Toldi farkasai Budakeszin

Aranysakálkölykökkel is bővült a Budakeszi vadaspark. Habár korábban hazánkban már kihalt fajnak számított az Arany János Toldijából is ismert nádi farkas, mára az ország egyes régióiban ismét hatalmas állományról tudnak a vadőrök.

Győr Ágnes
2009. 09. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy hím és egy nőstény aranysakál (Canis aureus) kölyök érkezett a közelmúltban a Budakeszi vadasparkba – tudta meg lapunk Bene Zsolttól, az állatkert igazgatójától. A testvérpár hat hónappal ezelőtt a Szegedi vadasparkban látta meg a napvilágot. Az igazgató elmondta, hogy az állatkertek közti jó együttműködés bizonyítéka, hogy Budakeszire kerültek a ragadozók.
Az aranysakál, amely toportyánként, csikaszként, illetve népi nyelven nádi farkasként is ismert, ékes példája a fajok terjedésének – véli az igazgató. Alapvetően Észak-Afrikában őshonos, ám az európai kontinensen is egyre elterjedtebb. Habár a 19-20. században mifelénk még igen gyakoriak voltak, a 1980-as évek végére szinte teljesen eltűntek. A számuk csökkenése vélhetőleg összefüggött a folyószabályozásokkal és a kultúrnövények nagymértékű térhódításával. 1989-ben a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján még Magyarországon kihalt fajként szerepelt a toportyán, a kilencvenes években azonban fokozatosan újra megjelent a déli megyékben. Szakértők szerint ennek az az oka, hogy nagyszámban menekültek át határainkon a délszláv háború elől. Mivel mifelénk nincsenek természetes ellenségeik, mára olyannyira elszaporodtak egyes régiókban, hogy Bács-Kiskun, Somogy és Baranya megyében például egyenesen vadásszák őket. A Baon.hu internetes portál nemrég arról tudósított, hogy Pirtó és Kunfehértó környékén toportyánok tizedelik a vadállományt.
Habár Arany János Toldijában a főhősnek is meggyűlt a baja a félig rókához, félig farkashoz hasonló, kutyaféle ragadozóval, az igazgató szerint a valóságban ezek az állatok nagyon óvatosak, s nem merészkednek az emberek közelébe. A természetben éjszaka egyedül vagy párban vadásznak kisebb gerincesekre. Ritkán ugyan elejtenek egy-egy kecskét, juhot, de megeszik a dögöt és egyes növényeket is. A két új jövevény étrendjének egyelőre szerves részét képezi a kutyatáp, s mivel mesterséges körülmények közt nevelkedtek, nem félnek az emberektől, és igen játékosak – tette hozzá az intézmény vezetője.
Mint arról korábban írtunk, a vadasparkban a közelmúltban állatsimogató nyílt. A bővítés jót tett a parknak, s rengetegen érdeklődnek az új látványosság után. A kis toportyánok azonban külön zárt kifutóban vannak, őket nem lehet simogatni – hangsúlyozta Bene. Kérdésünkre, hogy mikorra várhatók aranysakálutódok, elmondta: jövőre még biztosan nem. Igaz ugyan, hogy a nőstények már kilenc hónapos korukra ivaréretté válnak, a hímek azonban csak kétéves korban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.