Új bioerőmű a Nyírségben

Felavatták azt a csaknem 20 megawatt kapacitású bioerőművet a Dél-Nyírségben, mely a tervek szerint összesen mintegy 200-250 embernek ad majd munkát a térségben. Az áramtermelő egységben elsősorban faipari hulladékot tüzelnek majd el évente 170-180 ezer tonna mennyiségben.

MN
2009. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utat mutat más elmaradott mezőgazdasági térségek számára a csütörtökön felavatott szakolyi biomassza-erőmű – véli a beruházó Dél-Nyírségi Bioenergia Művek Energiatermelő Zrt.
Az áramtermelő egység 19,8 megawatt beépített kapacitással rendelkezik, így évente 142 gigawattóra villamos energia előállítására képes. Az egység a legkorszerűbb technológiát alkalmazza, a magyar szilárdtüzelésű erőművek között pedig kiemelkedő energetikai hatásfokkal rendelkezik. Bioerőmű lévén az üzemben úgynevezett "fásszárú biomasszát" égetnek majd el (évi 170-180 ezer tonnát). A tulajdonosok hangsúlyozták, az erőmű elsősorban más célra alkalmatlan, hulladék típusú faanyagokat használ fel, így nem veszélyezteti a helyi lakosság tűzifaellátását.
A projekt a „falakon belül” több mint 50 főnek biztosít munkát, és további 150-200 fő találhat megélhetést az erőmű számára szükséges biomassza termelése, feldolgozása és szállítása területén. Ezen kívül a térség földtulajdonosai a Tisza Szövetkezet szervezésében az erőmű építésével párhuzamosan megkezdték az úgynevezett „energiaültetvények” létesítését, ahol gazdaságosan és környezetkímélő módon tudnak előállítani biomasszát az erőmű számára. Ez pedig alternatív földhasználati módot biztosít a földtulajdonosoknak, ami egyben kitörési lehetőség is a térség nehéz helyzetben lévő mezőgazdaságának.
A projektet egyébként a Dél-Nyírség önkormányzatai és vállalkozói kezdeményezték még 2002-ben. A megvalósításra alakult projekttársaság, a DBM fő tulajdonosa egy helyi fejlesztő társaság, a Liget Kft., de részt vesz benne szintén tulajdonosként Japán egyik legnagyobb áramszolgáltatója, a Tohoku Epco, a magyar energetika egyik legelismertebb mérnöki irodája, a GEA EGI Zrt., valamint a VIS Zrt.
A nettó 14 milliárd forintos beruházás finanszírozását a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. és a K&H Bank hitele biztosította 50-50 százalékos kockázatvállalással. Emellett a magyar kormány egyedi döntéssel a DBM munkahelyteremtéséhez 200 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott. – A projekt alapvetően térségfejlesztési program, amely intenzív pályára állíthatja a térség gazdaságát – fogalmazott Erős János, az MFB vezérigazgatója. Hozzátette, modellértékű, amilyen korszerű termelő beruházást hoztak létre, munkalehetőséget adva a térség vállalkozóinak is. – Ezért is állt az MFB a projekt megvalósítása mellé – emelte ki a vezérigazgató.
Az erőmű létjogosultságát az is alátámasztja, hogy a kormány által tavaly szeptemberben jóváhagyott energiastratégia a fejlesztés fő irányát a villamos energia „zöldebbé” tételére helyezi. A DBM üzeme egyben előrelépés az EU elvárásainak megvalósításában, mely 2020-ig 600 megawattnyi zöldmezős erőművi beruházást irányoz elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.