Tüntetés a nyelvtörvény ellen

Tudósítónktól
2009. 09. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fogadalom Brüsszelben. E naptól kezdődően az Európai Parlamentben a néppárti delegáció minden tagja minden felszólalásában megemlékezik a szlovák nyelvtörvényről, tett fogadalmat tegnap Szájer József, aki a brüsszeli tiltakozáson a jogszabályt „Európa szégyenének” nevezte. Esős, nyirkos időben a Magyar Hullám Közéleti és Kulturális Társaság felhívására több tucat tiltakozó gyűlt össze a brüsszeli szlovák nagykövetség épülete előtt, hogy békésen tüntessen a szlovák államnyelvtörvény ellen. A békésen demonstrálók között több magyar európai parlamenti képviselő is megjelent. Szájer József elmondta, az ügyben petíciót juttatnak el José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének, akinek szeretné „hallani a hangját”. De, folytatta, szeretné hallani a hangját Leonard Orbán, a soknyelvűségért felelős európai biztosnak éppen úgy, mint Jacques Barrotnak, a szabadságjogokért felelős biztosnak is. Lapunk megkérdezte Göncz Kinga szocialista EP-képviselőt, hogy a nyelvtörvény ügyében nem tartja-e felelősnek kormányát, saját magát és képviselőtársait, amiért európai fórumokon saját honfitársaikat vádolták szélsőséges magatartással. Göncz azt mondta, hogy ez a hely nem alkalmas a válaszra, és különben is figyelni kell a köszöntő előadásra, majd elsétált interjút adni. (L. I.)


Civilizált viszonyokat akarunk, nem nacionalizmust! – a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) óriásplakátjain olvashatták ezt minden bekötőút mellett azok a szlovákiai, erdélyi és magyarországi magyarok, akik Dunaszerdahelyre látogattak kedden, hogy részt vegyenek a nagygyűlésen, amelyet a június 30-án elfogadott szlovák államnyelvtörvény ellen szervezett a magyar párt és a civil szervezeteket tömörítő Szlovákiai Magyar Kerekasztal. A szervezők előzetesen hatezer embert vártak a tavalyi novemberi rendőrattak miatt elhíresült helyi DAC-stadionba, de kiderült: kishitűek voltak elvárásaikban, mintegy 12-13 ezer ember zsúfolódott össze a lelátókon.
Felvidéki magyar együttesek kulturális műsorával kezdődött a nagygyűlés, amely nagyszerű hangulatot teremtett a stadionban, ahol az egyes fellépések után zúgott az „Itthon vagyunk” vagy az „Ezek vagyunk” és a „Nyelvünket nem adjuk”, miközben lengtek a zászlók az olyan feliratokkal, hogy „Az anyanyelv alapvető emberi jog!”. A tömeget Pázmány Péter, az MKP dunaszerdahelyi járási szervezetének elnöke köszöntötte, s amikor bejelentette, „Nem vagyunk egyedül, Kassán, Budapesten, Brüsszelben és a világ más városaiban is tiltakoznak a ma életbe lépő nyelvtörvény ellen”, felzúgott a DAC-stadionban jól ismert „Ria, ria, Hungária” rigmus is.
Óriási tapsvihar fogadta Ondrej Dostált, az egyetlen szlovák felszólalót, aki a szlovákiai magyarok körében azért ismert, mert már kétszer is feljelentést tett Ján Slota ellen durva, magyarellenes kirohanásait követően, a nyelvtörvény ellen pedig már februárban aláírásgyűjtést szervezett egy szlovák honlapon. Dostál, a pozsonyi Stefánik Intézet igazgatója szolidaritásáról biztosította „az anyanyelvüket szerető és védelmező” szlovákiai magyarságot, és elmondta, a „józanul gondolkodó szlovákok is sértőnek tartják, hogy a hivatalnokok által meghatározott nyelvet tekint csak elfogadhatónak a hatalom”.
A tiltakozó nagygyűlés utolsó szónoka Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártja elnöke volt, aki „kiábrándítónak” nevezte, hogy húsz évvel a rendszerváltás után a „kommunista diktatúrát a nemzeti kizárólagosság váltotta fel Szlovákiában”. Csáky tizenhét kifogást sorolt fel az államnyelvtörvénnyel kapcsolatban, ezekről a hét hátra lévő napjaiban az EBESZ főbiztosát és az Európai Bizottságot is tájékoztatni fogják. Csáky elmondta: a magyar párt parlamenti képviselői beadványt készítettek az alkotmánybíróságra, s a nyelvtörvény hatályon kívül helyezését kezdeményezik, ugyanakkor az EBESZ kisebbségi főbiztosának ajánlásaival összhangban kisebbségi nyelvhasználati törvényt készítenek elő a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájának szellemében. A rendezvény résztvevői vastapssal jutalmazták az MKP elnökének bejelentését: „nem fogunk megtörni, anyanyelvünket, jogainkat meg fogjuk védeni. Szabadságszerető nép a magyar, tisztelünk mindenkit, aki a szabadságért és a demokráciáért küzd, s elvárjuk, minket is tiszteljenek ezért. Mert csak ennyit akarunk: demokráciát, szabadságot.” A dunaszerdahelyi eseményről irányvonaltól függetlenül elítélően nyilatkoztak a szlovák pártok. A radikális Szlovák Nemzeti Párt alelnöke provokációnak nevezte a tüntetést, és sérelmezte, hogy azt a szlovák alkotmány napján rendezték meg.
Budapesten, a szlovák nagykövetség előtt mintegy ötszázan vettek részt a Civil Összefogás Fórum (CÖF) által szervezett tüntetésen. A szervezők a rendelkezés eltörlését követelő petíciót adtak át Szlovákia budapesti nagykövetének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.