron, tizenötezer forintért éjszakánként talált kétágyas szobát egy négycsillagos, központi fekvésű szállodában, ahol kitűnő reggelivel lehetett kezdeni a napot.
A Krisztus előtt 315-ben alapított város Macedónia régió székhelye. Jelenleg körülbelül félmillióan lakják – azért nem többen, mert 1917. augusztus 18-án a francia katonák felgyújtották, és a város nagyobbik része megsemmisült a tűzben. A tragikus eseményre egy interaktív kiállítás emlékezik a Fehér toronyban – hátborzongató érzés a sötét terem közepén állni, és hallgatni a valaha volt tűz félelmetes moraját.
Apropó, Fehér torony: kötelező turistalátványosság. Három euróért lehet meglátogatni (tizenkilenc éves korig nem kell fizetni!), ám érvényes diákigazolványnyal rendelkezőknek ingyenes. Ráadásul a magyart, mint unióst, gond nélkül elfogadják. Gyönyörű a kilátás a tetejéről, a különböző szinteken pedig rendkívül érdekes kiállításokat nézhetünk meg, és nem utolsósorban kellemesen hűvös van a vaskos falak mögött. A toronytól ha továbbsétálunk a reptér felé a tengerparti sétányon, csakhamar valóságos esernyőerdőbe botlunk: az Alteregó című film emlékezetes jelenetében is szerepet kapó modern szobor egy, a városra jellemző szélnek állít emléket.
Ha várunk estig, gyakorlatilag ingyen kihajókázhatunk az öbölbe – a sétány mellett megjelennek a korcsmává átalakított hajók, amelyek jobbnál jobb zenékkel hívják a vendégeket egy valóban kellemes, sörözéssel egybekötött sétahajózásra. És nem sokkal drágább az ital itt, mint a parton: 5 euróba került a narancslé, és alig eggyel többe a korsó sör. Az embernek ilyenkor óhatatlanul eszébe jut Budapest, a méregdrága, ám a nyolcvanas évekre emlékeztető sétahajóival a Dunán – van még mit tanulni vendéglátásból. Visszafele jövet érdemes megállni Nagy Sándor lovas szobránál, ahol általában az esküvőjüket ünneplő ifjú párok fényképezkednek. Már a görögök sem a régiek: mi ázsiai párt fogtunk ki, a mérges menyasszonyt láthatóan megviselte, hogy újdonsült férje állandóan telefonál.
Aki nem riad el a domboktól, az sétáljon fel a várba gyalog. Jó fél óra az út, de a fantasztikus panoráma és az útközben látott, igen hangulatos mediterrán házak megérik a fáradságot. Ráadásul útközben számtalan édességesnél tarthatunk pihenőt: az édesszájú görögök mennyei finomságokkal csábítanak a habos-mézes sütiktől a százféle baklaván át a pudingos költeményekig.
Szalonikiben enni a legjobb. Este be kell ülni egy hangulatos tavernába (lehetőleg ne a parton, azok elég drágák), hanem valahol a régi vásárcsarnok környékén, egy kockás abroszú kisvendéglőbe. Itt tengeri dolgokat együnk: rákot, kagylót, halakat. Huszonöt euróból jóllakhat két ember, és a saláták mellé még fél liter helyi fehérbor, a retzina is belefér. Ha pedig csak gyorsan akarunk enni valamit, tudom ajánlani a világ legszimpatikusabb gyorsétterem-hálózatát. Az Everest a legjobb, amit valaha ebben a műfajban láttam: a vevő dönti el, mi kerüljön a szendvicsbe, amit aztán szendvicssütőben összesütnek. Ropogós kiflihéj, jól összeérő ízek, friss zöldségek – ha valaki nyitna egy ilyet Budapesten, én lennék az egyik törzsvevőjük.
Érdemes még megnézni a viharvert expó területén levő kopott tornyot: kitűnő a kilátás belőle. A szerkezet körbeforog másfél óra alatt, és ez pont elég ahhoz, hogy a hét euróba kerülő sörünket elkortyoljuk és körbefényképezzük a várost a magasból. Érdemes még megnézni a felújított törökfürdőt (most épp kiállítás van benne), vagy a piacot a halakkal, bár ez utóbbit a kényes orrú turistáknak csak feltételekkel ajánlom.
Ha kimoccannánk a városból, ezt olcsón megtehetjük a meglepően tiszta és kulturált buszpályaudvarról. Hat euró, és negyven perc alatt a városlakók kedvelt tengerparti üdülővároskájába, Paralia-Katerinibe érünk, de befizethetünk egy egész napos túrára is az Olimposzra vagy a Meteorákhoz. Utóbbi nevéhez méltó, a görög szó ugyanis „levegőben lebegőt” jelent. A száz-százötven méter magas, torony alakú sziklák tetején kolostorok – elképzelni is nehéz, hogyan hordták fel oda az építőanyagot. A huszonnégy bizánci kolostor közül hat látogatható – bár 1920-ig csak létrán, vagy a szerzetesek által kézi erővel működtetett felvonón lehetett őket megközelíteni, mára már egész lépcsőrendszer könnyíti meg a feljutást, és olyan is akad, amelyre az autóbusz is fel tud menni.
Érdemes pár mondatot szánni Paraliára is: a mesterségesen kiépített üdülővároska a Németországban dolgozó görög vendégmunkások pénzéből épült a nyolcvanas években. Ezen is érdemes lenne elgondolkodni: nálunk miért nem volt semmilyen közös elképzelés arról, hogy az országból politikai-gazdasági okból kitántorgó százezrek pénze valami hasznosat hozzon létre az óhazában? A görögök megcsinálták, és most eurómilliókat termel nekik a befektetés, hiszen nyaranta magyarok, románok, oroszok és természetesen Görögország más részeiről érkezettek tízezrei látogatnak el oda kikapcsolódni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.